ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նախօրեին Աթենքի Օլիմպիական Զեւսի հրապարակում մասնակցել է Հունաստանի Հանրապետության Ազգային պաշտպանության նախարարության հովանու ներքո տեղի ունեցած Պոնտոսի հույների եւ հայերի ցեղասպանությանը նվիրված միջոցառմանը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը Հունաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից արժանացել է պարգեւի` քրիստոնյա ժողովուրդների ցեղասպանության ճանաչման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար: Միջոցառմանն Էդուարդ Շարմազանովը հանդես է եկել ելույթով՝ մասնավորապես նշելով.
«Օսմանյան կայսրությունում եւ Քեմալական Թուրքիայում քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանությունը համարվում է 20-րդ դարի մեծագույն աղետներից մեկը, որն անմեղ հույների կյանք է խլել: Ինձ համար մեծ պատիվ է գտնվել այստեղ որպես երկու ազգերի ժառանգ, ում նախնիները ցեղասպանություն են վերապրել:
Մեկ դար առաջ հարյուր հազարավոր պոնտոսցի հույներ կոտորածի ենթարկվեցին թուրքական կառավարության կողմից, հազարավոր քրիստոնեական հուշարձաններ ոչնչացվեցին: Սա ոչ միայն հանցագործություն էր հույների, հայերի եւ ասորիների, այլեւ մարդկության հանդեպ:
Առայսօր քչերն են բարձրաձայնել քրիստոնյա ժողովուրդների դեմ Օսմանյան կայսրության գործողությունները դատապարտելու անհրաժեշտության մասին: Նրանց թվում է Հայաստանի Հանրապետությունը, եւ ես իմ խորին երախտագիտությունն եմ հայտնում ձեզ մեր փոխադարձ առաքելության մեջ իմ համեստ վաստակը գնահատելու համար: Կցանկանայի ձեզ տեղեկացնել, որ օրերս Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը դարձավ աշխարհում հինգերորդ երկիրը, որը ճանաչեց եւ դատապարտեց Օսմանյան կայսրությունում եւ Քեմալական Թուրքիայում Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը:
Դժբախտաբար, Թուրքիան շարունակում է ժխտողականության իր քաղաքականությունը: Ավելին՝ նա ոչ միայն հերքում է իր նախկին հանցագործությունները, այլեւ իրագործում է նորերը՝ բռնազավթելով Կիպրոսի տարածքի 38 տոկոսը եւ աջակցելով թե՛ «Իսլամական պետությանը» Մերձավոր Արեւելքում, թե՛ ադրբեջանական ագրեսիային ԼՂՀ խաղաղ բնակչության դեմ:
Հարկավոր է գիտակցել, որ մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրությունում իրագործված վայրագությունները, Մերձավոր Արեւելքում գլխատումները, ինչպես նաեւ այժմ ԼՂՀ-ում Ադրբեջանի անմարդկային գործողությունները միեւնույն ձեռագիրն ունեն:
Եկեք չմոռանանք, որ անպատժելիությունը ծնում է նոր հանցագործություններ, եւ երկակի ստանդարտների կիրառումն անընդունելի է: Հետեւաբար, ես կոչ եմ անում համախմբվել ահաբեկչության, ֆաշիզմի եւ պանթյուրքիզմի դեմ: Ես կարծում եմ, որ միայն համախմբվածությամբ մենք կարող ենք դիմակայել եւ հաղթահարել մեր օրերի թալեաթների, քեմալների եւ հիտլերների սպառնալիքները: Ես կոչ եմ անում բոլորին՝ անկախ ազգային եւ կրոնական պատկանելությունից, ճանաչել եւ դատապարտել Օսմանյան կայսրությունում քրիստոնյա բնակչության եւ մասնավորապես հույների ցեղասպանությունը, ինչպես նաեւ դատապարտել թուրքական ժխտողականության քաղաքականությունը»:
Մայիսի 23-ին ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում սկսվել են «ՀՀ 2015թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկումները, որին ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ԱԺ պատգամավորներ եւ կառավարության անդամներ: «2015թ. պետա...

On the previous day in the Square in front of the Temple of Olympian Zeus the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov took part in the event dedicated to the Pontian Greek and Armenian Genocide held under the auspice of the National Defence Minister of the Hellenic Republic. The RA NA Deputy Speaker was handed an award by the Government of the Hellenic Republic for the significant contribution to the recognition of Christian peoples’ genocide. At the event Eduard Sharmazanov delivered a speech, particularly noting:
“The Genocide of Christian minorities in the Ottoman Empire and Kemalist Turkey is considered to be one of the greatest disasters of the previous century, that has taken lives of innocent Greeks. It is a great honour for me to be here and address you as a descendent of both nations who survived the Greek and Armenian Genocide.
A century ago hundreds of thousands of Pontic Greeks were massacred by the Turkish Government, thousands of Christian monuments were destroyed. This was not a mere crime against the Greeks, Armenians and Assyrians: this was a crime against humanity.
Since then only a few have raised the importance of condemning the actions of the Ottoman Empire against its Christian population. Amongst them is the Republic of Armenia and I am deeply grateful for your appreciation of my humble contribution to our mutual mission. I would like to inform you that 2 days ago the Nagorno-Karabakh Republic became the fifth country in the world which recognized and condemned the Genocide of Pontic Greeks in the Ottoman Empire and Kemalist Turkey.
Unfortunately, Turkey continues its policy of denial. Moreover, not only it denies its former crimes but also commits new ones by keeping occupied 38 percent of the Cyprus territory and supporting both the Islamic State in the Middle East and Azerbaijani aggression against the peaceful people of the Nagorno-Karabakh Republic.
We should realise that the atrocities committed in the Ottoman Empire a century ago, the beheadings in the Middle East as well as the inhumane actions of Azerbaijan in the Nagorno-Karabakh Republic today are of the same nature.
Let us not forget that impunity leads to new crimes and the application of double standards is unacceptable. Therefore, I urge you to unite against the threat of terrorism, fascism and panturkism. I believe that only in unity we can withstand and overcome the threat of nowadays Taleats, Kemals and Hitlers. I call on people of all ethnic and religious backgrounds to recognize and condemn the Genocide of the Christian population in the Ottoman Empire, and particularly the Genocide of Greeks, as well as to condemn the Turkish denial policy.”
On May 23, at the joint sitting of the RA NA Standing Committees the debates of the annual report on the RA State Budget Execution for 2015 began, which attended the RA NA Speaker Galust Sahakyan, the RA Prime Minister Hovik Abrahamyan, the RA deputies and the members of the Government. The RA Deput...