Մայիսի 24-ին Ազգային ժողովի Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խմբի ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը հանդիպել է Իտալիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վիկտորիա Բաղդասարյանի հետ:
Ողջունելով նորանշանակ դեսպանին` Կորյուն Նահապետյանը շնորհավորել է նրան դիվանագիտական առաքելության կապակցությամբ եւ մաղթել արգասաբեր աշխատանք: Նա ընդգծել է, որ հայ-իտալական հարաբերությունները զարգանում են կառուցողական հունով, ընդգրկում են բազմաթիվ ուղղություններ եւ հույս է հայտնել, որ դեսպանն իր հերթին կնպաստի երկու երկրների համագործակցության առավել զարգացմանն ու խորացմանը:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ քաղաքական կապերի զարգացման հեռանկարները` այդ հարցում առանձնակի կարեւորելով խորհրդարանական հարաբերությունների ակտիվացմանն ուղղված քայլերը եւ միջազգային խորհրդարանական կառույցներում համագործակցությունը: Կորյուն Նահապետյանը կարեւորել է քաղաքական երկխոսության զարգացումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-իտալական տնտեսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների շուրջ, քննարկել զբոսաշրջության, մշակույթի, գիտության եւ կրթության ոլորտներում համագործակցելու հնարավորությունները եւ անդրադարձել կոնկրետ ծրագրերի:

On May 24, the Head of Armenia-Italy Friendship Group of the National Assembly Koryun Nahapetyan met with the RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Italy Victoria Bagdassarian.
Welcoming the newly appointed Ambassador Koryun Nahapetyan congratulated her on the occasion of the diplomatic mission and wished her fruitful work. He has underlined that the Armenian-Italian relations develop in constructive way, involve numerous directions and expressed hope that the Ambassador in her turn will promote more development and deepening of cooperation of the two countries.
The sides discussed the perspectives of the development of the bilateral political relations, in that issue especially highlighting the steps taken to the activation of the parliamentary relations and the cooperation in the international parliamentary structures. Koryun Nahapetyan highlighted the development of the political dialogue.
The interlocutors exchanged thoughts over the perspectives of the development of the Armenian-Italian economic relations, discussed the possibilities of cooperating in the spheres of tourism, culture, science and education and touched upon concrete programmes.