Մայիսի 24-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ավստրալիայի նորանշանակ դեսպան Փիթեր Թեշին, ով Հայաստանում է գտնվում հավատարմագրերը հանձնելու կապակցությամբ:
Ողջունելով հյուրին` Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է երկու երկրների միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը, խոսել Հայաստանի եւ Ավստրալիայի խորհրդարաններում գործող բարեկամության խմբերի աշխատանքի մասին: Այս համատեքստում երկուստեք կարեւորել են պատգամավորական բարեկամության խմբերի ծավալած ակտիվ եւ արդյունավետ գործունեության, ինչպես նաեւ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների մակարդակով համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը:
Անդրադառնալով մի շարք ոլորտներում համագործակցությանը՝ Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ երկու պետություններն արդեն իսկ ունեն հաստատված առեւտրատնտեսական կապեր, ինչը հիմք է ոլորտում հարաբերություններն ավելի ակտիվ զարգացնելու համար:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի մասին՝ Արտակ Զաքարյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի օրենսդիր մարմնին՝ 2009թ. մարտին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար: Նշվել է, որ ճանաչումը   քայլ է՝ մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների կանխարգելման համար: Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է նաեւ ՄԱԿ-ի շրջանակներում ԼՂ խնդրի վերաբերյալ Ավստրալիայի Միության հավասարակշռված դիրքորոշումը, նաեւ՝ ցեղասպանությունների դատապարտման գործում Ավստրալիայի կողմից մի շարք բանաձեւերում որպես համահեղինակ հանդես գալու հանգամանքը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին՝ Արտակ Զաքարյանը խոսել է հարցի կարգավորման բանակցային գործընթացից: Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի օրենսդիր մարմնի կողմից 2012-ի հոկտեմբերի 25-ին ընդունած որոշումը, ըստ որի՝ արձանագրվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության եւ նրա հայ բնակչության ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը: Նշվել է, որ ԼՂՀ միջազգային ճանաչումը լավագույն լուծումն է խաղաղ եւ քաղաքական բանակցությունների համար:
Նորանշանակ դեսպան Փիթեր Թեշը, եւս կարեւորելով խորհրդարանական հարաբերությունների խորացումը, պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու երկկողմ կապերի զարգացմանը: Դեսպանը նաեւ կարեւորել է տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը: Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրից՝ Փիթեր Թեշը նշել է, որ իր երկիրը հակամարտության լուծումը տեսնում է խաղաղ ճանապարհով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում:

On May 24, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan received the newly appointed Ambassador of Australia to RA Peter Tesch, who is in Armenia on the occasion of handing the credentials.
Welcoming the guest Artak Zakaryan highlighted the development of the inter-parliamentray relations of the two countries, talked about the work of the Friendship Groups functioning in the parliaments of Armenia and Australia. In this context both sides emphasized the effective activities of the Parliamentary Friendship Groups, as well as the necessity of the development of cooperation at the level of the Committees on Foreign Relations.
Touching upon the cooperation in a number of spheres Artak Zakaryan has noted that the two states already have established trade-economic ties, which is a basis for more actively developing the relations in the sphere.
Talking about the international recognition process of the Armenian Genocide Artak Zakaryan expressed his gratitude to the legislative body of the New South Wales State of Australia for the recognition of the Armenian Genocide in 2009. It has been noted that the recognition is a step for the prevention of the new crimes against humanity. The Committee Chairman also attached importance to the balanced position of Australia on the Nagorno Karabakh problem within the UN framework, and the fact of being co-author in a number of resolutions by Australia in the condemnation of genocides.
Referring to the Nagorno Karabakh problem Artak Zakaryan talked about the negotiation process of the settlement of the issue. The Committee Chairman highlighted the decision adopted on October 25, 2012 by the legislative body of the New South Wales State of Australia, according to which, the recognition of the independence of Nagorno Karabakh Republic (NKR) and the right of its Armenian population’s self-determination has been recorded. It has been noted that the NKR international recognition is the best solution for the peaceful and political negotiations.
The newly appointed Ambassador Peter Tesch, also emphasizing the deepening of the parliamentary relations expressed readiness for the development of the economic relations. The Ambassador has also highlighted that his country sees the solution of the conflict through peaceful means within the OSCE Minsk Group format.