ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի ելույթն «Աշխարհն առանց միջուկային զենքի» միջազգային կոնֆերանսում
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն օգոստոսի 29-ին ելույթ է ունեցել օգոստոսի 29-30-ը Աստանայում ընթացող «Աշխարհն առանց միջուկային զենքի» միջազգային կոնֆերանսում:
թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել Ղազախստանի Հանրապետության խորհրդարանին, արտաքին գործերի նախարարությանը եւ «Խորհրդարանականները հանուն միջուկային զենքի չտարածման» կազմակերպությանն այս կոնֆերանսի կազմակերպման համար: Վստահ եմ, որ այս միջոցառումը կնպաստի միջազգային հանրության համատեղ ջանքերին` զանգվածային ոչնչացման զենքերի տարածման դեմ պայքարի գործում:
Այս տարի Ղազախստանի Հանրապետությունը, ինչպես եւ Հայաստանի Հանրապետությունը, նշում են իրենց անկախության 25-րդ տարեդարձը: Ցանկանում եմ այս կապակցությամբ շնորհավորանքներս հղել Ղազախստանի Հանրապետությանը եւ ղազախ ժողովրդին ու ցանկանալ ամենայն բարիք:
Որպես օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչ` ես մեծապես կարեւորում եմ զանգվածային ոչնչացման զենքերի տարածման դեմ պայքարի գործում օրենսդրական եւ քաղաքական շրջանակի առկայությունը, ինչն անհրաժեշտ է միջազգային մեխանիզմների ու անվտանգության ապահովման համար` կոչված սահմանափակելու միջուկային զենքերի տարածումը` միջազգային արդյունավետ վերահսկողության ներքո: Այս կապակցությամբ ես կցանկանայի ընդգծել երկխոսության կարեւորությունը եւ գործընկեր երկրների խորհրդարանների, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպությունների հետ ցանցային համագործակցության ապահովումը` նպատակ ունենալով խթանել միջուկային զինաթափումը, չտարածումը եւ միջուկային տեխնոլոգիաների խաղաղ կիրառումը:
Հայաստանի Հանրապետությունը մեծապես կարեւորում է զանգվածային ոչնչացման զենքերի չտարածմանը վերաբերող պայմանագրերի եւ կարգերի հանընդհանուր կիրառումը` դրանք դիտարկելով որպես գործիքային մեխանիզմներ` ուղղված զանգվածային ոչնչացման զենքերի չտարածմանը: Մենք կոչ ենք անում մեր բոլոր գործընկերներին միավորել ջանքերը տարածաշրջանային, ենթատարածաշրջանային եւ միջազգային մակարդակներում` դրանց համապարփակ իմպլեմենտացման համար: Որպես այս մեխանիզմների աջակից` մենք մեծապես կիսում ենք միջուկային զենքից ազատ գոտիների հիմնման գաղափարը: Այս համատեքստում Հայաստանի Հանրապետությունը ողջունել է Կենտրոնական Ասիայում միջուկային զենքից ազատ գոտու ստեղծումը, ինչը պարունակում է կոնկրետ դրույթներ, որոնք ամրապնդում են չտարածմանն ուղղված տարածաշրջանային եւ միջազգային ջանքերը:
Այսօր միջազգային հանրությունը բախվում է աննախադեպ գլոբալ մարտահրավերների եւ բնական աղետների, ինչպես նաեւ բազմաբնույթ ահաբեկչական կազմակերպությունների շարունակական սպառնալիքների: Այնուամենայնիվ, տարածումը եւ միջուկային զենքի հնարավոր կիրառումը շարունակում են մնալ այն հիմնական մարտահրավերները, որոնց դեմ պետությունները շարունակում են պայքարել:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ձեռնարկում է անհրաժեշտ քայլեր` ամրապնդելու առկա ազգային եւ վերազգային իրավական եւ քաղաքական պարտադիր գործիքները` նպատակ ունենալով կանխել ահաբեկչական կամ այլ հանցավոր խմբավորումների կողմից զանգվածային ոչնչնացման զենքերի ձեռքբերումը: Հայաստանի Հանրապետությունը կողմ է հանդիսանում ահաբեկչության դեմ պայքարի գործում առկա հիմնական պայմանագրերի, ինչպիսիք են «Ահաբեկչական ռմբահարումների դեմ պայքարի մասին», «Ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» միջազգային կոնվենցիաները, «Միջուկային ահաբեկչության ակտերի դեմ պայքարի մասին» կոնվենցիան: Հավատարմությունը եւ հանձնառությունը այս մեխանիզմներին ստեղծում են անհրաժեշտ հիմքեր ահաբեկչության դեմ պայքարի գործում, ներառյալ պայքարն ահաբեկչական խմբավորումների կողմից վտանգավոր նյութերի ձեռքբերման վտանգի դեմ: Այս ամենին զուգահեռ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ազգային մակարդակում միջուկային անվտանգության ամրապնդման համար իմպլեմենտացրել է օրենսդրական եւ վարչական միջոցների մի ամբողջություն: Դրանք ներառում են փոփոխություններ կառավարության որոշումներում, որոնք վերաբերում են ռադիոակտիվ նյութերի ներմուծման եւ արտահանման դեպքում լիցենզավորման ընթացակարգերի սահմանմանը, ռադիոակտիվ նյութերի ֆիզիկական պահպանության կանոններին, Հայաստանի ատոմակայանի ֆիզիկական պաշտպանության եւ անվտանգության հայեցակարգին եւ միջուկային նյութերին: Այս փաստաթղթերը նախատեսված են դյուրացնելու «Միջուկային նյութի ֆիզիկական պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի դրույթների իմպլեմենտացիան եւ դրա փոփոխությունները, որոնք վավերացվել են Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից 2013 թվականին:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը մեծ ուշադրություն է հատկացնում նաեւ Միավորված ազգերի կազմակերպության անվտանգության խորհրդի 1540 բանաձեւի իրականացմանը: Հայատանի Ազգային գործողությունների 2015-2020 թթ. պլանը մշակվել եւ ընդունվել է 2015 թվականի փետրվարի 5-ին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից` 1540 բանաձեւի հանձնաժողովի փորձագետների եւ ԵԱՀԿ հակամարտությունների կանխարգելման կենտրոնի աջակցությամբ: 2015 թվականի մարտ ամսին այն ներկայացվել է 1540 բանաձեւի հանձնաժողովին: Այս դիադիկ փաստաթուղթը հաշվի է առնում եւ առանձնացնում կոնկրետ քայլեր` սկսած արդեն իսկ իմպլեմենտացված ազգային միջոցների վերանայումից մինչեւ ընթացիկ եւ նախատեսված գործողությունների կոորդինացում: Դրանք ընդգծում են Հայաստանի գործողությունները եւ օրենսդրական կարգավորումները միջուկային, քիմիական եւ կենսաբանական ոլորտներում, ինչպես նաեւ արտահանման վերահսկողության եւ սահմանային անվտանգության խնդիրները: Առանձնակի ուշադրություն է հատկացված բազմակողմ եւ երկկողմ համագործակցությանը:
Միջուկային էներգիայի խնդիրների շուրջ ՀՀ-ն կանոնավոր կերպով եւ սերտորեն համագործակցում է միջազգային կազմակերպությունների ու գործընկեր երկրների հետ: Տեղում իրականացված բազմաթիվ վերահսկողական եւ գնահատման առաքելությունները վերահաստատել են ՀՀ հանձնառությունն ստանձնած միջազգային պարտականություններին, ինչպես նաեւ բաց լինելն ու թափանցիկության բարձր մակարդակը: Չի արձանագրվել եւ ոչ մի անհամապատասխանություն կամ շեղում միջազգային պայմանագրերի առաջադրած պահանջներից: Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության եւ միջազգային գործընկերների հետ հիմնավոր խորհրդակցությունների անցկացումից հետո Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը որոշում է կայացրել Մեծամորի ատոմակայանի շահագործման ժամկետի երկարացման վերաբերյալ: Ձեռնարկվել են բոլոր հնարավոր միջոցառումները դրա անվտանգության ու ապահովության պահպանման համար:
ոչ մի պետություն միայնակ չէ միջուկային զենքից ազատ գոտի ստեղծելու իր գործում: «Գլոբալ զրո» կոչված վերջնանպատակը հնարավոր է միայն բոլոր պետությունների համագործակցության եւ հանձնառության դեպքում:
Միջազգային հանրությունը պետք է միավորի ջանքերը ժամանակակից, առավել հզոր եւ ավերիչ միջուկային զենքերի դեմ պայքարի գործում` ի նպաստ աշխարհի խաղաղության:
Մեկ անգամ եւս երախտիքիս խոսքն են հղում կոնֆերանսի կազմակերպիչներին:
Լեհաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահի հրավերով ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը օգոստոսի 30-ից 31-ը Վարշավայում կմասնակցի Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների «Համերաշխություն եւ ինքնիշխանություն» խորագրով խորհրդարանական հանդիպմանը, որին կմասնակցեն շուրջ 10 երկրների, այդ թվում` Վրաս...
Գալուստ Սահակյանը ծննդյան օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հարություն Մովսիսյանին
Շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Մի քանի տասնամյակ ձգվող Ձեր ստեղծագործական գործունեությունը հավատարմության օրինակ է մշակույթին, հարազատ թատրոնին, որտեղ այսօր էլ մարմնավորում եք բազմաթիվ հետաքրքիր կերպարներ, եւ հանդիսատեսին, ում շարունակում եք Ձեր դերասանական խաղով հաճույք պատճառել թա...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանն օգուստոսի 29-ին ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր, գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահ Ալբերթ Վայլերի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ Գալուստ Սահակյանը բարձր է գնահատել Ալբերթ Վայլերի ունեցած ներդրումը երկու...
Հանդիպում ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում
ՀՀ Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը օգոստոսի 29-ին ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի բյուջետային հանձնաժողովի անդամ Քարսթեն Քյորբերին: Ողջունելով հյուրի այցը Հայաստանի խորհրդարան՝ Գագիկ Մինասյանը բարձր է գնահատ...

Speech by Chairman of RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan at “Building a Nuclear-Weapon-Free World” International Conference
Mr. Chairman,
Let me thank the Parliament and the Government of the Republic of Kazakhstan as well as the organization of Parliamentarians for Nuclear Non-Proliferation and Disarmament for organizing this important event and for the tremendous hospitality, we are having these days. I am confident that this conference will contribute to the joint endeavors of the international community in combating the proliferation of weapons of mass destruction.
This year the Republic of Kazakhstan , as well as the Republic of Armenia is celebrating the 25th anniversary of their Independence . I am extending my heartfelt congratulations to the people of Kazakhstan and wish development and prosperity to the State of Kazakhstan, as well as peace on the way of building a nuclear - weapon - free world.
As a representative of a legislative body, I am fully aware of the responsibility of building the legislative and political framework necessary for the establishment of international mechanisms and security framework limiting the spread of the nuclear weapons under the effective international control. In this regard, I would like to emphasize the importance of engaging in dialogue and building networks with the parliaments of partner countries and international organizations in the pursuit of nuclear disarmament, non-proliferation, and peaceful uses of nuclear technology.
Armenia attaches great importance to universal application and effective implementation of all treaties and regimes, dealing with non-proliferation of the weapons of mass destruction, regarding them as instrumental mechanisms to prevent the proliferation of Weapons of Mass Destruction. We urge our partners to combine joint actions in regional, sub-regional and international levels for their comprehensive implementation. As a strong supporter of these mechanisms, we fully share the idea of the establishment of nuclear-weapon-free zones. In this regard, Armenia welcomed the establishment of the Nuclear-Weapon-Free Zone in Central Asia , which contains concrete provisions that strengthen regional and international non-proliferation efforts.
Today, the international community faces unprecedented global challenges and natural disasters, as well as continuing threats of various terrorist organizations; however, the proliferation and eventual use of nuclear weapons are one of the main challenges that countries are dealing with.
The Government of Armenia is taking necessary measures to strengthen relevant national and supranational legally and politically binding instruments with a view to tackle the threat posed by possible Weapons of Mass Destruction acquisition by terrorists or other criminal groups. Armenia is a party to main international conventions in combating terrorism, such as International Convention for the Suppression of Terrorist Bombings, International Convention for the Suppression of the Financing of Terrorism, International Convention for the Suppression of Acts of Nuclear Terrorism. Commitment to the implementation compliance to these vital instruments lays the groundwork for countering terrorism, including the acquisition of dangerous materials by terrorist groups. In parallel, the Government of Armenia has implemented a broad set of legislative and administrative measures to strengthen nuclear security at national level. These include the Amendments to the Government decrees on approval of the licensing procedure for import and export of radioactive materials, on the physical protection rules for radioactive materials and on the concept of physical protection and security of Armenian Nuclear Power Plant and nuclear materials. These documents are designed to facilitate the implementation of the provisions of the Convention on the Physical Protection of Nuclear Material and its Amendment, which was ratified by Armenian Parliament in 2013.
The Armenian Government attaches great importance to the implementation of the United Nations Security Council Resolution 1540. With the assistance of experts of 1540 Committee and the OSCE Conflict Prevention Center, Armenia’s National Action Plan for 2015-2020 was elaborated and eventually adopted on February 5, 2015 by the Government of Armenia. In March 2015, it was submitted to the 1540 Committee. This dyadic document takes stoke and outlines a series of concrete steps ranging from reviewing already implemented national measures to the coordination of ongoing and anticipated activities. It underlines Armenia ’s activities and law regulations in nuclear, chemical and biological spheres as well as the export control and border security subjects. Particular attention is paid to multilateral and bilateral cooperation.
Armenia closely cooperates on a regular basis with the International organizations and partner countries with regard to all nuclear energy issues. Numerous on-site inspections and assessment missions have reaffirmed Armenia 's commitment in implementing its international obligations and the highest level of openness and transparency. No any non-compliance or deviation from the requirements of international treaties has been recorded. The Armenian Government took the decision on extension of the life cycle of the Metsamor Nuclear Power Plant after thorough consultations with the International Atomic Energy Agency and its international partners, and all possible measures are taken to ensure its safety and security.
No state is alone in its endeavors of building nuclear - weapon - free world. The highest goal called “Global Zero” can’t be achieved without cooperation of all states.
The International community should unite the efforts for combating modern, more powerful and destructive nuclear weapons and join the efforts to prevent the further nuclear tests in favor of the peace of the world.
Once again, I am extending my gratitude to the organizers of the Conference.
Thank you for the attention.
On August 30-31, upon invitation of the Speaker of the Parliament of the Polish Republic, the RA NA Deputy Speaker ermine HhhhHHHHermine Naghdalyan is participating in “Solidarity and Sovereignty” parliamentary meeting. Representatives of nearly 10 countries, including Speakers, Deputy Speakers, MPs...
Galust Sahakyan Sends Congratulatory Message to RA Honoured Artist Harutyun Movsisyan on His Birth Anniversary
The congratulatory message reads:“Your creative activity of several decades is an example of devotion to culture, native theatre, where today also you embody diverse interesting characters, and the audience whom you continue to please from the stage and cinema. The greatest assessment of your art is...
On August 29, the RA NA Speaker Galust Sahakyan received the delegation led by Albert Weiler, Bundestag MP and President of the German-Armenian Forum.  Welcoming the guest, Galust Sahakyan highly assessed Albert Weiler’s contribution to the further deepening and development of interparliam...
Meeting in NA Standing Committee on Finance-Budgetary Affairs
On August 29, the Head of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gagik Minasyan received Carsten Körber, Member of the Budget Committee of the FRG Bundestag.   Welcoming the guest’s visit to the Armenian Parliament, Gagik Minasyan highly appreciated the coop...