ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի ապրիլի 18-ի կարգադրությամբ մայիսի 12-ին հայրենիք-սփյուռք համագործակցության զարգացման գործում ներդրած ավանդի համար ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալ է շնորհվել «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի գրասենյակին: Բարձր պարգեւը ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի գրասենյակի ղեկավար Գասպար Կարապետյանին հանձնել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը:
ԱԺ փոխնախագահը շնորհավորել եւ երախտիքի խոսք է հայտնել պարոն Կարապետյանին ու հանձնախմբի անդամներին ծավալած հայանպաստ ակնառու գործունեության համար: Նա բարձր է գնահատել հանձնախմբի կատարած աշխատանքը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, Արցախի միջազգային ճանաչման եւ Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում: Որպես ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար՝ տիկին Նաղդալյանն առանձնակի կարեւորել է այն աջակցությունը, որ ցուցաբերում է հանձնախումբը եվրոպական միջազգային կառույցներում մեր երկիրը ներկայացնող պատվիրակություններին:
Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի գրասենյակի անդամների անունից շնորհակալություն հայտնելով ԱԺ բարձր պարգեւին արժանանալու համար՝ Գասպար Կարապետյանն ընդգծել է, որ իրենք շարունակելու են արդար պայքարը ճշմարտությունն աշխարհին ներկայացնելու ուղղությամբ:
Մայիսի 12-ին խորհրդարանը շարունակել է արտահերթ նիստի աշխատանքը՝ քվեարկությամբ ընդունելով երեկվա նիստում քննարկված բոլոր հարցերը: Այնուհետեւ երրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «Հրազդան-ցեմենտ» ՓԲԸ-ին հարկային եւ պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների գծով առաջացած տույժերից ազատելու մասին» օրենքի նա...

NA Medal of Honour Handed to the ARF Europe Hai Dat Committee Office
On May 12, by April 18 order of the RA NA Speaker Galust Sahakyan the Europe Hai Dat (Armenian Cause) Europe Committee Office of the Armenian Revolutionary Federation (ARF) Party was awarded the RA NA Medal of Honour for the contribution to the development of Motherland-Diaspora cooperation. The RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan handed the high award to the Head of the ARF Europe Hai Dat Committee Office Gaspar Karapetian.
The NA Deputy Speaker congratulated Mr Karapetian and the Committee members and expressed her gratitude for the pr-Armenian evident activities. She highly assessed the work done by the Committee in recognition of the Armenian Genocide, international recognition of Artsakh and strengthening of Armenia-Artsakh-Diaspora relationship. As Head of the RA NA Delegation to PACE, Mrs Naghdalyan especially highlighted the Committee’s support shown to the delegations, representing our country in the European international structures.
Thanking the NA Deputy Speaker for enjoying the NA high award on behalf of the members of the ARF Europe Hai Dat Committee Office Gaspar Karapetian underlined that they would continue the just struggle in introducing the truth to the world.
On May 12, the RA NA Standing Committee on Health Care, Maternity and Childhood moderated by Ara Babloyan in the third reading debated the draft law on Medicince with enclosed legislative package, which submitted the RA Deputy Minister of Healthcare Sergey Khachatryan and informed the attendees that...
On May 12, the parliament continued the work of the extraordinary sitting by voting passing all the issues debated at the previous sitting.Afterwards the draft law on Exempting Hrazdan-Cement CJSC from Penalties Incurred from Tax and Compulsory Social Payments was debated in the third reading. ...