Հուլիսի 6-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի միջազգային եւ մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյին եւ ՌԴ դեսպանատան հատուկ հանձնարարություններով խորհրդական Օլեգ Շապովալովին:
Արտակ Դավթյանը ողջունել է Միխայիլ Շվիդկոյի այցը Հայաստան եւ կարեւորել երկու երկրների մշակութային կապերի սերտացմանն ուղղված քայլերը:
Երկու երկրների միջեւ գոյություն ունեցող դարավոր բարեկամությունն էլ ավելի ամրապնդելու գործում երկուստեք կարեւորվել են մշակութային կապերի առավել ամրապնդումն ու պահպանումը, նաեւ մշակույթի եւ կրթության ոլորտների գործիչների շփումների ակտիվացումն ու մշակութային միջոցառումների իրականացումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությանը՝ կարեւորելով միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումը:
Միխայիլ Շվիդկոյը բարձր է գնահատել Ռուսաստանում բնակվող հայերի ներդրումը գործարարության, շինարարության, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում:
Քննարկվել են նաեւ Ռուսաստանում եւ Հայաստանում առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին, ՀՀ ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններին վերաբերող հարցեր:
ՀՀ Ազգային ժողովը 2016 թ. երկրորդ եռամսյակում ստացել է 795 նամակ
«Քաղաքացիների առաջարկությունները, դիմումները եւ բողոքները քննարկելու կարգի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն` ՀՀ Ազգային ժողովի քարտուղարությունը հրապարակում է 2016 թ. երկրորդ եռամսյակում ստացված նամակների քննարկման արդյունքների համառոտ տեղեկատվությունը: Ընդունվել, գրանցվել եւ ԱԺ նախագահին է հանձնվել քաղաքա...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 6-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսին, ով Հայաստանի Հանրապետությունում ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը: Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել Իոաննիս Տայիսին Հայաստանո...

On July 6, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtayn received the Special Representative of the President of the Russian Federation for International and Cultural Cooperation Mikhail Shvydkoi and the Counselor on Special Assignments of the RF Embassy Oleg Shapovalov.
Artak Davtyan welcomed Mikhail Shvydkoi’s visit to Armenia and highlighted the steps directed to the rapprochement of the cultural ties between the two countries.
Both sides highlighted the strengthening and preservation of the cultural ties in further intensifying the centuries-old friendship existing between the two countries, as well as the activation of cultural figures and figures in the sphere of education and the implementation of the cultural events.
The interlocutors touched upon the activities of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the Federal Assembly of the Russian Federation, emphasizing the strengthening of the inter-parliamentary ties.
Mikhail Shvydkoi highly assessed the contribution of the Armenians living in Russia in the spheres of business, construction and high technologies.
Issues concerning the upcoming parliamentary elections in Russia and Armenia and the Amendments to the RA Electoral Code were also discussed.
06.07.2016
RA National Assembly Receives 795 Letters for 2016 Second Quarter
According to the Law on The Procedure For Consideration of Citizens’ Proposals, Applications and Complaints, the General Division of the RA National Assembly Secretariat announced brief information for 2016 second quarter results of letter considerations. The citizens’ 128 letters have been accepted...
On July 6, the RA NA President Galust Sahakyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Hellenic Republic to the Republic of Armenia Ioannis Taghis, who is going to complete his diplomatic mission in the Republic of Armenia.Galust Sahakyan thanked Ioannis Taghis for the effec...