Հունիսի 2-ին Մոսկվայում մեկնարկած Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 27-րդ նիստի շրջանակում հայկական պատվիրակությունը հանդիպել է ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահի առաջին տեղակալ Նիկոլայ Ֆյոդորովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում հայ խորհրդարանականներն անդրադարձել են տարածաշրջանում առկա լարված իրավիճակի եւ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ապրիլյան ագրեսիային առնչվող իրադարձություններին` վերահաստատելով հայկական կողմի դիրքորոշումը, որ հակամարտությունը չունի եւ չի կարող ունենալ ռազմական լուծում. անթույլատրելի է Ադրբեջանի՝ խնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու եւ միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունները մերժելու ցանկացած փորձ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ռուս գործընկերոջը ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ապրիլյան ռազմական ագրեսիայի մանրամասները, ընդգծել է, որ Հայաստանն անթույլատրելի է համարում մերժումը` հակամարտության բացառապես խաղաղ, քաղաքական միջոցներով լուծման հանձնառությունները, հատկապես, որ այս ռազմական ագրեսիայի զոհեր են անմեղ քաղաքացիներ, այդ թվում` երեխաներ: Տիկին Նաղդալյանն այս համատեքստում կարեւորել է միջազգային հանրության հասցեական եւ հստակ գնահատականները:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը գործընկերոջը հիշեցրել է Վիեննայում մայիսի 16-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի արտգործնախարարների նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած երկու երկրների նախագահների հանդիպման մասին, որի ընթացքում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել վստահության ամրապնդման միջոցառումների՝ շփման գծում մշտադիտարկման եւ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների հաստատման ուղղությամբ, որոնք, սակայն, ադրբեջանցի պաշտոնյաները Վիեննայի հանդիպմանը հաջորդած իրենց հայտարարություններում փորձել են հերքել, ինչն աներկբա վկայությունն է Բաքվի որդեգրած` հակամարտության լուծման ռազմական կուրսին հավատարիմ մնալու քաղաքականության:
Երկուստեք կարեւորվել է հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ակտիվ, համակարգված եւ հետեւողական աշխատանքը, որն իրականացվում է տարին երկու անգամ օրակարգային հարցերի շուրջ հանդիպումներով:
Կողմերն ընդգծել են, որ մշտապես հաջողվել է տնտեսական, սոցիալական, ռազմաքաղաքական եւ մարդասիրական համագործակցության կարեւորություն ներկայացնող խնդիրները պահել ուշադրության կենտրոնում: Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում հանձնաժողովը շեշտը դրել է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի մարզերի տնտեսական համագործակցության վրա:
Հանդիպման ընթացքում ելույթ են ունեցել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովը եւ ՌԴ Դաշնային խորհրդի անդամ Իգոր Չերնիշենկոն` ներկայացնելով միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 27-րդ նիստի աշխատանքները, որի առաջին մասն անցկացվելու է Մոսկվայում եւ օրակարգում անդրադարձ է կատարվելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության զարգացումներին, իսկ երկրորդ մասը` Կազանում եւ առնչվելու է տնտեսական համագործակցության զարգացման հնարավորություններին:
Հայ եւ ռուս խորհրդարանականները միմյանց փոխանցել են ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի եւ ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի ողջույնները, ովքեր հաջողություն են մաղթել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 27-րդ նիստի աշխատանքներին:
Հունիսի 3-ին ՀՀ Աժ մշտական հանձնաժողովները նիստեր են գումարել: ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Վարդան Այվազյանի նախագահությամբ առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախա...
Հունիսի 2-ին Մոսկվայում մեկնարկել է ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 27-րդ նիստի աշխատանքը, որին մասնակցելու համար Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք են մեկնել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Հերմինե Նաղդալյանը,...

On June 2, within the framework of the 27th sitting of the Inter-parliamentary Committee on Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the Federal Assembly of the Russian Federation the Armenian Delegation met with the First Deputy Speaker of the RF Federal Council Nikolay Fyodorov.
In the course of the meeting the Armenian parliamentarians touched upon the events regarding the tense situation existing in the region and the April aggression unleashed by Azerbaijan, reaffirming the position of the Armenian side that the conflict has and cannot have military solution: Azerbaijan’s any attempt of solving the problem exclusively through peaceful means and denying the internationally assumed obligations is inadmissible.
Presenting her Russian colleague the details of the April military aggression unleashed by Azerbaijan the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan has underlined that Armenia considers unacceptable the denial, the commitments of the solution of the conflict exclusively through peaceful, political means, especially that innocent citizens are victims of this military aggression, including the children. In this context Mrs Naghdalyan highlighted the targeted and distinct assessments of the international community.
The RA NA Deputy Speaker reminded her colleague about the meeting of the Presidents of the two countries held on the initiative of the OSCE Minsk Group Foreign Ministers in Vienna on May 16, during which agreements were reached in monitoring the events of strengthening trust on the line of contact and the establishment of the mechanisms of the events’ investigation, which however, the Azerbaijani officials tried to deny in their statements followed the Vienna meeting: its undoubted evidence is Baku’s policy of adhering to the military course of the conflict solution.
Both sides emphasized the active, coordinated and consistent work of the Armenian-Russian Inter-Parliamentary Committee, which is carried out with the meetings on the agenda items twice a year.
Both parties have underlined that the problems of economic, social, military-political and humanitarian importance were succeeded to keep at the centre of attention.
During the last several years the Committee has put the emphasis on the economic cooperation of the regions of Russia and Armenia.
During the meeting the Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee Nikolay Ryzhkov and the member of the RF Federal Council Igor Chernishenko presented the works of the 27th sitting of the Inter-parliamentary Committee on Cooperation: the first part will be held in Moscow and they will touch upon the developments of Nagorno Karabakh conflict, and the second part - in Kazan and will be related to the possibilities of the development of economic cooperation.
The Armenian and Russian MPs conveyed to each other the greetings of the Speaker of the RF Federal Council and the RA NA Speaker Galust Sahakyan, who wished success to the works of the 27th sitting of the Inter-Parliamentary Committee.
On June 3, the RA NA working consultation presided over by the Speaker of the National Assembly Galust Sahakyan was held. The draft decisions on amending the agenda of the ninth session of the fifth convocation of the National Assembly and on the agenda of June 6-9 NA four-day sittings were debated....
On June 3, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations and the Deputy Chairman Alexander Arzumanyan, the members of the Committee Shirak Torosyan and Karen Bekaryan received the RA newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the United Mexican States Ara Aiv...
On June 2, the 27th sitting of the Inter-parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and the RF Federal Assembly began in Moscow, where the RA NA Deputy Speaker, the Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation Hermine Naghdalyan, the RA NA deputies Gagik ...