ԵԽԽՎ-ի՝ հունիսի 20-ի նիստում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյանի ելույթը
«Հարգելի գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք: Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը չորս օրից այցելելու է Հայաստան: Նա բոլոր հավատացյալներին խնդրել է աղոթել Հայաստան կատարելիք իր առաջիկա այցի համար: Թույլ տվեք հղում կատարել Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսին. «Ես խնդրում եմ Ձեզ աղոթել ինձ համար, ով մի քանի օրից ուխտագնացության է մեկնելու արեւելքի երկիր՝ Հայաստան, պետություններից առաջինն ում հասու դարձավ Քրիստոսի ավետարանը»: Ֆրանցիսկոս պապի այցը գալիս է արձանագրելու ինչպես Հայաստանի եւ Սուրբ Աթոռի միջեւ առկա փայլուն եւ առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները, այնպես էլ հին եկեղեցիներից երկուսի՝ Հռոմի Կաթոլիկ եկեղեցու եւ Հայ Առաքելական եկեղեցու միջեւ առկա գերազանց համագործակցությունը:
Հազարամյակների պատմության քառուղիներում քրիստոնեությունը եղել է հայերի ազգային ինքնության անկյունաքարերից մեկը: Հայերը բացառիկ եւ մեծարժեք ներդրում են ունեցել Քրիստոսի հետեւորդների միասնության գործում, իսկ միլիոնավոր հայորդիներ նահատակվել եւ իրենց արյունն են տվել հանուն Քրիստոսի: Այդ նահատակների արյունը, այդուհանդերձ, դարձել է նորոգված հավատի, խոհեմության, հանձնառության եւ միասնության սերմ, եւ Հայաստանն ու միլիոնավոր աշխարհասփյուռ հայորդիները Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսին կդիմավորեն Երեւանում, Սուրբ Էջմիածնում եւ Գյումրիում՝ վերածնված եւ առաջընթաց ապրող պետականությամբ, խաղաղության հանդեպ ուժգին հանձնառությամբ, ուրիշների հանդեպ վերանորոգ սիրով եւ լուսավորված հոգիներով՝ աղոթելով աշխարհի ամեն անկյուններում ապրող Քրիստոսի բոլոր երեխաների համար:
Գործընկերներ, պապ Ֆրանցիսկոսը կայցելի Ծիծեռնակաբերդ՝ Երեւանում գտնվող Ցեղասպանության հուշահամալիր, որը կոչված է վառ պահելու Օսմանյան Թուրքիայում տեղի ունեցած Հայոց Ցեղասպանության մեկուկես միլիոն սուրբ նահատակների հիշատակը: Մարդիկ, ովքեր սպանվեցին, որովհետեւ նրանք տարբեր էին, նրանք հայեր էին, նրանք քրիստոնյաներ էին: Հռոմի պապի այցելությունը Ցեղասպանության հուշահամալիր կդառնա էրդողանյան Թուրքիայի ոչ իմաստուն եւ գնալով ավելի վտանգավոր դարձող ժխտողական քաղաքականությանն ուղղված մի մեծ հարցական նշան: Այս այցելությունը վերանորոգ ուժով կհղի Նորին Սրբության ուղերձը. «Հերքել կամ ժխտել չարը նման է նրան, որ բաց թողնես արյունաքամ վերքը՝ առանց վիրակապ դնելու»: Կյանքին ուղղված սպառնալիքները, շանտաժը, նացիստական ոճով կատարված կոչերը՝ ստուգելու գերմանական Բունդեսթագի բոլոր այն պատգամավորների արյան մաքրությունը, ովքեր քաջություն ունեցան կողմ քվեարկելու Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւին, նախագահ Էրդողանի հայարարությունները՝ Թուրքիայում դեռեւս բնակվող ազգությամբ հայերին արտաքսելու հնարավորության վերաբերյալ վտանգավոր ազդակ են եւ նույնքան վտանգավոր նախազգուշացում՝ հիշեցնելու միջազգային հանրությանը բաց պահել իր ականջները՝ լսելու Հռոմի պապի պատգամը:
Նորին Սրբության այցը Հայաստան նաեւ խաղաղության ուղերձ կլինի հարավկովկասյան ողջ տարածաշրջանի համար, որը դեռեւս տառապում է Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկվող ռազմական սադրանքներից եւ այդ երկրում ծաղկող ատելության ու հակահայկականության քարոզից: Մինչ Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահները հենց այս պահին Ռուսաստանի Սանկտ-Պետերբուրգ քաղաքում փորձում են միջազգային ողջ հանրության պատգամը փոխանցել եւ Ադրբեջանի նախագահ Ալիեւին բացատրել, որ չի կարող ռազմական լուծում լինել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, ես հուսով եմ, որ Ադրբեջանի սովորական քաղաքացիները, նաեւ մեր գործընկեր՝ գեղեցկուհի Փաշաեւան, իրենց ականջները բաց կպահեն՝ լսելու Հռոմի պապի եւ միլիոնավոր հավատացյալ հայորդիների առաջիկա աղոթքները հանուն խաղաղության, հույսի եւ սիրո, լսելու մի շատ պարզ ուղերձ, որ «մթությունը հնարավոր չէ ցրել մթությամբ, եւ ատելությունը հնարավոր չէ ցրել ատելությամբ»:
Հունիսի 21-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի անդամներ Ռուզաննա Մուրադյանը, Կարինե Պողոսյանը, Մարգարիտ Եսայանը, Վոլոդյա Բադալյանը, Վահրամ Մկրտչյանը, Տաճատ Վարդապետյանը հանդիպել են Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության հրավերով Հայաստան ժամանած Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության ներկայացու...
ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանի ելույթը
«Հարգելի գործընկերներ , Ես այսօր կրկին պիտի խոսեմ ապրիլի առաջին օրերին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների մասին, որն աննախադեպ էր ծանր ռազմատեխնիկայի օգտագործման իր ծավալով եւ ադրբեջանական զինուժի կատարած վայրագություններով: Մի քանի օրում Ադրբեջանը հերթական անգամ թք...
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Նաիրա Կարապետյանի ելույթը ԵԽԽՎ նիստի ժամանակ
«Սիրելի գործընկերներ, Այսօր ռասիզմը դարձել է իրական թշնամի, որի դեմ մենք պետք է պայքարենք, եւ Եվրոպան պետք է համախմբվի: Ցանկացած մարդ` ռասիզմի ցանկացած դրսեւորմամբ, պետք է պատժվի: Մեկ անգամ արդեն Եվրոպան տեսել է ռասիզմի էսկալացիա, եւ այդ ռասիզմի անունն էր նացիստական ռեժիմ: Դժբախտաբար, այստեղ` Եվրոպա...

Выступление члена делегации НС РА С.Фарманяна на заседании ПАСЕ 20 июня
“Уважаемые коллеги, дамы и господа! Через четыре дня Папа Римский Франциск посетит Армению. Он просил всех верующих молиться за его предстоящий визит в Армению. Позвольте сослаться на Папу Римского Франциска: “Я прошу вас помолиться за меня, кто через несколько дней совершит паломничество в восточную страну – Армению, которой первой из государств   стало доступно Евангелие Христа”.   Визит Папы Франциска должен продемонстрировать как существующие между Арменией и Святым Престолом блестящие и привилегированные отношения, так и существующее отличное сотрудничество двух из древних церквей – Римской Католической и Армянской Апостольской.
На перекрестке тысячелетий истории христианство было одним из краеугольных камней армянской национальной идентичности. Армяне внесли исключительный и ценный вклад в единство последователей Христа, а миллионы сынов армянского народа были замучены и отдали свою кровь за Христа. Кровь этих мучеников, однако, стала ростком обновленной веры, благоразумия, приверженности и единства, и Армения и миллионы рассеянных по миру армян встретят Папу Франциска в Ереване, Св. Эчмиадзине и Гюмри – с возрожденной и прочной государственностью, неуклонным стремлением к миру, с обновляющейся любовью и просветленными душами, молясь за живущих во всех уголках мира всех детей Христа.
Коллеги! Папа Франциск посетит Цицернакаберд – находящийся в Ереване мемориал Геноцида, призванный ярко сохранить память полутора миллионов святых мучеников Геноцида армян в Османской империи. Людей, которые были убиты лишь потому, что были иными, были армянами, были христианами. Посещение Цицернакабердского мемориала Папой Римским станет большим вопросительным знаком для неразумной и становящейся все более опасной политики отрицания эрдогановской Турции. Этот визит обновит послание Его Святейшества: “Отрицать зло подобно тому, как оставить открытой кровоточащую рану”. Угрозы жизни, шантаж, призывы нацистского толка проверить чистоту крови депутатов германского Бундестага, осмелившихся проголосовать в пользу резолюции о признании Геноцида армян, заявления президента Эрдогана о возможности депортации все еще живущих в Турции армян   – опасный сигнал и столь же опасное предупреждение международному сообществу держать ухо востро и выслушать завет Папы Римского.
Визит Его Святейшества в Армению станет также посланием мира для всего Южнокавказского региона, все еще страдающего от предпринимаемых Азербайджаном военных провокаций и процветающей в этой стране пропаганды ненависти и армянофобии. Пока президенты Армении и России именно в этот момент в российском Санкт-Петербурге пытаются передать мессидж всего международного сообщества и объяснить президенту Алиеву невозможность военного решения Нагорно-Карабахского конфликта,   я надеюсь, что рядовые граждане Азербайджана, а также наш коллега г-жа Пашаева заострят слух и выслушают предстоящие молитвы   Папы Римского и миллионов верующих армян во имя мира, надежды и любви, выслушают очень простое послание: “тьму невозможно рассеять тьмой, и ненависть невозможно рассеять ненавистью”.
21 июня члены парламентской группы дружбы Армения – Китай Р.Мурадян, К.Погосян, М.Есаян, В.Бадалян, В.Мкртчян, Т.Вардапетян встретились  с представителями Компартии Китая, прибывшими в Армению по приглашению РПА.   Приветствуя гостей, Р.Мурадян отметила, что в последнее время связи РП...
Выступление члена армянской делегации Н.Зограбян на летней сессии ПАСЕ
“Уважаемые коллеги!Сегодня я вновь должна говорить о развязанных Азербайджаном в первые дни апреля широкомасштабных военных действиях, которые были беспрецедентными по объему применения тяжелой боевой техники и совершенным азербайджанскими вооруженными силами зверствам. За несколько дней Азербайджан...
Выступление члена делегации НС РА Н.Карапетян на заседании ПАСЕ
“Дорогие коллеги!Сегодня расизм стал реальным врагом, против которого мы должны объединиться, и Европа должна объединиться. Любой человек, при любом проявлении расизма, должен быть наказан. Уже однажды Европа видела эскалацию расизма, и имя этому расизму – нацистский режим. К сожалению, здесь, в Сов...