ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունիսի 16-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին:
Ողջունելով նորանշանակ դեսպանին՝ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորել է նրան եւ մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ հույս հայտնելով, որ նա իր գործունեությամբ կնպաստի երկու երկրների միջեւ քաղաքական, տնտեսական եւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա խորացմանը: ԱԺ նախագահի խոսքով` երկու երկրների խորհրդարանականների շփումները, ինչպես նաեւ միջազգային խորհրդարանական տարբեր կառույցներում համագործակցությունը կխթանեն խորհրդարանների միջեւ երկխոսության ակտիվացումը:
Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է տնտեսական կապերում առկա դրական առաջընթացը, ինչը կարող է օգտագործվել ի շահ երկու երկրների:
Գալուստ Սահակյանը վստահեցրել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը կհամագործակցի Ղազախստանի դեսպանության հետ եւ կաջակցի նոր ծրագրերի իրականացմանը:
ՀՀ-ում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ ուրախ է իր դիվանագիտական առաքելությունն սկսել Հայաստանում: Նա եւս կարեւորել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների առավել խորացումն ու բոլոր բնագավառներում համագործակցության զարգացումը:
Զրուցակիցները կարեւորել են նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ սերտ շփումները:
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ Նոր Ընտրական օրենսգրքում ընտրական գործընթացի օրինականության վերահսկման կազմակերպական-տեխնիկական մեխանիզմների սահմանման շուրջ փոխհամաձայնության մասին Ընտրական օրենսգրքի նախագծի շուրջ 4+4+4 բանակցային ձեւաչափի մասնակից քաղաքական ուժերը` - կարեւորելով Հայաստանում ազատ եւ արդար ընտրությո...

16 июня Председатель НС Г.Саакян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Казахстан в РА Тимура Уразаева.
Приветствуя новоназначенного посла, Г.Саакян поздравил его и пожелал плодотворной работы, выразив надежду на дальнейшее углубление политических, экономических и межпарламентских отношений между двумя странами. По словам спикера, контакты парламентариев РА и Казахстана и сотрудничество в различных парламентских структурах послужат активизации диалога между парламентами.
Председатель НС подчеркнул существующий прогресс в экономических связях в интересах двух стран.
Г.Саакян заверил, что НС будет сотрудничать с посольством Казахстана и содействовать реализации новых программ.
Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Казахстан в РА Тимур Уразаев, поблагодарив за прием, отметил, что рад началу своей дипломатической миссии в Армении. Он также подчеркнул важность еще большего углубления межпарламентских отношений и развития сотрудничества во всех сферах.
Собеседники особо выделили также налаживание тесных контактов между группами дружбы парламентов двух стран.
Заявление о консенсусе в определении организационно-технических механизмов контроля законности избирательного процесса в новом Избирательном кодексе(Неофициальный перевод) Политические силы-участники переговорного формата 4+4+4 по проекту нового Избирательного кодекса (...