ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը մայիսի 24-ին ընդունել է Բուլղարիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամներին:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Բուլղարիան Հայաստանի կողմից մշտապես ընկալվել է որպես ավանդական եղբայրական երկիր, որի հետ մեր պետությունն ունի սերտ պատմամշակութային կապեր եւ ընդհանրություններ: Տիկին Նաղդալյանը կարեւորել է բուլղարացի պատգամավորների այցը Հայաստան եւ նշել, որ այդ քայլն ապրիլյան իրադարձություններից հետո հայ ժողովրդի կողքին լինելու եւ նրան աջակցելու լավագույն դրսեւորում է:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է Հայաստանի քաղաքական օրակարգի երկու կարեւորագույն` Հայոց ցեղասպանության եւ Արցախի միջազգային ճանաչման հարցերին: Տիկին Նաղդալյանը շնորհակալություն է հայտնել Բուլղարիայի խորհրդարանին Օսմանյան կայսրության կողմից հայերի զանգվածային ոչնչացումը ճանաչող հայտարարագրի ընդունման եւ ապրիլի 24-ը զոհերի հիշատակման օր սահմանելու համար` այդ գործընթացում բարձր գնահատելով բուլղարացի պատգամավոր Վալերի Սիմեոնովի եւ նրա կուսակիցների գործադրած ջանքերը: Նրա գնահատմամբ` հայտարարագրի ընդունումը լրջագույն քայլ էր` աշխարհին եւս մեկ անգամ ասելու, որ մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունները վաղեմության ժամկետ չունեն եւ պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն: Տիկին Նաղդալյանն ընդգծել է, որ ողջ աշխարհում պետք է քայլեր ձեռնարկվեն, որպեսզի ժողովուրդներին պատուհասած ողբերգությունները չկրկնվեն:
Խոսելով Բուլղարիայի հայկական համայնքի խնդիրներից` ԱԺ փոխնախագահը նկատել է, որ հայերն այնտեղ պաշտպանված են, ապրում եւ ստեղծագործում են ինչպես Բուլղարիայի լիիրավ քաղաքացիներ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Հերմինե Նաղդալյանը նշել է, որ երկկողմ կապերի զարգացման հարցում գործուն նշանակություն ունի խորհրդարանական Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խումբը:
Բուլղարիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Վալերի Սիմեոնովը նշել է, որ Հայաստանը Բուլղարիայի համար բարեկամ երկիր է, որի հետ կապերի զարգացումը մշտապես կարեւորվում է: Նա նշել է, որ քաջատեղյակ է հայոց պատմությանը եւ հավելել, որ Օսմանյան Թուրքիայի կատարած ոճրագործությունները վաղեմության ժամկետ չունեն եւ պետք է ճանաչվեն: «Մենք ճշմարտության մարտիկներ ենք Ցեղասպանության ճանաչման հարցում»,- ասել է պարոն Սիմեոնովը: Հյուրն ընդգծել է, որ անկախ թուրքական կողմի սպառնալիքներից, ինքը եւ իր կուսակիցները մշտապես շարունակել են իրենց արդար պայքարը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացում: Պատգամավորը տեղեկացրել է, որ ջերմ հարաբերություններ ունի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի` ապրիլի 2-ի կարգադրության համաձայն՝ հայանպաստ ծավալուն գործունեության եւ միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման բնագավառում ներդրած ավանդի համար Բուլղարիայի Հանրապետության ԱԺ պատգամավոր Վալերի Սիմեոնովը պարգեւատրվել է ՀՀ ԱԺ Պատվո մեդալով: Պարգեւը հանձնել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը:

On May 24, the RA NA Vice President Hermine Naghdalyan received the members of the Delegation of the National Assembly of the Republic of Bulgaria.
Welcoming the guests the NA Deputy Speaker has noted that Bulgaria has always been perceived by Armenia as a traditional brotherly country, with which our state has close historical-cultural ties and commonalities. Mrs Naghdalyan has highlighted the Bulgarian deputies’ visit to Armenia and that step is the best manifestation of being next to the Armenian people and supporting them after the April events.
The NA Vice President touched upon the two most important issues of Armenia’s political agenda: the international recognition of the Armenian Genocide and Artsakh. Mrs Naghdalyan thanked the Parliament of Bulgaria for adoption of the declaration recognizing the Armenians’ mass annihilation by the Ottoman Empire and setting April 24 as Victims’ Remembrance Day, in that process highly assessing the efforts made by the Bulgarian MP Valeri Simeonov and his party colleagues. To her assessment, the adoption of the declaration was the most serious step once again saying to the world that the no statutory limitation shall apply to the crimes committed against mankind and those who committed the crimes should be accountable. Mrs Naghdalyan has underlined that in the whole world steps should be taken in order the tragedies occurred to the peoples are not repeated.
Talking about the problems of Bulgaria’s Armenian community, the NA Vice President has noticed that the Armenians are protected there, and they live and create as fully fledged citizens of Bulgaria.
In the course of the meeting issues regarding the inter-parliamentary relations were discussed. Hermine Naghdalyan has noted that Armenia-Bulgaria Parliamentary Friendship Group is of practical importance in the development of bilateral ties.
The Bulgarian deputy of the National Assembly of Bulgaria Valeri Simeonov has noted that Armenia is a friendly country for Bulgaria, and the development of it is always highlighted. He has noted that he is well aware of the History of Armenia and has added that no statutory limitation shall apply to the crimes committed by Ottoman Turkey and they shall be recognized. “We are fighters of truth in the recognition of the Genocide,” Mr Simeonov said. The guest has underlined that regardless of the Turkish side’s threats, he and his party colleagues always continued their fair struggle in the process of the Armenian Genocide recognition. The MP has informed the NA Vice President that he has warm relations with the representatives of the Armenian community.
At the end of the meeting, according to April 2 order of the RA NA President Galust Sahakyan, the NA deputy of the Republic of Bulgaria Valeri Simeonov was awarded the RA NA Medal of Honour for his pro-Armenian activities and contribution to strengthening of inter-parliamentary relations. The RA NA Vice President Hermine Naghdalyan handed the award.