Նոր Ընտրական օրենսգրքում ընտրական գործընթացի օրինականության վերահսկման կազմակերպական-տեխնիկական մեխանիզմների սահմանման շուրջ փոխհամաձայնության մասին
Ընտրական օրենսգրքի նախագծի շուրջ 4+4+4 բանակցային ձեւաչափի մասնակից քաղաքական ուժերը`
- կարեւորելով Հայաստանում ազատ եւ արդար ընտրությունների անցկացումը եւ ընտրական համակարգի նկատմամբ հանրության վստահության բարձրացումը,
- գիտակցելով, որ ընտրական համակարգի նկատմամբ վստահության բարձրացումը պայմանավորված է նոր Ընտրական օրենսգրքի շուրջ հասարակական լայն համաձայնության (կոնսենսուսի) կայացմամբ, հայտարարում են, որ համաձայնություն են ձեռք բերել Ընտրական օրենսգիրքը փոփոխության ենթարկել, նրանում ընդգրկելով հետեւյալ դրույթներն եւ կատարել դրանց իրականացման միջոցառումներ.
1. Կիրառության է դրվում ընտրողների մատնահետքերով նախնական էլեկտրոնային գրանցման համակարգը, հետեւյալ սկզբունքներով.
ա) ընտրողներին ոստիկանության մարմնի կողմից անվճար տրամադրվելու է նոր նմուշի նույնականացման քարտ: Նախկինում նույնականցման քարտ ստացած ընտրողներին նոր նմուշի նույնականացման քարտ չի նախատեսվում տրամադրել (թեեւ նրանք իրավունք ունեն վճարովի հիմունքներով ստանալ).
բ) անձնական տվյալների տեղեկատվական բազաներում անձի նույնականացումն ապահովելու նպատակով նոր նմուշի նույնականացման քարտ ստանալու նպատակով քաղաքացին ոստիկանության մարմնում հանձնում է ձեռքերի 10 (բոլոր) մատնահետքերը, ինչպես նաեւ Նույնականացման քարտերի մասին ՀՀ օրենքով նախատեսված այլ տվյալներ.
գ) ձեւավորվում է ընտրողների կենսաչափական տվյալների էլեկտրոնային պահոցը, որի գրանցումները համակարգչային ծրագրի միջոցով ստուգվում են նույնականացման քարտերին ներկայացվող միջազգայնորեն ընդունված ստանդարտներին համապատասխան,
դ) քվեարկությանը մասնակցելու իրավունք են ստանում միայն`
a. այն քաղաքացիները, ովքեր սահմանված կարգով հանձնել են մատնահետքերը սույն հայտարարության 1-ին կետով սահմանված նոր նմուշի նույնականացման քարտ ստանալու համար (տեխնիկական սարքավորման միջոցով).
b. նախկինում նույնականացման քարտ ստացած քաղաքացիները (տեխնիկական սարքավորման միջոցով).
c. զորամասում հաշվառված ընտրողների ցուցակով քվեարկողները.
d. քրեակատարողական հիմնարկում քվեարկողները.
e. բժշկական հաստատությունում շրջիկ արկղով քվեարկողները.
f. նոր նմուշի նույնականացման քարտ ստանալու համար սահմանված ժամկետը լրանալուց հետո Հայաստանի Հանրապետություն վերադարձած ընտրողների մասով քվեարկության օրը դատարանի որոշման կամ լիազոր մարմնի տեղեկանքի հիման վրա կազմվող ընտրողների լրացուցիչ ցուցակով քվեարկողները: Այդ դեպքում հանձնաժողովի անդամի կամ վստահված անձի պահանջով ընտրողը պարտավոր է տեղամասային ընտրական հանձնաժողովին ներկայացնել հանրապետություն մուտք գործելու վերաբերյալ նշումներ պարունակող իր անձնագիրը.
g. նոր նմուշի նույնականցման քարտ ստանալու համար մատնահետքերը հանձնած, սակայն առանձին դեպքերում ընտրողների ցուցակում չընդգրկված քաղաքացիների մասով դատարանի որոշման կամ լիազոր մարմնի տեղեկանքի հիման վրա կազմվող ընտրողների լրացուցիչ ցուցակով քվեարկողները:
ե) անվճար նույնականացման քարտերի տրամադրումը ավարտվում է քվեարկության օրվանից 20 օր առաջ: Անհրաժեշտ համարելու դեպքում կառավարությունը այդ ժամկետը կարող է երկարաձգել 10 օրով: Սույն համաձայնագրով նախատեսված կարգով ընտրություններին մասնակցելու իրավունք ունեցող (Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելու պահին նույնականցման քարտ ունեցող քաղաքացիների) անձանց ցուցակը հրապարակվում է օրենսգրքի փոփոխությունները ուժի մեջ մտնելուց հետո մեկ ամսվա ընթացքում, այնուհետեւ, համալրված նոր նմուշի նույնականացման քարտ ստանալու նպատակով գրանցված քաղաքացիների տվյալներով` Ընտրական օրենսգրքի 9-րդ հոդվածով սահմանված ժամկետում եւ կարգով:
զ) քվեարկության օրը ընտրատեղամասերում ընտրողների գրանցումը կատարվում է տեխնիկական սարքի միջոցով` մատնահետքով (բացի դ) կետի c-g ենթակետերի): Բացառիկ դեպքերում, եթե մատնահետքերի միջոցով գրանցումը հնարավոր չէ (մատնահետքերը ֆիզիոլոգիական առանձնահատկություններից ելնելով ունեն ցածր ինֆորմատիվություն), ապա ընտրողի նույնականացումը իրականցվում է նույնականացման քարտի կամ անձնագրի վրայի առկա լուսանկարի հիման վրա.
է) կենտրոնացված էլեկտրոնային պահոցը պարբերաբար ենթարկվում է աուդիտի դոնոր կազմակերպությունների փորձագետների միջոցով` սույն համաձայնագրի 2-րդ կետով նախատեսված հանձնաժողովի պատվերով: Նախկինում նույնականացման քարտ ստացած քաղաքացիների էլեկտրոնային պահոցը եւս ենթարկվում է աուդիտի:
2. Ընտրողներին նոր նմուշի նույնականացման քարտեր տրամադրելու համար գրանցման գործընթացը մշտադիտարկելու, քաղաքացիների իրազեկման աշխատանքը կազմակերպելու եւ տեղամասերում տեսանկարահանումը եւ ուղիղ հեռարձակումը կազմակերպելու նպատակով ՀՀ կառավարության որոշմամբ ստեղծվում է` իշխանությունների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների եւ խորհրդարանի ընդդիմադիր խմբակցությունների` հավասար մասնակցությամբ համատեղ պաշտոնական հանձնաժողով: Հանձնաժողովի լիազորությունները եւ գործունեության կարգը սահմանվում են ՀՀ կառավարության որոշմամբ` Ընտրական օրենսգրքում եւ Նույնականացման քարտերի մասին ՀՀ օրենքում փոփոխությունները ուժի մեջ մտնելուց հետո` 20-օրյա ժամկետում:
3. Ընտրողների ստորագրված ցուցակները լիարժեք հասանելի են ստուգումների համար:
Այդ նպատակով`
ա) քվեարկության ավարտից անմիջապես հետո քվեարկության սենյակում ներկա վստահված անձինք կարող են ընտրական հանձնաժողովի նախագահից ստանալ ընտրողների էլեկտրոնային գրանցման տեխնիկական սարքավորման միջոցով տպված տեղեկանք` քվեարկությանը մասնակցած անձանց վերաբերյալ` ըստ ընտրացուցակներում ընտրողների հերթական համարների: Տեղեկանքը պետք է պարունակի հատուկ նշում այն ընտրողների վերաբերյալ, որոնց նույնականացումը իրականացվել է նույնականցման քարտի կամ անձնագրի վրայի առկա լուսանկարի հիման վրա: Քվեարկության սենյակում ներկա դիտորդները եւ զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչները կարող են լուսանկարահանել եւ տեսանկարահանել այդ տեղեկանքը: Մինչեւ քվեարկության արդյունքների ամփոփման նիստի ավարտը վստահված անձինք, դիտորդները եւ զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչները իրավունք են ստանում ստուգելու ընտրողների էլեկտրոնային գրանցման տեխնիկական սարքավորման միջոցով տպված տեղեկանքի տվյալների համապատասխանությունը ընտրողների հիմնական ցուցակում քվեարկության մասնակիցների վերաբերյալ առկա տվյալների հետ:
բ) ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններին իրավունք է տրվում համապատասխան հայտի հիման վրա տարածքային ընտրական հանձնաժողովներից պաշտոնապես ստանալու այդ հանձնաժողովի սպասարկման տարածքի բոլոր տեղամասերի ընտրողների էլեկտրոնային գրանցման տեխնիկական սարքավորումների միջոցով տպված տեղեկանքները` քվեարկությանը մասնակցած անձանց վերաբերյալ` ըստ ընտրացուցակներում ընտրողների հերթական համարների: Տեղեկանքը պետք է պարունակի հատուկ նշում այն ընտրողների վերաբերյալ, որոնց նույնականացումը իրականացվել է նույնականցման քարտի կամ անձնագրի վրայի առկա լուսանկարի հիման վրա: Նշված հայտերը ներկայացվում են վերահաշվարկի համար սահմանված ժամկետում: Տարածքային ընտրական հանձնաժողովների կողմից տեղեկանքների տրամադրումը կատարվում է քվեարկության ավարտից հետո՝ 40 ժամվա ընթացքում:
Ընտրական տեղամասերում քվեարկության եւ քվեարկության արդյունքների ամփոփման ողջ գործընթացը տեսանկարահանվում է ինտերնետային կապով ապահովված տեսախցիկներով եւ իրականացվում է հատուկ ստեղծված կայքի(երի) միջոցով գործընթացի ուղիղ հեռարձակումը: Տեսախցիկների տեսադաշտում պետք է լինեն քվեատուփը, ընտրողների գրանցման եւ քվեարկության ծրարների, քվեաթերթիկների հատկացման, ինչպես նաեւ քվեարկության արդյունքների ամփոփման գործընթացը, տեղամասային կենտրոնն ու դրա մուտքը` մինչեւ 50մ. շառավղով: Տեսանկարահանումն ապահովելու համար մրցութային կարգով ընտրվում է մասնագիտացված կազմակերպություն, որն ստանձնում է պատասխանատվությունը հանրապետության բոլոր ընտրական տեղամասերում գործընթացի պատշաճ կազմակերպման համար: Գնումների ընթացակարգը կազմակերպելու պատասխանատու հանձնաժողովի եւ գնահատող հանձնաժողովի լիազորությունները իրականցնելու է 2-րդ կետում նշված հանձնաժողովը: Ցանկացած ընտրական տեղամասում իրականացված տեսանկարահանված նյութերը տրամադրվում են ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների եւ ընտրություններում դիտորդներ ունեցող կազմակերպությունների պահանջով` պատճենահանման ինքնարժեքի դիմաց:
Տեսանկարահանված նյութերը արխիվացվում եւ պահվում են ընտրական փաստաթղթերի համար սահմանված կարգով:
4. Կողմերն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնում քննարկելու եւ լուծումներ գտնելու ընտրական տեղամասերի քվեարկության արդյունքերը մինչեւ ընտրության արդյունքերի նախնական ամփոփումը համացանցով տեղեկացնելու վերաբերյալ:
5. Սույն հայտարարությամբ կողմերը դիմում են դոնոր կազմակերպություններին` վերոնշյալ փաթեթով նախատեսվող աշխատանքները կազմակերպելու եւ մեխանիզմները ներդնելու ֆինանսավորման խնդիրը լուծելու նպատակով:
6. Փոխհամաձայնությամբ կիրառվելիք մեխանիզմները դիտարկվում են որպես մեկ ամբողջություն (փաթեթ) եւ դրանցից որեւէ մեկից հրաժարումը կամ անհրաժեշտ ֆինանսավորման առկայության դեպքում չկիրառելը հանգեցնում է ամբողջ փաթեթի նկատմամբ համաձայնության վերացմանը:
7. Փոխհամաձայնությունը մտնում է ուժի մեջ դոնոր կազմակերպությունների կողմից ամբողջ փաթեթի նկատմամբ համապատասխան ֆինանսավորման (ներառյալ նոր նմուշի նույնականցման քարտ տրամադրելու համար տվյալների հավաքագրման, տվյալների էլեկտրոնային պահոցի տեխնիկական եւ ծրագրային ապահովման եւ նույնականացման քարտերի արտադրության աշխատանքները) հաստատումը ապահովվելու դեպքում: Միաժամանակ կողմերը գիտակացում են, որ հնարավոր է ներդրման փուլային եղանակ՝ կախված ֆինանսավորման ժամանակցույցից եւ հասանելի ռեսուրսներից:
8. Կառավարությունը կնախաձեռնի Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան` Ընտրական օրենսգրքում համապատասխան փոփոխություններ կատարելու նպատակով: Փոփոխությունների արդյունքում ներդրվող մեխանիզմները պայմանավորված են լինելու ֆինասավորմամբ:
9. Սույն համաձայնությունը չի նշանակում փոխհամաձայնություն (կոնսենսուս) ողջ Ընտրական օրենսգրքի շուրջ, մասնավորապես, համամասնական ընտրակարգի` տարածքային ու վարկանիշային ցուցակների մասով: Համաձայնվող կողմերը կձգտեն Ընտրական օրենսգրքի հետագա քննարկումների ընթացքում հասնել համաձայնության նաեւ այլ դրույթների վերաբերյալ:
Հովհաննես Մարգարյան
Լեւոն Զուրաբյան
Արամ Մանուկյան
Հովհաննես Սահակյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունիսի 16-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին: Ողջունելով նորանշանակ դեսպանին՝ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորել է նրան եւ մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ հույս հայտնելով, որ նա իր գործունեությամբ ...

Non-Official Translation
On mutual consent over defining organizational-technical mechanisms of the control over the legitimacy of electoral process in the new Electoral Code
Regarding the Draft Electoral Code,
the political forces participating in the 4+4+4 negotiating format:
- highlighting free and fair elections and public trust enhancement towards the electoral system in Armenia,
- realizing that public trust enhancement towards the electoral system is conditioned by the establishment of wide public consensus on the new Electoral Code, announce that they have reached an agreement to amend the Electoral Code, including in it the following provisions, and take steps for their implementation:
1. The preliminary electronic voter registration system with fingerprint authentication is installed with the following principles:
a) voters shall be provided with a new sample of ID card for free by the police. The voters with ID cards received before are not supposed to be provided with a new sample (though they have the right to receive it by paying for them).
b) to provide the person’s identification in the personal data bases for receiving a new sample of ID card, the citizens give the fingerprints of all the ten fingers in the police stations, as well as other data defined by the RA law on Identification Cards,
c) electronic storage of the voters’ biometric data shall be formed, the registrations of which shall be checked by computer programs, according to the internationally accepted standards applied to identification cards,
d) the right to vote may only get:
a. citizens having given the fingerprints by the due order for receiving a new sample of ID card (through technical equipment) stipulated by paragraph 1 of this Statement;
b. citizens having received ID cards before (through technical equipment);
c. voters registered in the military unit;
d. voters in the penitentiaries;
e. mobile ballot box voters in the medical institutions.
f. voters included in the additional voter list made on Election day based on court decision or reference by a relevant body for those voters who returned to Armenia after the due day for receiving a new sample of ID cards. In that case the voter is obliged to submit his/her passport containing notes on entering the Republic to the Precinct Electoral Commission upon request of the Commission member or candidates’ proxy.
g. voters having given fingerprints for receiving a new sample of ID card, but in certain cases not included in the additional voter list made based on court decision or reference by a relevant body.
e) provision of free ID cards ends 20 days prior to Election day. In case of considering it necessary the Government may extend this period up to 10 days. The Voter list of those having the right to take part in the elections stipulated by this agreement (the citizens with ID cards at the moment of Electoral Code Amendments’ entering into force) shall be issued within a month after the Electoral Code Amendments enter into force, afterwards according to data on registered citizens to receive the new sample of ID cards in the term and order established by Article 9 of the Electoral Code.
f) on Election day the voters’ registration in the polling stations shall be done by technical equipment, by fingerprints (except for paragraph d and c:g). In exceptional cases, if fingerprint registration is not possible (because of physiological peculiarities the fingerprints have low informativity) ID card or passport photo-based identification shall be applied.
g) the centralized electronic storage shall be regularly audited by the experts of the donor organizations upon the order of the Commission under paragraph 2 of this Agreement. The electronic storage of the citizens having received ID cards before shall also be audited.
2. A joint official Commission with the equal participation of authorities, civil society representatives, opposition factions of the parliament shall be set up by the decision of the RA Government for monitoring the registration process aimed at providing voters with a new sample of ID cards, for organizing the works on citizens’ awareness, videotaping and live broadcasting in the polling stations. The Commission’s authorities and the code of conduct are established by the decision of the RA Government within 20 days after the Amendments to the Electoral Code and to the RA law on Identity Cards enter into force.
3. Signed voter lists are available for full inspection
For that purpose:
a/ immediately after the voting, candidates’ proxies present in the polling room may receive a reference on voters’ participation according to the serial number of voter lists printed by Electronic Voting Machines from the Head of the Electoral Commission. The reference shall contain a special note on the voters having passed ID card or passport photo-based identification. The observers and mass media representatives present in the polling room may photograph or videotape the reference. By the end of the session on summing up the polling results, candidates’ proxies, observers and mass media representatives get the right to match the data of reference printed by Electronic Voting Machines with the existing data of participating voters on the main voter list.
b/ Parties participating in the elections have the right, based on an appropriate application, to officially receive from the Territorial Electoral Commission the reference on voters’ participation, according to the serial number of voter lists printed by Electronic Voting Machines of all the precincts under that Commission's service. The reference shall contain a special note on the voters having passed ID card or passport photo-based identification. The mentioned applications shall be submitted within the period set for recount. The references by the Territorial Electoral Commission shall be provided within 40 hours after voting.
The whole process of voting and summing up of the voting results shall be videotaped by the web-based cameras, and live broadcast of the process shall be available on specially created website/s/. The cameras shall catch the polling box, the process of voters’ registration and presenting them ballot papers and envelopes, as well as summing up the voting results, the polling station and its entrance within 50 metres. To provide the videotaping, a specialized company shall be selected through competition which shall take the responsibility for proper organization of the process in all the polling stations throughout the Republic. The Commission under paragraph 2 shall be in charge of the purchasing and assessing procedure. The videotaped materials in any polling station shall be provided upon request of the participating parties and organizations with observers present in the elections at the cost price of copying.
The videotaped materials shall be archived and preserved in the order of procedure for election documents.
4. The sides express their willingness to consider and find solutions for providing information via the Internet on the precinct results prior to summary of preliminary election results.
5. With this statement the sides apply to the donor organizations to provide financial means for organizing this whole package of proposed works and installation of mechanisms.
6. The mechanisms to be applied by mutual consent are viewed as a whole /package/ and the rejection or failure to apply one of them in the presence of necessary financial means will result in declination of consent on the whole package.
7. The mutual consent enters into force in case of providing the confirmation on financing the whole package (including the works on data collection for providing new ID cards, software and technical provision of electronic data storage and production of ID cards) by the donor organizations. At the same time the sides realize that phased financing may be applied depending on the schedule of funding and available resources.
8. The Government will initiate an extraordinary session of the National Assembly to make appropriate amendments to the Electoral Code. The installed mechanisms as a result of the amendments will be conditioned by the financing.
9. This agreement doesn’t mean consensus on the whole Electoral Code, especially regarding regional and ranked ballots of proportional representation. The agreement parties shall endeavor to reach an agreement also on other provisions during further discussions on the Electoral Code.
Hovhannes Margaryan
Levon Zurabyan
Aram Manukyan
Hovhannes Sahakyan
On June 16, the RA NA Speaker Galust Sahakyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to the Republic of Armenia Timur Urazaev.Welcoming the newly appointed Ambassador, Galust Sahakyan congratulated him and wished him effective work, expressing hope th...