Մայիսի 17-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մասնակցել է «Հայաստանում ՔՀԿ-ների մասնակցությունը որոշումների կայացման գործընթացներում» թեմայով միջազգային վերապատրաստման դասընթացին: Միջոցառմանը մասնակցել են նաեւ ԱԺ պատգամավորներ, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ եւ այլք:
Ողջունելով դասընթացի մասնակիցներին՝ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է նախաձեռնությունը պետության, ժողովրդի եւ առհասարակ եվրոպական, քրիստոնեական ու ժողովրդավարական արժեհամակարգի զարգացման ու տարածման տեսանկյունից: ԱԺ փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպությանը նման նախաձեռնության համար, որն ուղղված է Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքների տարածմանը:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ 21-րդ դարում կան բազմաթիվ մարտահրավերներ՝ թե՛ ներքին եւ թե՛ արտաքին:
«Համոզված եղեք, որ մենք այդ մարտահրավերներն ավելի հաջողությամբ կարող ենք լուծել, այդ մարտահրավերներին ավելի հաջողությամբ կարող ենք դիմակայել, եթե իրականում զարգացնենք եւ ամրապնդեք Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքները»,-ասել է պարոն Շարմազանովը:
Նա նշել է, որ Հայաստանը համամարդկային, քրիստոնեական, եվրոպական ու ժողովրդավարական արժեքային համակարգի մի մաս է. մեր երկրում ժողովրդավարական արժեքներին այլընտրանք չի կարող լինել: Պարոն Շարմազանովի համոզմամբ՝ Հայաստանի 25-ամյա անկախ սերունդն ապրելու է միայն ժողովրդավարական արժեքներով եւ այս համատեքստում արժեւորել է քաղաքացիական հասարակության եւ նմանատիպ կազմակերպությունների դերը: Նա համոզմունք է հայտնել, որ Ազգային ժողովը պատրաստ է իր նպաստել Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանը, օժանդակել նմանատիպ միջոցառումների իրականացմանը: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը կարծիք է հայտնել, որ եթե քաղհասարակությունն ու խորհրդարանի հանձնաժողովները մշտապես կապի մեջ են թե՛ օրենսդրական եւ թե՛ քաղաքական խնդիրների լուծման մակարդակով, ապա որեւէ անջրպետ քաղաքացիների ու քաղաքական ուժերի մեջ չի կարող լինել:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են գերմանական պատվիրակության հետ
Մայիսի 17-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը եւ նույն հանձնաժողովի անդամ Շիրակ Թորոսյանը հանդիպել են Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր Ուլլա Ելպքեի, Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Դոլցերի եւ Համբուրգի Ալտոնա համայնքի ներկ...
Մայիսի 17-ին Գերմանիայի Բունդեսթագի Ձախերի կուսակցության պատգամավոր Ուլլա Ելպքեին, Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Դոլցերին եւ Համբուգի Ալտոնա համայնքի ներկայացուցիչ Հասան Բուրգուջօղլիին ընդունել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանը: Արտակ Դավթյանը, ողջունելով պա...
Մայիսի 17-ին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր Ուլլա Ելպքեի, Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Դոլցերի եւ Համբուգի Ալտոնա համայնքի  ներկայացուցիչ Հասան Բուրգուջօղլուի հետ: Տիկին...
Մայիսի 17-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է քառօրյա նիստերի աշխատանքը եւ քվեարկությամբ ընդունել նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը, որոնց թվում նաեւ՝ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված «ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» նախագիծը՝ կից օրենսդրական փաթեթով: Նշենք, որ նախապես առաջին ընթերցմամբ ընդունվել են փաթեթում ավելացվ...
Մայիսի 17-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր Ուլլա Ելպքեի եւ Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Դոլցերի եւ Համբուրգի Ալտոնա համայնքի ներկայացուցիչ Հասան Բուրգուջօղլուի հետ: Ողջունելով գերմանացի խորհրդարանականներ...
Ցուցահանդես, որն արտացոլում է կանանց եւ տղամարդկանց հավասարությունը
Մայիսի 17-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճին կից սրահում բացվել է լուսանկարչական ցուցահանդես, որը կրում էր «Հավասար. հանուն կանանց եւ տղամարդկանց հավասար իրավունքների եւ հավասար հնարավորությունների» խորագիրը: Միջոցառումը նախաձեռնել եւ իրականացրել են Օքսֆամի հայաստանյան գրասենյակն ու «ՕքսԵՋեն» հիմ...
Գալուստ Սահակյանի ցավակցական ուղերձը Սեմյոն Հախումյանի մահվան կապակցությամբ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի ցավակցական ուղերձում ասվում է.  «Խոր ցավ ապրեցի` տեղեկանալով գրականագետ, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, պրոֆեսոր Սեմյոն Հախումյանի մահվան մասին: Երկար տարիներ կրթական համակարգում աշխատած, ապա այն որպես ՀԽՍՀ լուսավորության, այնուհետեւ ՀՀ ժողկրթության նախարար ղեկա...

On May 17, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov took part in the opening of the international training course on the theme “The Participation of the Civil Society Organizations (CSO) at the Decision-Making Processes in Armenia.” The NA deputies, representatives of the CSOs and others also took part in the event.
Welcoming the participants of the course Eduard Sharmazanov highlighted the initiative in terms of development of the state and people and, in general, the dissemination of the European, Christian and democratic system of values. The NA Deputy Speaker has thanked the CSO for such initiative which is directed at the dissemination of democratic values in Armenia.
The NA Deputy Speaker has noted that in the 21st century there are many challenges: both inner and external.
“Be sure that we can more successfully solve those challenges, we can more successfully confront those challenges, if we in reality develop and strengthen the democratic values in Armenia,” Mr Sharmazanov said.
He has stated that Armenia is a part of all-human, Christian, European and democratic system of values: there won’t be an alternative to democratic values in our country. To Mr Sharmazanov's conviction, Armenia’s 25-year old independent generation will only live with democratic values and in this context he has evaluated the role of the civil society and similar organizations. He has expressed conviction that the National Assembly is ready to promote the development of democracy in Armenia, assist the implementation of similar events. In this context the NA Deputy Speaker has opined that if the Civil Society and the Committees of the Parliament are always connected with each other at the level of solution of both legislative and political problems, there will not be any barrier between the citizens and the political forces.
Members of RA NA Standing Committee on Foreign Relations Meet with German Delegation
On May 17, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan and the member of the same Committee Shirak Torosyanmet with the Member of the Bundestag of Germany Ulla Jelpke, the Member of Hamburg Parliament Martin Dolzer and the Representative of Altona Community Hasan...
On May 17, the Head of the RA NA Armenia-Germany Friendship Group Artak Davtyan met with the Member of the Left Party of the Bundestag of Germany Ulla Jelpke, the Member of Hamburg Parliament Martin Dolzer and the Representative of Altona Community Hasan Burgucuoglu.Welcoming the MPs' visit to Armen...
On May 17, the Chair of the NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan met with the Member of the Bundestag Ulla Jelpke, the Member of Hamburg Parliament Martin Dolzer and the Representative of Altona Community Hasan Burgucuoglu.Mrs Zohrabyan thanked the guests for visiting Armeni...
On May 17, the RA National Assembly continued the work of the four-day sittings and by voting passed the bills debated on the previous day, among them also the RA Draft Electoral Code debated in the second reading with enclosed legislative package. Afterwards the parliament considered the report on ...
On May 17, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with the Member of the Bundestag of the Federal Republic of Germany Ulla Jelpke and the Members of Hamburg Parliament Martin Dolzer and the Representative of Altona Community Hasan Burgucuoglu.Welcoming the German parliamentarians in the Nat...
Exhibition Which Reveals the Women’s and Men’s Equality
On May 17, at the foyer next to the RA National Assembly Session Hall a photo exhibition opened which had the title “Even it Up: For the Women’s and Men’s Equal Rights and Equal Opportunities.” The Oxfam Office in Armenia and OxYGen Foundation initiated and implemented the event. Figures of politica...
The RA National Assembly President’s condolence message reads:“I learnt with deep pain about the death of the literary critic, Candidate of Philological Sciences, Professor Semyon Hakhumyan.Semyon Hakhumyan, who had worked for many years in the educational system, as Enlightenment Minister of t...