Մայիսի 11-ին ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը հանդիպել է ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Ալան Միլի եւ Ջուզեպպե Գալատիի հետ:
Հանձնաժողովի նախագահը հյուրերին մանրամասն ներկայացրել է առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Ընտրական օրենսգրքի» նախագծի շուրջ քննարկման փուլերը: Նրա գնահատմամբ՝ աշխատանքային բազմաթիվ քննարկումների եւ հանդիպումների արդյունքում ներկայացված նախագիծն էականորեն բարեփոխվել է: Պարոն Սահակյանն ընդգծել է, որ իշխանությունները համագործակցել են ընդդիմության եւ հասարակական կազմակերպությունների հետ, ընդդիմության առաջարկով քննարկումներ են կազմակերպվել նաեւ 4+4+4 ձեւաչափով: Այդ համագործակցության արդյունքում բազմաթիվ առաջարկներ արդեն իսկ ընդգրկված են նախագծում: Նա ընդգծել է, որ ԸՕ-ի նախագծի վերաբերյալ քննարկումները դեռեւս շարունակվում են:
Խոսելով ընդդիմության 5 հիմնական առաջարկների մասին՝ պարոն Սահակյանն ասել է, որ գրեթե բոլոր առաջարկների հետ կապված կամ փոխհամաձայնություն է ձեռք բերվել կամ իշխանության կողմից այլընտրանքային տարբերակ է առաջարկվել: Նա անդրադարձել է էլեկտրոնային համակարգով ընտրողի գրանցման առանձնահատկություններին եւ մանրամասներ ներկայացրել այդ գործընթացի վերաբերյալ: Խոսելով ընդդիմության առաջարկած՝ քաղաքացիների կողմից ընտրություններին մեկ միասնական փաստաթղթով մասնակցության վերաբերյալ՝ հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ իրենք դեմ չեն գաղափարին, սակայն այս փուլում դա տեխնիկապես անհնար է:
Հյուրերի խնդրանքով՝ պարոն Սահակյանը մանրամասներ է ներկայացրել ԸՕ-ի նախագծով կոալիցիաների կազմման, ընտրությունների երկրորդ փուլի անցկացման, ընտրություններին մասնակցած քաղաքացիների ցուցակների համարների հրապարակման վերաբերյալ:
Ալան Միլը կարեւորել է ընտրական գործընթացների ճիշտ կազմակերպումը եւ ընտրակեղծիքների նվազեցումը:
Մայիսի 11-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագծի շուրջ հերթական քննարկումը:Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը, պատգամավորներ Հովհաննես Մարգարյանը, Լեւոն Մարտիրոսյանը, Վահրամ Մկրտչյանը, ՀՀ կառավարու...
Մայիսի 11-ին Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանի ուղեկցությամբ Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր են այցելել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության անդամները` Բելգիայի Վալոնիա-Բրյուսել/ֆրանսիական համայնքի խորհրդարանի ն...

11 мая председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам О.Саакян встретился с содокладчиками Мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Аланом Миллом и Джузеппе Галатти.
Председатель комиссии детально представил гостям этапы обсуждений принятого в первом чтении   проекта Избирательного кодекса (ИК) РА. В его оценке, представленный в итоге многочисленных рабочих обсуждений и встреч проект значительно усовершенствован. Г-н Саакян подчеркнул, что власти сотрудничали с оппозицией и общественными организациями, по предложению оппозиции также организованы обсуждения в формате 4+4+4. В результате этого сотрудничества множество предложений уже включено в проект. Он добавил, что дебаты по проекту ИК все еще продолжаются.
Говоря о пяти основных предложениях оппозиции, О.Саакян заметил, что почти по всем предложениям достигнуто взаимосогласие или властями предложен альтернативный вариант. Он обратился к особенностям электронной системы регистрации избирателя и представил подробности данного процесса. Гостям были даны разъяснения и по другим вопросам, касающимся избирательных процессов и процедур.
Алан Милл подчеркнул важность правильной организации избирательных процессов и снижения избирательных фальсификаций.
11 мая в НС состоялись очередные обсуждения проекта Избирательного кодекса (ИК) РА.В обсуждениях приняли участие председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам О.Саакян, депутаты О.Маргарян, Л.Мартиросян, В.Мкртчян, руководитель Аппарата Правительства РА-министр, соавтор про...
11 мая члены делегации Парламентской Ассамблеи Франкофонии (ПАФ)  во главе с председателем парламента французского сообщества Бельгии Валлония-Брюссель Филиппом Кураром в сопровождении  руководителя делегации НС РА в ПАФ М.Есаян посетили мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде. Парламента...