Մայիսի 16-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Խավիեր Նարտի հետ:
Խորհրդարանականները քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությանը, ինչպես նաեւ Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի հետ համատեղ աշխատանքին վերաբերող հարցեր:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին: ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը ներկայացրել է ապրիլի սկզբին ադրբեջանական ագրեսիայից հետո Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաեւ խոսել է բանակցային գործընթացից:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի ներքին եւ արտաքին քաղաքականության վերաբերող հարցեր:
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Խավիեր Նարտը նշել է, որ նախատեսում է կրկին գալ Հայաստան եւ փորձել օգտակար լինել՝ Հայաստանի խնդիրները Եվրոպական խորհրդարանում ավելի օբյեկտիվ ներկայացնելու համար:

16 мая председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям  А.Закарян встретился с депутатом Европарламента Хавиером Нартом.
Парламентарии обсудили вопросы сотрудничества Армения – Евросоюз, а также совместной работы с комиссией внешних отношений Европарламента.
В ходе встречи затронута и Нагорно-Карабахская проблема. Председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям  А.Закарян представил ситуацию, сложившуюся в НКР после азербайджанской апрельской агрессии, а также переговорный процесс.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся внутренней и внешней политики Армении.
Депутат Европарламента Хавиер Нарт отметил, что намерен вновь побывать в РА и попытаться быть полезным  Армении в более объективном представлении ее проблем в Европарламенте.