Հանդիպում ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում
ՀՀ Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը օգոստոսի 29-ին ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի բյուջետային հանձնաժողովի անդամ Քարսթեն Քյորբերին:
Ողջունելով հյուրի այցը Հայաստանի խորհրդարան՝ Գագիկ Մինասյանը բարձր է գնահատել հայ եւ գերմանացի խորհրդարանականների համագործակցությունն ու տարբեր ոլորտներում փորձի փոխանակումը: Գագիկ Մինասյանը երախտագիտություն է հայտնել ԳԴՀ Բունդեսթագին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւի ընդունման համար եւ նշել, որ նման քայլ կարող էր կատարել միայն հզոր պետության հզոր խորհրդարանը, քանի որ ցեղասպանությունները չդատապարտելը պայմաններ է ստեղծում նոր ոճիրների իրականացման համար:
Գագիկ Մինասյանը հյուրին է ներկայացրել ՀՀ Սահմանադրության փոփոխություններով պայմանավորված գործընթացները Հայաստանի խորհրդարանում, ներկայացրել խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու նպատակներն ու դրա արդյունավետությունը, նշել նոր Սահմանադրությամբ պայմանավորված մի շարք օրենքների ընդունման փուլերը: Մասնավորապես՝ Գագիկ Մինասյանը խոսել է ստեղծման փուլում գտնվող Հաշվեքննիչ պալատի, մոտ 8 ամիս գործող Բյուջետային գրասենյակի, գերմանական GIZ-ի հետ ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի արդյունավետ համագործակցության մասին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկու խորհրդարաններում պետական բյուջեների ընդունման գործընթացին, կարեւորել պետական միջոցների օգտագործման հարցում գործուն վերահսկողական մեխանիզմների ներդրումը եւ այդ համատեքստում առանձնապես կարեւորել բյուջետային ծրագրավորումն ու անկախ աուդիտորական պալատի առկայությունը:
Բունդեսթագի պատգամավոր Քարսթեն Քյորբերը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ կարեւորել նման հանդիպումները՝ նշելով, որ երկու երկրների առջեւ ծառացած մարտահրավերների լուծման համար կարեւոր է համագործակցությունն ու փորձի փոխանակումը: Պատգամավորը դրական է գնահատել Հայաստանում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումներն ու անցումը կառավարման խորհրդարանական մոդելին:
Լեհաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահի հրավերով ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը օգոստոսի 30-ից 31-ը Վարշավայում կմասնակցի Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների «Համերաշխություն եւ ինքնիշխանություն» խորագրով խորհրդարանական հանդիպմանը, որին կմասնակցեն շուրջ 10 երկրների, այդ թվում` Վրաս...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի ելույթն «Աշխարհն առանց միջուկային զենքի» միջազգային կոնֆերանսում
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն օգոստոսի 29-ին ելույթ է ունեցել օգոստոսի 29-30-ը Աստանայում ընթացող «Աշխարհն առանց միջուկային զենքի» միջազգային կոնֆերանսում: «Պարոն նախագահ, տիկնայք եւ պարոնայք, թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել Ղազախստանի Հանրապետությ...
Գալուստ Սահակյանը ծննդյան օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հարություն Մովսիսյանին
Շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Մի քանի տասնամյակ ձգվող Ձեր ստեղծագործական գործունեությունը հավատարմության օրինակ է մշակույթին, հարազատ թատրոնին, որտեղ այսօր էլ մարմնավորում եք բազմաթիվ հետաքրքիր կերպարներ, եւ հանդիսատեսին, ում շարունակում եք Ձեր դերասանական խաղով հաճույք պատճառել թա...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանն օգուստոսի 29-ին ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր, գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահ Ալբերթ Վայլերի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ Գալուստ Սահակյանը բարձր է գնահատել Ալբերթ Վայլերի ունեցած ներդրումը երկու...

Meeting in NA Standing Committee on Finance-Budgetary Affairs
On August 29, the Head of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gagik Minasyan received Carsten Körber, Member of the Budget Committee of the FRG Bundestag.
Welcoming the guest’s visit to the Armenian Parliament, Gagik Minasyan highly appreciated the cooperation and exchange of experience between Armenian and German parliamentarians in different spheres. Gagik Minasyan expressed gratitude to the FRG Bundestag for adopting the bill recognizing the Armenian Genocide and noted that this step could only be done by the strong parliament of a strong country, as non-condemnation of genocides creates conditions for new crimes.
Gagik Minasyan presented the guest the activities in the National Assembly according to the RA Constitution Amendments, the purposes and efficiency of transformation into parliamentary system, mentioned the stages of adoption of a number of laws conditioned by the new Constitution.
Particularly, Gagik Minasyan talked about the Audit Chamber, the Budget office functioning around 8 months, the effective cooperation of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs with the German GIZ.
The interlocutors touched upon the adoption of state budgets in both parliaments, emphasizing installation of practical control mechanisms in using state budget and in that context they especially highlighted the formation of budget and the existence of independent audit chamber.
Bundestag MP Carsten Körber thanked for the warm reception and attached importance to such kind of meetings, stating that cooperation and experience exchange are essential for resolution of challenges existing between the two countries.  The MP highly assessed the constitutional reforms in Armenia and transformation into parliamentary system of government.
On August 30-31, upon invitation of the Speaker of the Parliament of the Polish Republic, the RA NA Deputy Speaker ermine HhhhHHHHermine Naghdalyan is participating in “Solidarity and Sovereignty” parliamentary meeting. Representatives of nearly 10 countries, including Speakers, Deputy Speakers, MPs...
Speech by Chairman of RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan at “Building a Nuclear-Weapon-Free World” International Conference
Mr. Chairman,Ladies and gentlemen,Let me thank the Parliament and the Government of the Republic of Kazakhstan as well as the organization of Parliamentarians for Nuclear Non-Proliferation and Disarmament for organizing this important event and for the tremendous hospitality, we are having these day...
Galust Sahakyan Sends Congratulatory Message to RA Honoured Artist Harutyun Movsisyan on His Birth Anniversary
The congratulatory message reads:“Your creative activity of several decades is an example of devotion to culture, native theatre, where today also you embody diverse interesting characters, and the audience whom you continue to please from the stage and cinema. The greatest assessment of your art is...
On August 29, the RA NA Speaker Galust Sahakyan received the delegation led by Albert Weiler, Bundestag MP and President of the German-Armenian Forum.  Welcoming the guest, Galust Sahakyan highly assessed Albert Weiler’s contribution to the further deepening and development of interparliam...