ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 27-ին ընդունել է Էկվադորի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Ռոսանա Ալվարադոյին եւ նրա գլխավորած պատվիրակության անդամներ, Էկվադորի Հանրապետության խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մարիա Աուգուստա Կալյե Անդրադեին, Ֆրանսիսկո Վելասկո Անդրադեին, Խուան Էդուարդո Մենեսես Դելգադոյին եւ Մեհմետ Դոգանին: Էդուարդ Շարմազանովը ցավակցություն է հայտնել պատվիրակության անդամներին Էկվադորի ժողովրդին պատուհասած երկրաշարժի կապակցությամբ եւ խնդրել իր եւ ՀՀ ԱԺ-ի զորակցությունը հայտնել Էկվադորի ժողովրդին:
Ողջունելով հյուրերի առաջին այցը Հայաստան՝ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է Հայաստանի եւ Էկվադորի միջեւ կապերի ամրապնդումն ու տարբեր ոլորտներում համագործակցության խթանումը, այդ համատեքստում առանձնապես կարեւորել միջխորհրդարանական հարաբերությունների սերտացումը: Երկուստեք անհրաժեշտ է համարվել երկու խորհրդարաններում ձեւավորել պատգամավորական բարեկամական խմբեր: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանն արդյունավետ համագործակցում է Լատինական Ամերիկայի մի շարք երկրների հետ եւ հույս է հայտնել, որ տիկին Ալվարադոյի ղեկավարած պատվիրակության այցը նպաստավոր կլինի նաեւ հայ-էկվադորական համագործակցության ընդլայնման համար:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը երախտագիտություն է հայտնել հյուրերին՝ նախապես Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր այցելելու համար: Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման գործընթացին՝ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է ցեղասպանությունների միջազգային դատապարտումը, ինչը, նրա գնահատմամբ՝ կարեւոր նախապայման է նման ծանրագույն ոճրագործությունների կրկնության կանխարգելման համար:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին եւ այս համատեքստում խոսել ապրիլի սկզբին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմական իրադարձություններից՝ ներկայացնելով ադրբեջանական զինուժի կողմից հայ զինվորականների եւ խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրականացված վայրագություններն ու խոշտանգումները, որոնք հիշեցնում են մարդկության համար այսօր չարիք դարձած ԴԱԻՇ-ի կամ ժամանակին՝ Օսմանյան Թուրքիայի ձեռագիրը: Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Ադրբեջանին իր գործողություններում ակնհայտ աջակցություն է ցուցաբերել Թուրքիան, որը ոչ միայն հերքում է ավելի քան 100 տարի առաջ տեղի ունեցած Ցեղասպանությունը եւ չի ցանկանում առերեսվել իր պատմության հետ, այլեւ այսօր էլ շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանը: Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Հայաստանը եւ Լեռնային Ղարաբաղը խնդրի լուծումը տեսնում են բացառապես խաղաղ ճանապարհով, ի տարբերություն Ադրբեջանի, որը մշտապես հանդես է գալիս ռազմատենչ հռետորաբանությամբ: ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն այս համատեքստում դրվատանքով է խոսել Չիլիի խորհրդարանի մասին, որն օրեր առաջ դատապարտել է Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի նկատմամբ: ԱԺ փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ Էկվադորի խորհրդարանը նույնպես խնդրի վերաբերյալ կարտահայտի իր վերաբերմունքն ու հստակ գնահատականը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ պատվիրակության ղեկավար Ռոսանա Ալվարադոն իր եւ պատվիրակության անունից նշել է, որ խիստ տպավորված են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր կատարած այցից եւ որեւէ մեկը չի կարող անտարբեր մնալ տեսածի նկատմամբ: Ռոսանա Ալվարադոն կարեւորել է ցեղասպանությունների դատապարտումն ու անընդունելի համարել հատկապես ժխտողական քաղաքականությունը: Տիկին Ալվարադոն, ինչպես նաեւ Էկվադորի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մարիա Աուգուստա Կալյե Անդրադեն իրենց խոսքում կարեւորել են ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացումը՝ այն համարելով կարեւորագույն սկզբունք նաեւ Էկվադորի համար: Նա տեղեկացրել է, որ իրենք, որպես խորհրդարանականներ, կարտահայտեն իրենց դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:

27 мая вице-спикер НС Э.Шармазанов принял первого вице-спикера НС Республики Эквадор Росану Альварадо  и членов возглавляемой ею делегации – председателя парламентской комиссии по внешним отношениям Марию Аугусту Калье Андраде, Франсиско Веласко Андраде, Хуана Эдуардо, Менесеса Делгадо и Мехмета Догана. Э.Шармазанов выразил от себя и от имени НС РА соболезнования членам делегации в связи с землетрясением в Эквадоре и попросил передать слова поддержки эквадорскому народу.
Вице-спикер НС, приветствуя визит гостей в РА,   подчеркнул важность укрепления  связей между Арменией и Эквадором, углубления сотрудничества в различных сферах, в этом контексте особо отметив упрочение межпарламентских отношений. Обоюдно отмечена необходимость формирования в парламентах групп дружбы. В этом русле вице-спикер НС заметил, что НС РА плодотворно сотрудничает с рядом латиноамериканских стран, и выразил надежду, что визит возглавляемой г-жой Альварадо делегации будет также способствовать расширению армяно-эквадорского сотрудничества.
Э.Шармазанов поблагодарил гостей за посещение мемориала Геноцида армян. Обратившись к международному признанию и осуждению этого преступления века, вице-спикер НС подчеркнул важность международного осуждения геноцидов, что является важным предусловием предотвращения повторения подобных злодеяний.
Вице-спикер НС обратился также к вопросам региональной безопасности и в этом контексте – к развязанным Азербайджаном апрельским военным действиям на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения, к зверствах и пыткам азербайджанских вооруженных сил в отношении армянских военнослужащих и мирного населения, напоминающих почерк ИГИЛ или в свое время Османской империи. Он отметил, что Армения и Нагорный Карабаха видят решение НК-проблемы исключительно мирным путем, в отличие от Азербайджана, постоянно выступающего с военной риторикой. Э.Шармазанов выразил надежду, что парламент Эквадора выскажет свое   отношение к НК-проблеме и даст ей четкую оценку
Поблагодарив за теплый прием, глава делегации Росана Альварадо от себя и от имени делегации   отметила, что весьма впечатлена посещением мемориала Геноцида армян. Она подчеркнула важность осуждения геноцидов и сочла неприемлемой политику их отрицания. Г-жа Альварадо, как и председатель парламентской комиссии по внешним отношениям Мария Аугуста Калье Андраде особо выделили право народов на самоопределение, считая его важнейшим принципом и для Эквадора. Они заметили, что как парламентарии выскажут свои позиции по Геноциду армян.
27 мая на совместных заседаниях постоянных комиссий НС по вопросам здравоохранения, материнства и детства, по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, которые вели председатели указанных профильных комиссий, обсуждался годовой отчет “Об ...