Հունիսի 2-ին Մոսկվայում մեկնարկած Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 27-րդ նիստի շրջանակում հայկական պատվիրակությունը հանդիպել է ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահի առաջին տեղակալ Նիկոլայ Ֆյոդորովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում հայ խորհրդարանականներն անդրադարձել են տարածաշրջանում առկա լարված իրավիճակի եւ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ապրիլյան ագրեսիային առնչվող իրադարձություններին` վերահաստատելով հայկական կողմի դիրքորոշումը, որ հակամարտությունը չունի եւ չի կարող ունենալ ռազմական լուծում. անթույլատրելի է Ադրբեջանի՝ խնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու եւ միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունները մերժելու ցանկացած փորձ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ռուս գործընկերոջը ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ապրիլյան ռազմական ագրեսիայի մանրամասները, ընդգծել է, որ Հայաստանն անթույլատրելի է համարում մերժումը` հակամարտության բացառապես խաղաղ, քաղաքական միջոցներով լուծման հանձնառությունները, հատկապես, որ այս ռազմական ագրեսիայի զոհեր են անմեղ քաղաքացիներ, այդ թվում` երեխաներ: Տիկին Նաղդալյանն այս համատեքստում կարեւորել է միջազգային հանրության հասցեական եւ հստակ գնահատականները:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը գործընկերոջը հիշեցրել է Վիեննայում մայիսի 16-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի արտգործնախարարների նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած երկու երկրների նախագահների հանդիպման մասին, որի ընթացքում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել վստահության ամրապնդման միջոցառումների՝ շփման գծում մշտադիտարկման եւ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների հաստատման ուղղությամբ, որոնք, սակայն, ադրբեջանցի պաշտոնյաները Վիեննայի հանդիպմանը հաջորդած իրենց հայտարարություններում փորձել են հերքել, ինչն աներկբա վկայությունն է Բաքվի որդեգրած` հակամարտության լուծման ռազմական կուրսին հավատարիմ մնալու քաղաքականության:
Երկուստեք կարեւորվել է հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ակտիվ, համակարգված եւ հետեւողական աշխատանքը, որն իրականացվում է տարին երկու անգամ օրակարգային հարցերի շուրջ հանդիպումներով:
Կողմերն ընդգծել են, որ մշտապես հաջողվել է տնտեսական, սոցիալական, ռազմաքաղաքական եւ մարդասիրական համագործակցության կարեւորություն ներկայացնող խնդիրները պահել ուշադրության կենտրոնում: Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում հանձնաժողովը շեշտը դրել է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի մարզերի տնտեսական համագործակցության վրա:
Հանդիպման ընթացքում ելույթ են ունեցել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովը եւ ՌԴ Դաշնային խորհրդի անդամ Իգոր Չերնիշենկոն` ներկայացնելով միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 27-րդ նիստի աշխատանքները, որի առաջին մասն անցկացվելու է Մոսկվայում եւ օրակարգում անդրադարձ է կատարվելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության զարգացումներին, իսկ երկրորդ մասը` Կազանում եւ առնչվելու է տնտեսական համագործակցության զարգացման հնարավորություններին:
Հայ եւ ռուս խորհրդարանականները միմյանց փոխանցել են ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի եւ ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի ողջույնները, ովքեր հաջողություն են մաղթել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 27-րդ նիստի աշխատանքներին:
Հունիսի 3-ին ՀՀ Աժ մշտական հանձնաժողովները նիստեր են գումարել: ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Վարդան Այվազյանի նախագահությամբ առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախա...
Հունիսի 2-ին Մոսկվայում մեկնարկել է ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 27-րդ նիստի աշխատանքը, որին մասնակցելու համար Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք են մեկնել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Հերմինե Նաղդալյանը,...

2 июня в рамках начавшегося в Москве 27-го заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ армянская делегация встретилась с первым заместителем председателя СФ РФ Н.Федоровым.
В ходе встречи армянские парламентарии обратились к напряженной ситуации в южнокавказском регионе и событиям развязанной Азербайджаном апрельской агрессии, подтвердив позицию армянской стороны, что конфликт не имеет и не может иметь военного решения.
Вице-спикер НС Э.Нагдалян, представляя российскому коллеге подробности азербайджанской военной агрессии, подчеркнула, что Армения считает недопустимым отказ разрешить конфликт исключительно мирными, политическими средствами. Она в этом контексте особо выделила важность адресных и четких оценок международного сообщества.
Э.Нагдалян напомнила коллеге о достигнутых в Вене 16 мая договоренностях о мерах по укреплению доверия между сторонами конфликта, в частности, установлению механизмов постоянного наблюдения и расследования инцидентов на линии соприкосновения, которые, однако, азербайджанские должностные лица в своих заявлениях после венской встречи пытаются отвергать: неоспоримое доказательство тому – проводимая Баку   политика решения конфликта военным путем.
Обоюдно подчеркнута важность активной, скоординированной и последовательной работы армяно-российской межпарламентской комиссии, которая проводится по повесточным вопросам на встречах два раза в год.
Стороны отметили успешность экономического, социального, военно-политического и гуманитарного взаимосотрудничества. В последние несколько лет комиссия делала упор на развитие экономического сотрудничества между областями РФ и РА.
На встрече выступили сопредседатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ Н.Рыжков и член СФ РФ И.Черниченко.
Армянские и российские парламентарии передали друг другу приветствия Председателя ФС РФ В.Матвиенко и Председателя НС РА Г.Саакяна, пожелавших успехов работе 27-го заседания межпарламентской комиссии.
3 июня созваны заседания  постоянных комиссий НС – по экономическим вопросам, по защите прав человека и общественным вопросам, по государственно-правовым вопросам, по внешним связям, по вопросам сельского хозяйства и охраны природы – под председательством соответственно В.Айвазяна, Э.Варданян, ...
2 июня в Москве началась работа 27-го заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству НС РА и ФС РФ, для участия в котором в российскую столицу прибыли вице-спикер НС, сопредседатель межпарламентской комиссии Э.Нагдалян, депутаты НС Р.Акопян, А.Бабуханян, В.Бадалян, А.Варданян, Т.Вардапет...