Աշխատանքային այցով Արգենտինայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Արգենտինա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանն ու Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 5-ին հանդիպում է ունեցել Արգենտինայի մարդու իրավունքների հարցերով քարտուղար Կլաուդիո Ավրուխի հետ:
Զրուցակիցները կարեւորել են երկկողմ հարաբերություններում ամուր կապերի ստեղծումն ու դրանց սերտացումը: Կողմերն արձանագրել են, որ հարկավոր է օգտագործել ողջ ներուժը շոշափելի արդյունքների հասնելու համար:
ԱԺ փոխնախագահը Կլաուդիո Ավրուխին ներկայացրել է Հարավային Կովկասում տիրող իրադրությունը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը տարածաշրջանում հանդես է գալիս որպես կայունության եւ խաղաղության ջատագով:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Թուրքիան Հայոց ցեղասպանության հարցում ոչ միայն շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը, այլեւ շուրջ երկու տասնամյակ ապօրինի շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանը:
«Միայն մեր միասնական պայքարը թուրքական ժխտողականության դեմ կարող է կանխարգելել նոր ցեղասպանությունների իրականացումը: Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը ոչ այլ ինչ է, քան պայքար հանուն համամարդկային արժեքների պաշտպանության»,-ընդգծել է ԱԺ փոխնախագահը:
Հայկական պատվիրակության ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ ԼՂ հակամարտությանը՝ նշելով, որ Արցախի անկախությունը կայացած փաստ է: Նա ընդգծել է, որ ի տարբերություն խանական Ադրբեջանի` Արցախում կառուցում են ժողովրդավարական երկիր: Էդուարդ Շարմազանովն արձանագրել է, որ տարածաշրջանային անվտանգության գլխավոր սպառնալիքները հանդիսանում են Թուրքիան եւ Ադրբեջանը:
Հանդիպման ավարտին ԱԺ փոխնախագահը խոսել է նաեւ Ադրբեջանի վարած հայատյաց քաղաքականության մասին՝ նշելով, որ այդ երկրում բազմաթիվ են հայատյացության դրսեւորումները: Էդուարդ Շարմազանովը դատապարտել է Ադրբեջանի վարած մշակութային ցեղասպանության քաղաքականությունը, ինչի վառ ապացույցը, նրա համոզմամբ, նախկինում հայերով բնակեցված եւ այսօր արդեն հայաթափված Նախիջեւանում Ջուղայի դարավոր տասնյակ հազարավոր եզակի խաչքարերով գերեզմանոցի ոչնչացումն է:
Աշխատանքային այցով Արգենտինայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Արգենտինա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանն ու Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 5-ին հանդիպում է ունեցել Արգենտինյան Հանրապետությա...
Սեպտեմբերի 5-ին Փարիզում տեղի է ունեցել ԵԽԽՎ բյուրոյի նիստը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար, ԵԽԽՎ բյուրոյի անդամ Հերմինե Նաղդալյանը: Օրակարգում ընդգրկված գլխավոր հարցերը եղել են ԵԽ գլխավոր քարտուղարի եւ ԵԽԽՎ նախագահի հաղորդումները: Հիմնականում անդրադ...

5 сентября находящаяся в Аргентине с рабочим визитом делегация в составе депутатов НС С.Аветисяна и М.Манукяна во главе с вице-спикером НС, руководителем группы дружбы Армения – Аргентина Э.Шармазановым встретилась с секретарем по вопросам прав человека   Аргентины Клаудио Аврухом.
Собеседники подчеркнули важность налаживания и упрочения крепких связей в двусторонних отношениях. Стороны   отметили необходимость использования всего потенциала для достижения ощутимых результатов.
Вице-спикер НС представил Клаудио Авруху сложившуюся на Южном Кавказе ситуацию, подчеркнув, что Армения выступает поборником стабильности и мира в регионе.
Э.Шармазанов отметил, что Турция в вопросе Геноцида армян не только продолжает свою политику отрицания, но и около двух десятилетий незаконно держит Армению в блокаде.
“Лишь наша совместная борьба против турецкой политики отрицания может предупредить осуществление новых геноцидов. Международное признание Геноцида армян не что иное, как борьба во имя защиты общечеловеческих ценностей”, - подчеркнул   вице-спикер НС.
Глава армянской делегации обратился также к Нагорно-Карабахскому конфликту, отметив, что независимость Арцаха – свершившийся факт. Он подчеркнул, что в отличие от ханского Азербайджана в Арцахе строят демократическую страну. Э.Шармазанов особо выделил, что главными угрозами региональной безопасности являются Турция и Азербайджан.
В завершение встречи вице-спикер коснулся также проводимой Азербайджаном антиармянской политики, отметив, что   в этой стране налицо многочисленные проявления ксенофобии. Э.Шармазанов осудил азербайджанскую политику культурного геноцида, ярким свидетельством чего, по его убеждению, является уничтожение кладбища Джуги с уникальными тысячелетними хачкарами в населенном прежде армянами и ныне очищенном от них Нахичеване.
5 сентября находящаяся в Аргентине с рабочим визитом делегация во главе с вице-спикером НС, руководителем группы дружбы Армения – Аргентина Э.Шармазановым, в составе депутатов НС С.Аветисяна и М.Манукяна, встретилась с вице-секретарем по вопросам внешней политики МИД Аргентинской Республики послом Г...
5 сентября в Париже состоялось заседание Бюро ПАСЕ, в котором приняла участие вице-спикер НС, глава армянской делегации в ПАСЕ, член Бюро ПАСЕ Э.Нагдалян. Главными вопросами повестки дня были сообщения Генерального секретаря СЕ и Председателя ПАСЕ. В основном затронуты летние события в различных стр...