Մայիսի 11-ին ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը հանդիպել է ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Ալան Միլի եւ Ջուզեպպե Գալատիի հետ:
Հանձնաժողովի նախագահը հյուրերին մանրամասն ներկայացրել է առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Ընտրական օրենսգրքի» նախագծի շուրջ քննարկման փուլերը: Նրա գնահատմամբ՝ աշխատանքային բազմաթիվ քննարկումների եւ հանդիպումների արդյունքում ներկայացված նախագիծն էականորեն բարեփոխվել է: Պարոն Սահակյանն ընդգծել է, որ իշխանությունները համագործակցել են ընդդիմության եւ հասարակական կազմակերպությունների հետ, ընդդիմության առաջարկով քննարկումներ են կազմակերպվել նաեւ 4+4+4 ձեւաչափով: Այդ համագործակցության արդյունքում բազմաթիվ առաջարկներ արդեն իսկ ընդգրկված են նախագծում: Նա ընդգծել է, որ ԸՕ-ի նախագծի վերաբերյալ քննարկումները դեռեւս շարունակվում են:
Խոսելով ընդդիմության 5 հիմնական առաջարկների մասին՝ պարոն Սահակյանն ասել է, որ գրեթե բոլոր առաջարկների հետ կապված կամ փոխհամաձայնություն է ձեռք բերվել կամ իշխանության կողմից այլընտրանքային տարբերակ է առաջարկվել: Նա անդրադարձել է էլեկտրոնային համակարգով ընտրողի գրանցման առանձնահատկություններին եւ մանրամասներ ներկայացրել այդ գործընթացի վերաբերյալ: Խոսելով ընդդիմության առաջարկած՝ քաղաքացիների կողմից ընտրություններին մեկ միասնական փաստաթղթով մասնակցության վերաբերյալ՝ հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ իրենք դեմ չեն գաղափարին, սակայն այս փուլում դա տեխնիկապես անհնար է:
Հյուրերի խնդրանքով՝ պարոն Սահակյանը մանրամասներ է ներկայացրել ԸՕ-ի նախագծով կոալիցիաների կազմման, ընտրությունների երկրորդ փուլի անցկացման, ընտրություններին մասնակցած քաղաքացիների ցուցակների համարների հրապարակման վերաբերյալ:
Ալան Միլը կարեւորել է ընտրական գործընթացների ճիշտ կազմակերպումը եւ ընտրակեղծիքների նվազեցումը:
Մայիսի 11-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագծի շուրջ հերթական քննարկումը:Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը, պատգամավորներ Հովհաննես Մարգարյանը, Լեւոն Մարտիրոսյանը, Վահրամ Մկրտչյանը, ՀՀ կառավարու...
Մայիսի 11-ին Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանի ուղեկցությամբ Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր են այցելել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության անդամները` Բելգիայի Վալոնիա-Բրյուսել/ֆրանսիական համայնքի խորհրդարանի ն...

On May 11, the Chairman of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs Hovhannes Sahakyan met with the Co-Rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Monitoring Committee Alan Meale and Giuseppe Galati.
The Committee Chairman presented in detail to the guests the phases of debate on the Draft Electoral Code (EC). To his assessment, as a result of working numerous debates and meetings the submitted draft has been essentially reformed. Mr Sahakyan underlined that the authorities cooperated with the opposition and NGOs, by the proposal of the opposition debates were also organized in 4+4+4 format. As a result of that cooperation, numerous recommendations have already been in the Draft. He has underlined that the debates on the Draft EC still continue.
Talking about the 5 main recommendations made by the opposition Mr Sahakyan said that in terms of almost all recommendations either a mutual agreement was reached or an alternative variant was proposed by the power. He touched upon the voter’s registration features through an electronic system and presented details about that process. Noting about the participation in the elections by the citizens with one united document proposed by the opposition, the Committee Chairman has stated that they are not against that idea, but at this phase it is technically impossible.
At the guests’ request Mr Sahakyan submitted details about forming coalitions by the Draft EC, holding of the second phase of elections and the publication of the citizens’ list numbers.
Alan Meale highlighted the right organization of the electoral processes and the decrease of electoral fraud.
On May 11, the regular debate on the RA Draft Electoral Code (EC) was held in the RA National Assembly.The Chairman of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs Hovhannes Sahakyan, the MPs Hovhannes Margaryan, Levon Martirosyan, Vahram Mkrtchyan, the Minister-Chief of RA Government Sta...
On May 11, the members of the Delegation of the Parliamentary Assembly of La Francophonie (APF) led by the President of Wallonia-Brussels/French Community Parliament of Belgium Philippe Courard visited Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex accompanied by the Head of the RA NA Delegation...