ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունիսի 22-ին ընդունել է Ռամկավար ազատական կուսակցության կենտրոնական վարչության նախագահ Սերխիո Նահապետյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Ազգային ժողովի նախագահն անդրադարձել է Ռամկավար ազատական կուսակցության բազմամյա պատմությանը, կարեւորել նրանց անցած ուղին, ձեռքբերումները եւ դերը Սփյուռքի հայապահպանության գործում: ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել հայ ժողովրդի համար կարեւորագույն հարցերի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման հարցում Սփյուռքի ներդրումը եւ այս համատեքստում կարեւորել ողջ հայության համատեղ ջանքերը:
Սերխիո Նահապետյանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ կուսակցությունն իր գործունեությամբ այսուհետ եւս կնպաստի Հայաստանի եւ Սփյուռքի միջեւ կապերի ամրապնդմանը: Ըստ նրա՝ իրենք անում են հնարավորը, որպեսզի Սփյուռքում ապրող հայերը մշտապես հաղորդակից դառնան հայ մշակույթին, կրթությանն ու հոգեւոր արժեքներին:
Նա եւս կարեւորել է Սփյուռքի դերը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման հարցում եւ վստահեցրել, որ այդ ուղղությամբ տարվող աշխատանքները շարունակական կլինեն:
Գալուստ Սահակյանը Սերխիո Նահապետյանից հետաքրքրվել է, թե ինչպիսին են կուսակցության հայաստանյան կառույցի հետ իրենց կապերն ու համագործակցությունը: Սերխիո Նահապետյանը նշել է, որ իրենք կուսակցության հայաստանյան կառույցի կողքին են եւ մշտապես պատրաստ են համագործակցել եւ աջակցել: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է կուսակցության` հայրենիքում եւ արտերկրում գործող կառույցների միջեւ համագործակցված աշխատանքը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին եւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
«Տիկնայք եւ պարոնայք, Նախ եւ առաջ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել զեկուցողին գերազանց կատարած աշխատանքի համար:Երեկ աշխարհը նշում էր Փախստականների միջազգային օրը՝ մի օր, երբ մենք պետք է մի պահ կանգ առնենք եւ մտածենք, օր, երբ պետք է գործենք եւ հոգ տանենք:Միգրանտների եւ փախստականների խնդիրը վերաբ...
Հունիսի 22-ին ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի լիագումար նիստի օրակարգում քննարկման է դրվել «Թուրքիայում ժողովրդավարական հաստատությունների գործունեությունը» թեմայով զեկույցը, որի ընթացքում ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդես է եկել ելույթով` խստորեն դատապարտելով...

22 июня Председатель НС Г.Саакян принял делегацию во главе с председателем центрального правления партии Рамкавар-Азатакан Серхио Нагапетяном.
Приветствуя гостей, спикер НС обратился к многолетней истории партии Рамкавар-Азатакан, подчеркнул важность пройденного ею пути, достижения и роль Спюрка (Диаспоры) в деле сохранения армянства. Г.Саакян высоко оценил вклад Спюрка в важнейшие вопросы – признания Геноцида армян и мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы – и в этом контексте особо выделил совместные усилия всего армянства.
Серхио Нагапетян, поблагодарив за прием, отметил, что партия своей деятельностью и впредь будет содействовать упрочению связей между Арменией и Спюрком. Он констатировал, что делается все возможное для ознакомления зарубежных армян с культурой, образованием и духовными ценностями Армении.
Он также подчеркнул роль Спюрка в вопросах признания Геноцида армян и мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы и заверил, что работа в этом направлении будет непрерывной.
Г.Саакян поинтересовался у С.Нагапетяна их связями и сотрудничеством с структурой   партии в Армении. Гость отметил, что они рядом с структурой   партии в Армении и всегда готовы сотрудничать  и поддерживать ее. В этом контексте глава парламента подчеркнул важность слаженной работы партии на родине и заграницей.
В ходе встречи затронуты были также региональные проблемы и представляющие двусторонний интерес другие вопросы.
В своем выступлении Н.Карапетян, в частности, сказала:“Вчера мир отмечал Международный день беженцев – день, когда мы должны на миг остановиться и задуматься: когда должны действовать и позаботиться.Проблема мигрантов и беженцев касается всей Европы, и для всех нас задача номер один и самая сложная ...
22 июня в повестку дня летней сессии ПАСЕ к обсуждению был предложен доклад на тему “Деятельность демократических институтов в Турции”, в ходе которого руководитель делегации НС РА в ПАСЕ Э.Нагдалян выступила с речью, резко осудив царящую в Турции демократическую ситуацию. Поблагодарив  содокла...