Մայիսի 20-ին ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել «ՀՀ վերահսկիչ պալատի մասին» ՀՀ օրենքի լրամշակման նպատակով ձեւավորված աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպումը:
Աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչները քննարկել են գործող օրենքի 5-րդ եւ 6-րդ հոդվածները՝ դրանք նոր օրենքի համար մշակելու նպատակով: Ըստ Գագիկ Մինասյանի՝ հոդվածները շատ կարեւոր են ապագա օրենքի համար, քանի որ հոդվածներից մեկը սահմանում է այն գործառույթները, որոնք պետք է ունենա Հաշվեքննիչ պալատը, իսկ մյուսը՝ այն լիազորությունները, որոնք պետք է տրվեն Հաշվեքննիչ պալատին՝ այդ գործառույթներն իրականացնելու համար:
Քննարկումների ընթացքում ներկաները ներկայացրել են տարբեր դիրքորոշումներ. արդյունքում որոշում է կայացվել քննարկված հարցերի վերաբերյալ առաջիկայում սահմանել կոնցեպտուալ մոտեցումներ, որոնք էլ կներառվեն այն տեքստում, որը կլրամշակվի իրավաբանների աջակցությամբ:
Գագիկ Մինասյանը հույս է հայտնել, որ հունիսի վերջին արդեն պատրաստ կլինի օրենքի նախագիծը, որի վերաբերյալ աշխատանքային խմբի բոլոր ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կկազմակերպվեն քննարկումներ:

20 мая в Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством Г.Минасяна состоялась очередная встреча рабочей группы по доработке закона РА “О Контрольной палате РА”.
Представители рабочей группы обсудили ст.5 и ст.6 действующего закона с целью разработки их для нового закона. По мнению Г.Минасяна, статьи крайне важны для будущего закона.
В ходе дебатов присутствующие представили различные позиции; в итоге решено в предстоящее время по обсуждавшимся вопросам определить концептуальные подходы, которые будут включены в текст, доработанный при содействии юристов.
Г.Минасян выразил надежду, что уже в конце июня будет готов проект закона, по которому пройдут слушания с участием всех представителей рабочей группы.
20-22 мая вице-спикер НС, руководитель парламентской группы дружбы Армения – Греция Э.Шармазанов по приглашению министра национальной обороны Греческой Республики Паноса Каменоса будет находиться с рабочим визитом в Афинах – для участия в посвященном геноциду понтийских греков и армян мероприятии, н...