Մայիսի 17-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մասնակցել է «Հայաստանում ՔՀԿ-ների մասնակցությունը որոշումների կայացման գործընթացներում» թեմայով միջազգային վերապատրաստման դասընթացին: Միջոցառմանը մասնակցել են նաեւ ԱԺ պատգամավորներ, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ եւ այլք:
Ողջունելով դասընթացի մասնակիցներին՝ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է նախաձեռնությունը պետության, ժողովրդի եւ առհասարակ եվրոպական, քրիստոնեական ու ժողովրդավարական արժեհամակարգի զարգացման ու տարածման տեսանկյունից: ԱԺ փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպությանը նման նախաձեռնության համար, որն ուղղված է Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքների տարածմանը:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ 21-րդ դարում կան բազմաթիվ մարտահրավերներ՝ թե՛ ներքին եւ թե՛ արտաքին:
«Համոզված եղեք, որ մենք այդ մարտահրավերներն ավելի հաջողությամբ կարող ենք լուծել, այդ մարտահրավերներին ավելի հաջողությամբ կարող ենք դիմակայել, եթե իրականում զարգացնենք եւ ամրապնդեք Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքները»,-ասել է պարոն Շարմազանովը:
Նա նշել է, որ Հայաստանը համամարդկային, քրիստոնեական, եվրոպական ու ժողովրդավարական արժեքային համակարգի մի մաս է. մեր երկրում ժողովրդավարական արժեքներին այլընտրանք չի կարող լինել: Պարոն Շարմազանովի համոզմամբ՝ Հայաստանի 25-ամյա անկախ սերունդն ապրելու է միայն ժողովրդավարական արժեքներով եւ այս համատեքստում արժեւորել է քաղաքացիական հասարակության եւ նմանատիպ կազմակերպությունների դերը: Նա համոզմունք է հայտնել, որ Ազգային ժողովը պատրաստ է իր նպաստել Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանը, օժանդակել նմանատիպ միջոցառումների իրականացմանը: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը կարծիք է հայտնել, որ եթե քաղհասարակությունն ու խորհրդարանի հանձնաժողովները մշտապես կապի մեջ են թե՛ օրենսդրական եւ թե՛ քաղաքական խնդիրների լուծման մակարդակով, ապա որեւէ անջրպետ քաղաքացիների ու քաղաքական ուժերի մեջ չի կարող լինել:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են գերմանական պատվիրակության հետ
Մայիսի 17-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը եւ նույն հանձնաժողովի անդամ Շիրակ Թորոսյանը հանդիպել են Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր Ուլլա Ելպքեի, Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Դոլցերի եւ Համբուրգի Ալտոնա համայնքի ներկ...
Մայիսի 17-ին Գերմանիայի Բունդեսթագի Ձախերի կուսակցության պատգամավոր Ուլլա Ելպքեին, Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Դոլցերին եւ Համբուգի Ալտոնա համայնքի ներկայացուցիչ Հասան Բուրգուջօղլիին ընդունել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանը: Արտակ Դավթյանը, ողջունելով պա...
Մայիսի 17-ին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր Ուլլա Ելպքեի, Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Դոլցերի եւ Համբուգի Ալտոնա համայնքի  ներկայացուցիչ Հասան Բուրգուջօղլուի հետ: Տիկին...
Մայիսի 17-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է քառօրյա նիստերի աշխատանքը եւ քվեարկությամբ ընդունել նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը, որոնց թվում նաեւ՝ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված «ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» նախագիծը՝ կից օրենսդրական փաթեթով: Նշենք, որ նախապես առաջին ընթերցմամբ ընդունվել են փաթեթում ավելացվ...
Մայիսի 17-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր Ուլլա Ելպքեի եւ Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Դոլցերի եւ Համբուրգի Ալտոնա համայնքի ներկայացուցիչ Հասան Բուրգուջօղլուի հետ: Ողջունելով գերմանացի խորհրդարանականներ...
Ցուցահանդես, որն արտացոլում է կանանց եւ տղամարդկանց հավասարությունը
Մայիսի 17-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճին կից սրահում բացվել է լուսանկարչական ցուցահանդես, որը կրում էր «Հավասար. հանուն կանանց եւ տղամարդկանց հավասար իրավունքների եւ հավասար հնարավորությունների» խորագիրը: Միջոցառումը նախաձեռնել եւ իրականացրել են Օքսֆամի հայաստանյան գրասենյակն ու «ՕքսԵՋեն» հիմ...
Գալուստ Սահակյանի ցավակցական ուղերձը Սեմյոն Հախումյանի մահվան կապակցությամբ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի ցավակցական ուղերձում ասվում է.  «Խոր ցավ ապրեցի` տեղեկանալով գրականագետ, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, պրոֆեսոր Սեմյոն Հախումյանի մահվան մասին: Երկար տարիներ կրթական համակարգում աշխատած, ապա այն որպես ՀԽՍՀ լուսավորության, այնուհետեւ ՀՀ ժողկրթության նախարար ղեկա...

Э.Шармазанов выступил на открытии международного курса переподготовки
17 мая вице-спикер НС Э.Шармазанов принял участие   в открытии международного курса переподготовки на тему “Участие организаций гражданского общества Армении в процессах принятия решений”. В мероприятии участвовали депутаты НС,   представители организаций гражданского общества и др.
Приветствуя участников курса, Э.Шармазанов подчеркнул важность инициативы с точки зрения развития государства, народа и распространения европейской, христианской и демократической ценностной системы. Он поблагодарил за инициативу, направленную на распространение в Армении демократических ценностей.
Вице-спикер НС заметил, что в XXI в. налицо множество вызовов – как внутренних, так и внешних.
“Будьте уверены, что эти вызовы мы сможем решить успешнее, можем противостоять им успешнее, если действительно будем развивать и укреплять демократические ценности”, - подчеркнул г-н Шармазанов.
Он отметил, что Армения – часть общечеловеческой, христианской, европейской и демократической системы ценностей: в нашей стране не может быть альтернативы демократическим ценностям. По Шармазанову, поколение 25-летней независимой Армении будет руководствоваться только демократическими ценностями и в этом контексте оценил роль организаций гражданского общества. Он заявил о готовности НС содействовать развитию демократии в Армении, проведению аналогичных мероприятий. В этом русле вице-спикер НС высказал мнение, что если гражданское общество и   парламентские комиссии в постоянной связи на уровне решения как законодательных, так и политических проблем, то какого-либо водораздела между гражданами и политическими силами не может быть.
Члены Постоянной комиссии НС по внешним связям встретились с немецкой делегацией
17 мая председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян и член комиссии Ш.Торосян встретились с  депутатом Бундестага ФРГ Уллой Елпке, депутатом парламента Гамбурга Мартином Дольцером и представителем гамбургской общины Альтона Хасаном Бургуджоглу.Приветствуя гостей, А.Закарян вы...
17 мая руководитель парламентской группы дружбы Армения – Германия А.Давтян принял депутата Бундестага ФРГ Уллу Елпке, депутата парламента Гамбурга Мартина Дольцера и представителя гамбургской общины Альтона Хасана Бургуджоглу.А.Давтян, приветствуя визит депутатов в Армению, обратился к двум первооч...
Встреча депутатов ФРГ в Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции
17 мая председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян встретилась с депутатом Бундестага ФРГ Уллой Елпке, депутатом парламента Гамбурга Мартином Дольцером и представителем гамбургской общины Альтона Хасаном Бургуджоглу.Г-жа Зограбян поблагодарила гостей за визит в ...
17 мая Национальное Собрание продолжило работу четырехдневных заседаний и голосованием приняло обсуждавшиеся в предыдущий день законопроекты, в числе которых также обсуждавшийся во втором чтении проект Избирательного кодекса (ИК) РА с прилагаемым законодательным пакетом.Далее парламент обсудил сообщ...
Шармазанов депутату Бундестага: рано или поздно международное сообщество признает Арцах
17 мая вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с депутатом Бундестага ФРГ Уллой Елпке, депутатом парламента Гамбурга Мартином Дольцером и представителем гамбургской общины Альтона Хасаном Бургуджоглу.Приветствуя в НС немецких парламентариев, Э.Шармазанов высоко оценил сформировавшиеся между Арменией ...
Выставка о равенстве женщин и мужчин
17 мая в фойе зала заседаний НС открылась фотовыставка под девизом  “Равенство: во имя равных прав и равных возможностей женщин и мужчин”. Мероприятие инициировали  и провели армянский офис “Оксфам” и фонд “Окседжн”. В экспозиции представлены фотографии политических, культурных и других ви...
Соболезнование Г.Саакяна в связи с кончиной С.Ахумяна
“Испытал глубокую боль, узнав о кончине литературоведа, кандидата филологических наук, профессора  Семена Ахумяна. Работавший долгие годы в системе образования, затем возглавлявший как министр сначала Министерство просвещения Армянской ССР, а затем Министерство народного образования РА Семен Ах...