(ոչ պաշտոնական թարգմանություն)
Ն.Ի.Ռիժկով ՌԴ Դաշնային ժողովի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ռուսական մասի համանախագահ, ՌԴ Դաշնային խորհրդի Դաշնային կառուցվածքի, տարածաշրջանային քաղաքականության, տեղական ինքնակառավարման եւ Հյուսիսի հարցերով հանձնաժողովի անդամ
Հ.Մ. Նաղդալյան ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հայկական մասի համանախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ
Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի եւ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի (այսուհետ` միջխորհրդարանական հանձնաժողով) աշխատանքներին մասնակցեցին միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ռուսական եւ հայկական մասերի անդամները, ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ի.Կ. Վոլինկինը, ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Օ.Ե. Եսայանը, Թաթարստանի Պետական խորհրդի նախագահ Ֆ.Խ. Մուխամեդշինը, Թաթարստանի առաջին փոխվարչապետ Ա.Վ. Պեսոշինը, Թաթարստանի ?րդյունաբերության եւ առեւտրի նախարարի պաշտոնակատար Ռ.Խ Կաբիրովը, ՌԴ ?րտաքին գործերի նախարարության ԱՊՀ երկրների 4-րդ վարչության պետի տեղակալ Ի.Ա. Գրոմիկոն, երկու երկրների գիտական շրջանակների ներկայացուցիչներ, հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարներ, ինչպես նաեւ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ:
Նիստը մեկնարկեց Ն. Ռիժկովի բացման խոսքով, որին, հայկական կողմից, հետեւեց Հ. Նաղդալյանի ելույթը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ի. Վոլինկինը, ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Օ. Եսայանը եւ Թաթարստանի Պետական խորհրդի նախագահ Ֆ. Մուխամեդշինը:
Նիստի ընթացքում քննարկվեցին հետեւյալ օրակարգային հարցերը`
1. Տեղեկություններ հանձնաժողովի 25-րդ նիստի շրջանակներում ընդունված որոշումների իրականացման վերաբերյալ (Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ համագործակցության զարգացում),
2. Ռուսաստանի Դաշնության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ տնտեսական եւ սոցիալ-մշակութային համագործակցության, այդ թվում` տարածաշրջանային զարգացում` Թաթարստանի օրինակով,
3. Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ,
4. Հինգերորդ հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային ֆորումին առնչվող կազմակերպչական խնդիրներ,
5. Այլ հարցեր:
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստը բացեց Թաթարստանի Պետական խորհրդի նախագահ Ֆ.Խ. Մուխամեդշինը:
1. Տեղեկություններ հանձնաժողովի 25-րդ նիստի շրջանակներում ընդունված որոշումների իրականացման վերաբերյալ (Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ համագործակցության զարգացում)
Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ)` որպես միջազգային իրավասուբյեկտությամբ օժտված լիիրավ միջազգային կազմակերպություն, սկսել է պաշտոնապես գործել 2015թ հունվարի 1-ից: 2015թ-ին վերջինիս միացան Հայաստանն ու Ղրղզստանը` լիիրավ անդամի կարգավիճակով: ԵԱՏՄ ստեղծման ընթացքում հաշվի են առնվել ինչպես ինտեգրացիոն գործընթացների համաշխարհային փորձի եւ համագործակցության գլոբալ մեխանիզմների շրջանակներում տարվող աշխատանքի լավագույն օրինակները, այդ թվում` ԱՀԿ-ն, այնպես էլ բարեկամության, բարիդրացիական հարաբերությունների եւ լայնածավալ խնդիրների, ներառյալ տնտեսական, համատեղ լուծման հարուստ պատմություն ունեցող մեր երկրների յուրահատկությունները: Արդեն իսկ ավելի քան 40 երկիր ցանկություն է հայտնել տարբեր ձեւաչափերով ընդլայնել համագործակցությունն այս նորաստեղծ ինտեգրացիոն կառույցի հետ:
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում կողմերն ընդհանուր բնույթի տեղեկություններ ներկայացրեցին եվրասիական ինտեգրացիոն փոխգործակցության շնորհիվ ԵԱՏՄ անդամ երկրների բիզնես ոլորտի առջեւ բացվող առավելությունների վերաբերյալ:
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովը որոշեց.
- ի գիտությունընդունել տեղեկատվությունը:
2. Ռուսաստանի Դաշնության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ տնտեսական եւ սոցիալ-մշակութային համագործակցության, այդ թվում` տարածաշրջանային, զարգացում` Թաթարստանի օրինակով
Տվյալ հարցով զեկույցով հանդես եկավ Թաթարստանի ?րդյունաբերության եւ առեւտրի նախարարի պաշտոնակատար Ռ.Խ. Կաբիրովը:
Զեկուցող? ելույթում նշեց, որ սոցիալ-տնտեսական զարգացման հիմնական ցուցանիշներով Թաթարստանը մտնում է ռուսական առաջատար տարածաշրջանների տասնյակի մեջ: 2015թ-ին Թաթարստանի արտաքին առեւտրաշրջանառությունը հասել է13,8 մլրդ ԱՄՆ դոլարի, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կազմել է 31 մլրդ ԱՄՆ դոլար:
Հանրապետության արդյունաբերական ոլորտում ամենազգալի տեսակարար կշիռն ունեն նավթամթերքի արտադրությունն ու նավթաքիմիական ոլորտը (37,6%), օգտակար հանածոների արդյունահանումը (23,6%), մեքենաշինությունը (19,8%) եւ պարենային ապրանքի արտադրությունը (8,5%):
Մշակվել է Թաթարստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ռազմավարությունը մինչեւ 2013թ.:
Թաթարստանի զարգացման ռազմավարական ուղղություններից է` բարձր տեխնոլոգիաների վրա հիմնված արտադրությունների զարգացման եւ նորարարության ու ներդրումների շնորհիվ տնտեսության արդիականացման միջոցով արդյունաբերության հումքային ճյուղերի մասնաբաժնի կրճատումը:
Պրն Կաբիրովը նշեց, որ Թաթարստանն ընդգրկուն արտաքին կապեր ունի ԱՊՀ երկրների, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության տարածաշրջանների հետ:
Թաթարստանի եւ Հայաստանի միջեւ առեւտրա-տնտեսական համագործակցության շրջանակներում, 2015թ-ին առեւտրաշրջանառությունը կազմել է 7,4 մլն ԱՄՆ դոլար: Ելնելով տվյալ ցուցանիշից` կարելի է արձանագրել, որ առկա է զգալի ներուժ փոխշահավետ համագործակցության զարգացման համար, ինչը կհանգեցնի նաեւ արտաքին առեւտրաշրջանառության ծավալի մեծացմանը:
2015թ-ին Թաթարստանի Արտահանման աջակցման կենտրոնը ՓՄՁ-ների միասնական ցուցադրությամբ մասնակցեց Երեւանում կայացած ԷՔՍՊՈ ցուցահանդեսին:
Ամրապնդվում է համագործակցությունը նաեւ մշակութային բնագավառում:
2014թ-ի սեպտեմբերին Թաթարստանը ռեժիսոր Նավիդ Միխակի «Մարուսյա» կարճամետրաժ վավերագրական ֆիլմով (Իրան/Հայաստան համատեղ արտադրություն) եւ «Երիտասարդական շորթեր» անվանակարգում ներկայացված ռեժիսոր Գուժ Թադեւոսյանի «And The Circus Arrived» ֆիլմով մասնակցեց Մուսուլմանական կինոյի Կազանի 6-րդ միջազգային փառատոնին:
2015թ-ի դեկտեմբերին Թաթարստանի Ազգային թանգարանում տեղի ունեցավ Հայաստանի Նկարիչների միության անդամ եւ Փարիզի «Les SiezeAnges» Նկարիչների միության անդամ Մարո Սարգսյանի «Կյանքի փիլիսոփայություն» ցուցահանդեսի բացումը:
Եզրափակելով ելույթը` նախարարի պաշտոնակատարը մատնանշեց Թաթարստանի եւ Հայաստանի (այդ թվում` վերջինիս մարզերի) միջեւ համագործակցության հետեւյալ հեռանկարային ուղղությունները`
1. «Կամազ» ՀԲԸ արտադրության ավտոտեխնիկայի եւ դրա պահեստամասերի մատակարարման ծավալների մեծացում հայկական շուկա,
2. Համագործակցության խթանում սարքաշինության, մեքենաշինության եւ ավտոարդյունաբերության բնագավառում,
3. Թաթարստանում արտադրվող կենցաղային, արդյունաբերական եւ բժշկական սառնարանային սարքավորումների մատակարարման ծավալների մեծացում հայ սպառողին,
4. Բժշկական գործիքների եւ սարքավորումների մատակարարման կազմակերպում Թաթարստանից Հայաստան,
5. Թաթարստանի ձեռնարկությունների նավթաքիմիական արտադրանքի մատակարարման ծավալների ընդլայնում դեպի Հայաստան,
6. Համագործակցության խթանում էլեկտրաէներգետիկայի բնագավառում Հայաստանի էներգետիկ օբյեկտների վերակառուցման եւ արդիականացման գործընթացում Թաթարստանի ձեռնարկությունների մասնակի ներգրավվածության միջոցով,
7. Հայաստանին ուղղաթիռների եւ դրանց պահեստամասերի մատակարարում:
Ներկայացված զեկույցն ակտիվ քննարկումների առարկա դարձավ: Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներն անվերապահորեն հանդես եկան Ռուսաստանի եւ Հայաստանի մարզերի միջեւ տնտեսական եւ մշակութային անմիջական կապերի ընդլայնման օգտինեւ առաջարկեցին հանձնաժողովի հաջորդ նիստի թեման փոխկապել նորագույն տեխնոլոգիաների զարգացմանն առնչվող խնդիրների հետ:
3. Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ
Տվյալ թեմայի շուրջ հիմնական զեկուցողն էր Կովկասի ինստիտուտի (ք. Երեւան) փոխտնօրեն, քաղաքագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Ս. Մինասյանը:
Զեկույցին հաջորդած քննարկումների ընթացքում ծայրաստիճան մտահոգություն հայտնվեց ս.թ. ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից հրահրած հրադադարի ռեժիմի լայնամասշտաբ խախտման, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի ամբողջ երկայնքով եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին ռազմական գործողությունների աննախադեպ սրման առնչությամբ: Նիստի մասնակիցները խստորեն դատապարտեցին ուժի կիրառումը եւ ընդգծեցին Ռուսաստանի կարեւոր դերակատարությունը 2016թ ապրիլի 5-ին զինված բախումների դադարեցման վերաբերյալ բանավոր համաձայնության հասնելու գործում:
Ռուս խորհրդարանականներն ընդգծեցին, որ Ռուսաստանը հանդես է գալիս Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ կայունության վերականգնման օգտին: Այս համատեքստում, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումն առանձնահատուկ նշանակություն ունի Ռուսաստանի համար: Հակամարտության բարեհաջող կարգավորումից է կախված խաղաղությունն ու կայունությունը Ռուսաստանի հարեւան տարածաշրջանում: Հետեւաբար, Ռուսաստանի համար շարունակում է առաջնահերթ մնալ կողմերին միջնորդական աջակցության տրամադրումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջազգային ջանքերի շրջանակներում, ինչպես նաեւ անհատականորեն` ելնելովՀայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ գոյություն ունեցող հարաբերությունների մակարդակից:
Հայ խորհրդարանականները վերահաստատեցին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու անհրաժեշտությունը` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ եւ միջազգային իրավունքի սկզբունքների ունորմերի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի դրույթների, մասնավորապես` ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, պետությունների տարածքային ամբողջականության, իրավահավասարության եւ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա: Վերջին շրջանում իրավիճակի սրման լույսի ներքո եւ որպես բանակցային գործընթացի շարունակման հիմք, կարեւորվեց վստահության ամրապնդման միջոցների ստեղծման եւ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ միջազգային հանրության հայտարարությունների հասցեականությունը եւ այնպիսի երաշխիքների առկայությունը, որոնք թույլ չեն տա Ադրբեջանին նոր ագրեսիա նախաձեռնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ:
Ռուսաստանի եւ Հայաստանի խորհրդարանների պատգամավորներն առաջնորդվում են այն մոտեցմամբ, որ ներկա իրավիճակում հարկավոր է ցուցաբերել զսպվածություն, ձեռնարկել քայլեր կայունության վերականգնման համար, ինչպես նաեւ ակտիվացնել աշխատանքը ռազմական ռիսկերի նվազեցման ուղղությամբ` հիմնվելով առաջին հերթին 1994թ-ի կրակի դադարեցման վերաբերյալ համաձայնագրի եւ 1995թ-ին դրան ի լրումն ընդունված կրակի դադարեցման ռեժիմի ամրապնդման վերաբերյալ համաձայնագրի վրա, որոնք ունեն անժամկետ բնույթ եւ շարունակում են հիմք հանդիսանալ հակամարտության գոտում հրադադարի պահպանման համար:
Նիստի մասնակիցները համոզմունք հայտնեցին առ այն, որ չկա եւ չի կարող լինել այլընտրանք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու հրամայականին:
Կողմերի միջեւ հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցությունները վարվում են Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի միջազգային միջնորդությամբ, որոնք հանդիսանում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ: Երկու երկրների խորհրդարանականները միակարծիք էին, որ Մինսկի խմբի համանախագահների ինստիտուտը միջազգայնորեն համաձայնեցված միակ բանակցային ձեւաչափն է այս հակամարտության երկարաժամկետ եւ արդար հանգուցալուծման համար: Հետեւաբար, նրանք գտնում են, որ միանգամայն արդարացի է հարգել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմիցմշտապես հնչեցվող կոչեր? իրենց մանդատը չխաթարելու եւ ընթացող բանակցությունները չբարդացնելու վերաբերյալ:
Նիստի մասնակիցները ողջունեցին 2016թ-ի մայիսի 16-ին Վիեննայում տեղի ունեցած Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման արդյունքում ընդունված որոշումները հակամարտության գոտում ԵԱՀԿ դիտորդների թվի ավելացման, ինչպես նաեւ, սեղմ ժամկետներում, միջադեպերի հետաքննության անցկացման ԵԱՀԿ մեխանիզմի ստեղծման ուղղությամբ աշխատանքների ավարտման վերաբերյալ: Այս ամենը հնարավորություն կընձեռի ակտիվացնելու ռազմական ռիսկերի նվազեցման ուղղությամբ տարվող աշխատանքը եւ կնպաստի բանակցային գործընթացի վերսկսման համար անհրաժեշտ մթնոլորտի ստեղծմանը:
Քննարկման արդյունքում հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովը.
- ողջունում է այն փաստը, որ 2016թ մայիսի 16-ին Վիեննայում կայացած հանդիպման ընթացքում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը կրակի դադարեցմանն ու հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը,
- համոզմունք է հայտնում, որ 1994թ-ի համաձայնագիրը եւ դրան հաջորդած 1995թ-ի կրակի դադարեցման ռեժիմի ամրապնդման վերաբերյալ համաձայնագիրը հանդիսանում են հրադադարի հիմք եւ կրում են անժամկետ բնույթ,
- բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերը` ուղղված հակամարտության կողմերի դիրքորոշումների մերձեցմանը,
- աջակցություն է հայտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձգտմանը ուսումնասիրելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հերթական հանդիպման կազմակերպման հնարավորությունը, ինչը կարող է նպաստել բանակցային գործընթացի առաջխաղացմանը:
4. Հինգերորդ հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային ֆորումին առնչվող կազմակերպչական խնդիրներ
Բարի ավանդույթ է դարձել մշտական հիմքի վրա հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային ֆորումի անցկացումը: Երկու պետությունների խորհրդարանները մեծապես կարեւորում են երկկողմ միջտարածաշրջանային համագործակցության զարգացումը, որի մեջ ներգրավված են Ռուսաստանի Դաշնության ավելի քան 70 սուբյեկտներ եւ Հայաստանի Հանրապետության բոլոր մարզերը:
Երկու երկրների խորհրդարանականները ելնում են այն հանգամանքից, որ ֆորումը հիանալի հնարավորություն է ընձեռում խորքային վերլուծության ենթարկելու հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային կապերի ողջ շրջանակը, բացահայտելու առկա ներուժը եւ նախանշելու միջտարածաշրջանային համագործակցության բարելավման եւ ակտիվացման հեռանկարային ծրագրերը առաջ եկած նոր պայմաններում` Եվրասիական տնտեսական միությանը մեր երկրների անդամակցության համատեքստում:
Ներկայումս տարվում են Հինգերորդ հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային ֆորումի նախապատրաստման աշխատանքներ, որի անցկացումը նախատեսված է 2016թ աշնանը:
Պայմանավորված այն հանգամանքով, որ նախորդ բոլոր 4 ֆորումներն անց են կացվել Հայաստանում` հայ խորհրդարանականներն առաջարկեցին 5-րդ հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային ֆորումը կազմակերպել Մոսկվայում կամ Ռուսաստանի Դաշնության որեւէ այլ քաղաքում:
5. Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի եւ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովիմիջեւ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 28-րդ նիստի նախապատրաստման մասին
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահներ Ն.Ի. Ռիժկովի եւ Հ.Մ. Նաղդալյանի կողմից ներկայացված տեղեկատվության դիտարկման արդյունքում հանձնաժողովը որոշեց.
- որպես միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 28-րդ նիստի նախնական թեմա հաստատել «Նորագույն տեխնոլոգիաներ. խորհրդարանական հենք»,
- միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական 28-րդ նիստն անցկացնել 2016թ երկրորդ կիսամյակում, Հայաստանի Հանրապետությունում,
- միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահներ Ն.Ի. Ռիժկովին եւ Հ.Մ. Նաղդալյանին հանձնարարել համաձայնեցնել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 28-րդ նիստի անցկացման ժամկետը:
Ն.Ի. Ռիժկով Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի եւ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ռուսական մասի համանախագահ
Հ.Մ. Նաղդալյան Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հայկական մասի համանախագահ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ հունիսի 13-ին` ժամը 12:00-ին, գումարվել է ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան: Պատգամավորները քվեարկությամբ հաստատել են 2016 թվականի հունիսի 13-ին հրավիրված արտահերթ նստաշրջանի անցկ...
Հունիսի 13-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում Արտակ Զաքարյանի նախագահությամբ քննարկվել է 2015 թվականի մայիսի 29-ին ստորագրված «Եվրասիական տնտեսական միության եւ դրա անդամ պետությունների` մի կողմից, եւ Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության` մյուս կողմից, միջեւ ազատ առեւտր...

Москва, Казань,   2-3 июня 2016 г.
Н.И. Рыжков Сопредседатель Российской части Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Федерального Собрания Российской Федерации и Национального Собрания Республики Армения, член Комитета Совета Федерации по федеративному устройству, региональной политике, местному самоуправлению и делам Севера
Э.М.Нагдалян Сопредседатель Армянской части Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Национального Собрания Республики Армения и Федерального Собрания Российской Федерации, заместитель Председателя Национального Собрания Республики Армения
В работе Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Федерального Собрания Российской Федерации и Национального Собрания Республики Армения (далее – Межпарламентская комиссия) приняли участие члены Российской и Армянской частей Межпарламентской комиссии, Чрезвычайный и Полномочный Посол Российской Федерации в Республике Армения И.К.Волынкин, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Российской Федерации О.Е.Есаян, Председатель Государственного Совета Республики Татарстан Ф.Х.Мухаметшин, первый заместитель Премьер-министра Республики Татарстан А.В.Песошин, и.о. Министра промышленности и торговли Республики Татарстан Р.Х.Кабиров, заместитель директора Четвертого департамента стран СНГ Министерства иностранных дел Российской Федерации И.А.Громыко, представители научных кругов двух стран, руководители общественных организаций, а также представители средств массовой информации.
Заседание вступительным словом открыл Н.И.Рыжков. От Армянской стороны произнесла речь Э.М.Нагдалян.
С приветственным словом выступили Чрезвычайный и Полномочный Посол Российской Федерации в Республике Армения И.К.Волынкин, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Российской Федерации О.Е.Есаян и Председатель Государственного Совета Республики Татарстан Ф.Х.Мухаметшин.
В соответствии с повесткой дня в ходе заседания были рассмотрены следующие вопросы:
1. Информация о выполнении решений 25-го заседания Комиссии (О развитии сотрудничества Республики Армения и Российской Федерации в рамках Евразийского экономического союза).
2. О развитии экономического и социально-культурного сотрудничества Российской Федерации и Республики Армения, в т.ч. регионального, на примере Республики Татарстан.
3. О ситуации в зоне Нагорно-Карабахского конфликта.
4. О подготовке V российско-армянского межрегионального форума.
5. О подготовке 28-го заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Федерального Собрания Российской Федерации и Национального Собрания Республики Армения.
6. Разное.
Открыл заседание Межпарламентской комиссии Председатель Государственного Совета Республики Татарстан Ф.Х.Мухаметшин.
С 1 января 2015 г. официально начал свою работу Евразийский экономический союз (ЕАЭС) в качестве полноценной международной организации, обладающей международной правосубъектностью. В 2015 г. к нему полноформатно подключились Армения и Киргизия. При создании ЕАЭС учтены лучшие практики как мирового опыта интеграционного строительства и работы в рамках глобальных механизмов сотрудничества, включая ВТО, так и специфика наших стран, имеющих богатую историю дружбы, добрососедства и совместного решения масштабных задач, в том числе и экономического характера. Более 40 стран уже выразили стремление развивать в тех или иных формах сотрудничество с новым интеграционным объединением.
На заседании Межпарламентской комиссии стороны представили справочную информацию о преимуществах, предоставляемых евразийским интеграционным взаимодействием бизнесу государств-членов ЕАЭС.
Межпарламентская комиссия решила:
- информацию принять к сведению.
Докладчиком по данному вопросу выступил и.о. Министра промышленности и торговли Республики Татарстан Р.Х.Кабиров.
В своем выступлении докладчик отметил, что по основным показателям социально-экономического развития Татарстан входит в десятку российских регионов-лидеров. Внешнеторговый оборот Республики
Татарстан в 2015 г. достиг 13,8 млрд. долл. США. По итогам прошлого года объем промышленного производства составил 31 млрд. долл.
В структуре промышленности республики наибольший удельный вес занимают: производство нефтепродуктов и нефтехимия (37,6%), добыча полезных ископаемых (23,6%), машиностроение (19,8%), производство пищевых продуктов (8,5%).
Разработана Стратегия социально-экономического развития Республики Татарстан до 2013 года.
Стратегическими направлениями развития РТ являются сокращение доли сырьевых отраслей промышленности за счет развития высокотехнологичных производств и модернизации экономики с помощью инноваций и инвестиций.
Р.Х.Кабиров отметил, что Республика Татарстан имеет обширные внешние связи с регионами стран СНГ, включая Республику Армения.
В рамках торгово-экономического сотрудничества между Татарстаном и Арменией внешнеторговый оборот в 2015 г. составил 7,4 млн. долл. США. Т.е., исходя из этой цифры, имеется значительный потенциал для увеличения взаимовыгодного сотрудничества, а, следовательно, и объема внешнеторгового оборота.
В 2015 г. Центр поддержки экспорта РТ единой экспозицией субъектов малого и среднего предпринимательства принял участие в выставке ЭКСПО в Ереване.
Укрепляется сотрудничество в культурной сфере.
В сентябре 2014 г. Татарстан принял участие в VI Казанском международном фестивале мусульманского кино с фильмом «Маруся» режиссера Навида Михака (совместное производство Ирана и Армении) в номинации «Короткометражный документальный фильм» и фильмом «And The Circus Arrived» режиссера Гужа Тадевосяна в номинации «Молодежные шорт`ы».
В декабре 2015 г. в Национальном музее РТ состоялось открытие выставки «Философия жизни» члена Союза художников Армении, члена Парижского Союза художников «Les Sieze Anges» Маро Саргсян.
В заключении и.о. Министра указал на следующие перспективные направления сотрудничества Татарстана с Арменией и ее регионами:
1) Расширение поставок на рынок Армении автотехники ПАО «Камаз» и запасных частей к ней;
2) Сотрудничество в сфере приборо-, машино- и автомобилестроения;
3) Увеличение объемов поставок в Армению бытовой, промышленной и медицинской холодильной техники, производимой в РТ;
4) Организация поставок в Армению медицинских инструментов и техники из РТ;
5) Расширение поставок в Армению нефтехимической продукции предприятий РТ;
6) Сотрудничество в сфере электроэнергетики посредством соучастия предприятий РТ в реконструкции и модернизации объектов энергетики Армении;
7) Поставка в Армению вертолетов и запасных частей к ним.
Сделанный доклад вызвал активнейшую дискуссию. Члены межпарламентской комиссии единодушно высказались за расширение прямых экономических и культурных связей между регионами России и Армении и предложили связать тему следующего заседания комиссии с проблематикой развития новейших технологий.
Основным докладчиком по данной теме выступил заместитель директора Института Кавказа (г.Ереван), политолог, д.п.н. С.Минасян.
В ходе последующей дискуссии выражена крайняя озабоченность в связи с инициированными в начале апреля с.г. со стороны Азербайджана широкомасштабным нарушением режима прекращения огня и беспрецедентной эскалацией боевых действий вдоль всей линии соприкосновения с Нагорным Карабахом и на армяно-азербайджанской границе. Участники заседания решительно осудили использование силы и отметили важную роль России в достижении 5 апреля 2016 г. устной договорённости о прекращении вооружённых столкновений.
Российские парламентарии подчеркнули, что Россия выступает за то, чтобы спокойствие и стабильность вернулись в Закавказье. В этом контексте урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта имеет для неё особое значение. От успешного разрешения конфликта зависят мир и стабильность в соседнем с ней регионе. Поэтому оказание посреднического содействия сторонам в рамках международных усилий стран-сопредседателей МГ ОБСЕ и самостоятельно с учётом существующих отношений с Арменией и Азербайджаном остаётся для России приоритетной задачей.
Армянскими парламентариями была подтверждена необходимость исключительно мирного решения Нагорно-Карабахской проблемы при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ на основе принципов и норм международного права, Устава ООН, положений Хельсинкского Заключительного акта, в частности касающихся неприменения силы или угрозы применения силы, территориальной целостности государств, равноправия и права народов на самоопределение. В свете недавней эскалации ситуации, в качестве основы для продолжения переговорного процесса, было акцентировано внимание на необходимость формирования мер доверия и внедрения механизмов расследования инцидентов; адресность заявлений международного сообщества; гарантии того, что Азербайджан не пойдёт на новую агрессию против народа Нагорного Карабаха.
Депутаты российского и армянского парламентов исходят из того, что сейчас требуется проявлять сдержанность, вести дело к восстановлению стабильности и необходимо активизировать работу по снижению военных рисков на основе имеющихся договорённостей – в первую очередь на базе соглашения о прекращении огня 1994 г., а также принятого в его развитие соглашения 1995 г. об укреплении режима прекращения огня, которые имеют бессрочный характер и по-прежнему составляют основу перемирия в зоне конфликта.
Участники заседания заявили об убеждённости, что нет и не может быть альтернативы исключительно мирному урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта.
Переговоры по мирному разрешению конфликта ведутся сторонами при международном посредничестве России, США и Франции, которые являются сопредседателями Минской группы ОБСЕ по нагорно-карабахскому урегулированию. Парламентарии обоих государств единодушно согласились с тем, что институт сопредседателей Минской группы – единственно международно согласованный переговорный формат для нахождения долгосрочного и справедливого разрешения этого конфликта. Поэтому они считают абсолютно правильным уважать постоянные призывы сопредседателей Минской группы ОБСЕ не подрывать их мандата и не усложнять идущие переговоры.
Участники заседания приветствовали принятые в ходе встречи в Вене 16 мая 2016 г. президентов Армении и Азербайджана решения об увеличении числа наблюдателей ОБСЕ в зоне конфликта, а также о завершении в кратчайшие сроки работы над механизмом ОБСЕ по проведению расследований инцидентов. Все это должно позволить активизировать работу по снижению военных рисков и будет способствовать созданию атмосферы, необходимой для возобновления переговорного процесса.
По итогам обсуждения российско-армянская Межпарламентская комиссия:
- приветствует факт того, что в ходе встречи в Вене 16 мая 2016 г. президенты Армении и Азербайджана подтвердили приверженность прекращению огня и мирному урегулированию конфликта;
- выразила убеждение, что соглашение 1994 г. и принятое в его развитие соглашение об укреплении режима прекращения огня 1995 г. являются основой перемирия и носят бессрочный характер;
- высоко оценивает посреднические усилия стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на сближение позиций сторон конфликта;
- поддерживает стремление стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ проработать возможность организации очередной встречи глав Армении и Азербайджана, которая могла бы способствовать продвижению переговорного процесса.
Доброй традицией стало проведение на постоянной основе российско-армянского межрегионального форума. Парламенты обоих государств придают особое значение развитию двустороннего межрегионального сотрудничества, в котором участвует свыше 70 субъектов Российской Федерации и все марзы (области) Республики Армения.
Парламентарии двух стран исходят из того, что форум дает прекрасную возможность углубленно анализировать весь комплекс российско-армянских межрегиональных связей, выявлять имеющиеся резервы и намечать планы по дальнейшему совершенствованию и интенсификации межрегионального сотрудничества в новых условиях – участия наших стран в Евразийском экономическом союзе.
В настоящее время ведется подготовка к Пятому российско-армянскому межрегиональному форуму, проведение которого запланировано на осень 2016 г.
В связи с тем, что все предыдущие четыре форума проводились в Армении, армянские парламентарии предложили провести Пятый российско-армянский межрегиональный форум в Москве или в другом городе Российской Федерации.
По итогам рассмотрения информации сопредседателей Межпарламентской комиссии Н.И. Рыжкова и Э.М.Нагдалян Комиссия решила:
- утвердить примерную тему двадцать восьмого заседания Межпарламентской комиссии – «Новейшие технологии. Парламентское плечо»;
- провести очередное двадцать восьмое заседание Межпарламентской комиссии во втором полугодии 2016 года в Республике Армения;
- поручить сопредседателям Межпарламентской комиссии Н.И.Рыжкову и Э.М.Нагдалян согласовать дату проведения двадцать восьмого заседания Межпарламентской комиссии.
Сопредседатель Российской части Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Федерального Собрания Российской Федерации и Национального Собрания Республики Армения Н.И.Рыжков
Сопредседатель Армянской части Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Национального Собрания Республики Армения и Федерального Собрания Российской Федерации Э.М.Нагдалян
По решению Председателя НС Г.Саакяна, согласно ст.70 Конституции РА, по инициативе Правительства РА 13 июня, в 12:00 часов, созвана внеочередная сессия НС – по повестке дня инициатора. Депутаты голосованием утвердили  процедурные вопросы проведения внеочередной сессии НС. ...
13 июня на заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям под председательством А.Закаряна обсуждалось подписанное 29 мая 2015 г.  соглашение “О свободной торговле между ЕАЭС и его государствами-членами, с одной стороны, и Социалистической Республикой Вьетнам – с другой стороны”. По вопросу...