ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունիսի 16-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին:
Ողջունելով նորանշանակ դեսպանին՝ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորել է նրան եւ մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ հույս հայտնելով, որ նա իր գործունեությամբ կնպաստի երկու երկրների միջեւ քաղաքական, տնտեսական եւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա խորացմանը: ԱԺ նախագահի խոսքով` երկու երկրների խորհրդարանականների շփումները, ինչպես նաեւ միջազգային խորհրդարանական տարբեր կառույցներում համագործակցությունը կխթանեն խորհրդարանների միջեւ երկխոսության ակտիվացումը:
Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է տնտեսական կապերում առկա դրական առաջընթացը, ինչը կարող է օգտագործվել ի շահ երկու երկրների:
Գալուստ Սահակյանը վստահեցրել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը կհամագործակցի Ղազախստանի դեսպանության հետ եւ կաջակցի նոր ծրագրերի իրականացմանը:
ՀՀ-ում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ ուրախ է իր դիվանագիտական առաքելությունն սկսել Հայաստանում: Նա եւս կարեւորել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների առավել խորացումն ու բոլոր բնագավառներում համագործակցության զարգացումը:
Զրուցակիցները կարեւորել են նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ սերտ շփումները:
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ Նոր Ընտրական օրենսգրքում ընտրական գործընթացի օրինականության վերահսկման կազմակերպական-տեխնիկական մեխանիզմների սահմանման շուրջ փոխհամաձայնության մասին Ընտրական օրենսգրքի նախագծի շուրջ 4+4+4 բանակցային ձեւաչափի մասնակից քաղաքական ուժերը` - կարեւորելով Հայաստանում ազատ եւ արդար ընտրությո...

On June 16, the RA NA Speaker Galust Sahakyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to the Republic of Armenia Timur Urazaev.
Welcoming the newly appointed Ambassador, Galust Sahakyan congratulated him and wished him effective work, expressing hope that with his activity he will promote the further deepening of the political, economic and inter-parliamentary relations between the two countries. In the NA Speaker’s word, the contacts of the parliamentarians of the two countries, as well as the cooperation in different international parliamentary structures will boost the activation of the dialogue between the parliaments.
The Speaker of the National Assembly highlighted the positive progress existing in the economic relations, which can be used for the benefit of the two countries.
Galust Sahakyan assured that the RA National Assembly will cooperate with the Embassy of Kazakhstan and promote the implementation of the new programmes.
Thanking for the reception, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to the RA Timur Urazaev has noted that he is glad to begin his diplomatic mission in Armenia. He also emphasized the further deepening of the inter-parliamentary relations and the development of cooperation in all spheres.
The interlocutors also attached importance to the close contacts between the Friendship Groups of the parliaments of the two countries.
Non-Official TranslationSTATEMENTOn mutual consent over defining organizational-technical mechanisms of the control over the legitimacy of electoral process in the new Electoral CodeRegarding the Draft Electoral Code, the political forces participating in the 4+4+4 negotiating format: - highlig...