ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հուլիսի 1-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսին:
ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Հունաստանի ավանդական եղբայրական հարաբերությունները եւ փաստել, որ այդ կապերի զարգացման եւ սերտացման գործում նշանակալի ավանդ է ունեցել նաեւ դեսպան Իոաննիս Տայիսը: Զրուցակիցները փաստել են, որ երկու ժողովուրդներին միավորում են բազմաթիվ ընդհանրություններ եւ վերջին տարիներին սերտացել են հատկապես միջխորհրդարանական կապերը, ընդլայնվել է համագործակցության դաշտը:
Էդուարդ Շարմազանովը հայ-հունական հարաբերություններում շրջադարձային է գնահատել Հունաստանի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար պատասխանատվություն սահմանող օրինագծի ընդունումը, ինչպես նաեւ՝ Հայաստանի խորհրդարանի կողմից 2015 թվականի մարտի 24-ին ընդունված Օսմանյան Թուրքիայում հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարությունը: ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության խորհրդարանի կողմից վերջերս ընդունված հայտարարությունը, որով նույնպես ճանաչվել եւ դատապարտվել է Պոնտոսի հույների նկատմամբ Օսմանյան եւ Քեմալական Թուրքիայում իրականացված ցեղասպանությունը: Դեսպան Իոաննիս Տայիսը շնորհակալություն է հայտնել հայկական խորհրդարաններին միաձայն ընդունված հայտարարությունների եւ մայիսի 19-ը որպես Պոնտոսի հույների ցեղասպանության օր պաշտոնապես նշելու համար:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին. ԱԺ փոխնախագահը գոհունակություն է հայտնել այս հարցում ԵԱՀԿ անդամ Հունաստանի հավասարակշիռ դիրքորոշման համար եւ ընդգծել, որ հայկական կողմը եղել եւ շարունակում է հավատարիմ մնալ իր դիրքորոշմանը՝ այն է՝ խնդիրը պետք է լուծել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում եւ խաղաղ ճանապարհով: Այս տեսակետը պաշտպանել է նաեւ դեսպան Իոաննիս Տայիսը եւ նշել, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների վերջին հանդիպումները հուսադրող են այդ առումով: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը նշել է. «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը պետք է ամբողջությամբ իրացնի ինքնորոշման իր իրավունքը: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից հանրաքվեի անցկացումը, այդ իրավունքի իրացումն անքննելի է, քանի որ աշխարհը գնում է այդ ճանապարհով: Արցախի ժողովուրդը սեփական ճակատագիրը հանրաքվեով տնօրինելու նույնքան իրավունք ունի, որքան ցանկացած այլ երկրի ժողովուրդ»,-նշել է ԱԺ փոխնախագահը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել ապրիլյան պատերազմին. այդ համատեքստում ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է հույն պատգամավորների՝ Հայաստան եւ Արցախ կատարած այցերին` դրանք գնահատելով որպես բարեկամության եւ ժողովրդավարության սկզբունքներին հավատարմություն:
Քննարկվել են երկկողմ հարաբերություններին, հետագա համագործակցությանը, հայկական եւ հունական համայնքներին, նրանց խնդիրներին վերաբերող հարցեր:

On July 1, the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Hellenic Republic to the Republic of Armenia Ioannis Taghis.
The NA Vice President highly assessed the traditional friendly relations of Armenia and Greece and documented that the Ambassador Ioannis Taghis also his significant contribution to the development and rapprochement of those ties. The interlocutors have affirmed that numerous commonalities unite the two peoples and during recent years the inter-parliamentary relations have especially become close and the field of cooperation has expanded.
Eduard Sharmazanov assessed as a turning point in the Armenian-Greek relations the adoption of the bill anticipating responsibility for the denial of the Armenian Genocide, as well as the statement condemning the Greeks’ and Assyrians’ Genocide by Ottoman Turkey adopted on March 24, 2015 by the Parliament of Armenia. The NA Vice President also emphasized the statement adopted recently by the Parliament of the Nagorno Karabakh Republic, by which the genocide perpetrated in Ottoman and Kemalist Turkey towards the Pontian Greeks was also recognized and condemned. Ambassador Ioannis Taghis thanked the Armenian Parliaments for unanimously adopting the statements and officially marking May 19 as Genocide of Pontian Greeks.
At the meetings the sides touched upon the issue of the NK conflict settlement: the NA Vice President has expressed satisfaction in this issue for balanced position of the OSCE member Greece and has underlined that the Armenian side has been and continues to be faithful to its position: i.e. the problem should be solved within the framework of the OSCE group and through the peaceful means. Ambassador Ioannis Taghis also defended this view and noted that the last meetings of the Presidents of Armenia and Azerbaijan are hopeful in that respect. In this context, the NA Vice President noted: “The Nagorno Karabakh people should completely exercise their right of self-determination. The holding of the referendum by the Nagorno Karabakh people, the exercise of that right is inscrutable, as the world goes that way. The Artsakh people have the same right of disposing their own destiny through referendum, as people of any other country,” the NA Vice President noted.
In the course of the meeting both sides the April war: in that context the NA Vice President touched upon the visits paid by the Greek deputies to Armenia and Artsakh, assessing them as commitment to the principles of friendship and democracy.
Issues regarding bilateral relations, further cooperation, Armenian and Greek communities and their problems were discussed.