Քննարկվել են «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ» ծրագրին վերաբերող հարցեր
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանը սեպտեմբերի 1-ին հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Քլաուս-Պետեր Ֆլոսբախի եւ նրա գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ:
Պատվիրակության այցի նպատակն է ընտրել «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ» ծրագրի հայ կրթաթոշակակիրներին:
Նշենք, որ Գերմանիայի Բունդեսթագը Բեռլինի համալսարանների հետ համատեղ ամեն տարի տրամադրում է 120 կրթաթոշակ շուրջ 40 երկրների բուհերի երիտասարդ շրջանավարտների համար: Բունդեսթագը երիտասարդներին հնարավորություն է ընձեռում ծանոթանալ գերմանական խորհրդարանական համակարգին եւ քաղաքական որոշումներ կայացնելու գործընթացին, ինչպես նաեւ փորձ ձեռք բերել խորհրդարանական աշխատանքի ասպարեզում:
Արտակ Դավթյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների փոխգործակցության խորացումը, միջխորհրդարանական հարաբերությունների սերտացումն ու փոխադարձ շփումների ակտիվացումը եւ հույս հայտնել, որ կրթաթոշակակիր շրջանավարտներն իրենց գիտելիքները կծառայացնեն երկկողմ կապերի առավել խորացմանն ու սերտացմանը, Հայաստանի խորհրդարանի աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը:
Արտակ Դավթյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Գերմանիայի իշխանություններին ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում հավասարակշիռ դիրքորոշման, ինչպես նաեւ Գերմանիայի Բունդեսթագին՝ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող օրինագծի ընդունման համար: Նա կարեւորել է օրինագծի ուղղություններին միտված կոնկրետ քայլերի իրականացումը:
Քլաուս-Պետեր Ֆլոսբախը մանրամասն ներկայացրել է ծրագրի առանձնահատկությունները եւ վստահեցրել, որ Բունդեսթագի պատգամավորների կողմից կրթաթոշակակիրների անաչառ ընտրություն է կատարվում: Նա կարեւորել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանի խորհրդարանի կողմից փոխադարձ ծրագիր է իրականացվում:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող օրինագծի մասին՝ պատգամավորը նշել է. «Թե Եվրոպայում, թե մեր երկրներում, միայն անցյալը գնահատելով՝ մենք կարող ենք նայել դեպի ապագա»:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ փոխայցերի կարեւորությանը, մտքեր են փոխանակել երկու երկրների խորհրդարանական աշխատանքի առանձնահատկությունների վերաբերյալ եւ այդ հարցում կարեւորել փորձի փոխանակումը: Հյուրերը ներկայացել են Գերմանիայի Բունդեսթագի գիտահետազոտական ծառայության նպատակն ու գործունեությունը: Նշվել է, որ գիտակրթական ծրագրերի հարցում բավականին ակտիվ համագործակցություն կա երկու երկրների բուհերի միջեւ:
Պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր, Բելգիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար Էլս վան Հուֆի գլխավորած պատվիրակության անդամները սեպտեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Հայաստան-Բելգիա բարեկամական խմբի ղեկավար Շիրակ Թորոսյանի ուղեկցու...
Գալուստ Սահակյանն ընդունել է բելգիացի խորհրդարանականներին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը սեպտեմբերի 1-ին ընդունել է Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր, Բելգիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար Էլս վան Հուֆի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է երկու երկրնե...
Սեպտեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Բելգիա բարեկամական խմբի ղեկավար Շիրակ Թորոսյանը, խմբի անդամներ Կարինե Աճեմյանը, Էլինար Վարդանյանը եւ Արմեն Ռուստամյանը հանդիպել են Հայաստան ժամանած Բելգիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի պատվիրակության անդամների հետ: Ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստանի խորհրդար...
«Սիրելի հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ Գիտելիքի եւ դպրության օրվա, նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի առթիվ: Այս ուսումնական տարին առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանզի մեկնարկում է մեր երկրի անկախության 25-ամյա հոբելյանի նախաշեմին: Անկախությունն այն անսակարկելի արժեքն է, որի գիտակցումն սկսում է ձեւավ...

Issues on International Parliamentary Scholarship Program are Debated
On September 1, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Science, Culture, Youth and Sport, Head of the NA Armenia-Germany friendship group Artak Davtyan met with German Bundestag MP Klaus-Peter Flosbach and the delegation led by him.
The aim of the delegation visit was to select Armenian scholars for the International Parliamentary Scholarship Program.
Let us note that the German Bundestag jointly with the universities of Berlin allocates 120 scholarships for the young alumni of higher educational institutions of over 40 courtiers each year. The Bundestag gives the young people an opportunity to get acquainted with the German parliamentary system and political decision-making process, as well as gain experience in the parliamentary sphere.
Artak Davtyan expressed his gratitude to the German authorities for the balanced position over the NK conflict settlement, as well as to the German Bundestag for the adoption of the resolution condemning the Armenian Genocide. He highlighted the concrete steps towards the fulfillment of the resolution directions.
Klaus-Peter Flosbach presented in detail the peculiarities of the program and assured that unbiased selection of scholarships is being conducted by the Bundestag MPs. He spotlighted the fact that a reciprocal program is implemented by the Armenian Parliament.
Speaking about the resolution condemning the Armenian Genocide, the MP mentioned, “Both in Europe and in our country, only by assessing the past, we can look at the future.”
During the meeting the parties touched upon the importance of the mutual visits, they exchanged thoughts on the peculiarities of both countries’ parliamentary work and highlighted exchange of experience in that regard. The guests presented the purpose and activities of the German Bundestag’s research service. It was mentioned that there is a rather active cooperation on scientific-educational programs between the two courtiers’ higher educational institutions.
The members of the delegation led by Els Van Hoof, MP of the Chamber of Representatives of the Kingdom of Belgium, Head of the Belgium-Armenia parliamentary friendship group, visited Tsiternakaberd Memorial Complex of the Armenian Genocide accompanied by Shirak Torosyan, Head of the RA NA Armenia - ...
Galust Sahakyan Receives Belgian Parliamentarians
On September 1, the RA NA Speaker Galust Sahakyan received the delegation led by Els Van Hoof, MP of the Chamber of Representatives of the Kingdom of Belgium, Head of the Belgium-Armenia parliamentary friendship group. Welcoming the guests, the NA Speaker highlighted the advancement of interaction a...
On September 1, Shirak Torosyan, Head of the RA NA Armenia – Belgium friendship group, group members Karine Atshemyan, Elinar Vardanyan and Armen Rustamyan met with the members of the Belgium-Armenia parliamentary friendship group delegation on an official visit to Armenia. Welcoming the guests’ vis...
“Dear compatriots,I congratulate you on Knowledge and Schooling Day, on the occasion of the launch of a new academic year. This academic year has a unique significance since it begins at the threshold of the 25th Anniversary of our country’s Independence. Independence is a non negotiable value, perc...