Մայիսի 11-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագծի շուրջ հերթական քննարկումը:
Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը, պատգամավորներ Հովհաննես Մարգարյանը, Լեւոն Մարտիրոսյանը, Վահրամ Մկրտչյանը, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար, ԸՕ-ի նախագծի համահեղինակ Դավիթ Հարությունյանը, ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը, ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը:
Ներկաները մանրամասն քննարկել են ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագծի մի շարք հոդվածներ: Պատգամավորները կրկին ներկայացրել են առաջարկներ, որոնք մանրամասն պարզաբանել է ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար, ԸՕ-ի նախագծի համահեղինակ Դավիթ Հարությունյանը:
Մայիսի 11-ին ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը հանդիպել է ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Ալան Միլի եւ Ջուզեպպե Գալատիի հետ: Հանձնաժողովի նախագահը հյուրերին մանրամասն ներկայացրել է առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Ընտրական օր...
Մայիսի 11-ին Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանի ուղեկցությամբ Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր են այցելել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության անդամները` Բելգիայի Վալոնիա-Բրյուսել/ֆրանսիական համայնքի խորհրդարանի ն...

11 мая в НС состоялись очередные обсуждения проекта Избирательного кодекса (ИК) РА.
В обсуждениях приняли участие председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам О.Саакян, депутаты О.Маргарян, Л.Мартиросян, В.Мкртчян, руководитель Аппарата Правительства РА-министр, соавтор проекта ИК Д.Арутюнян, министр юстиции РА А.Ованнисян, председатель ЦИК РА Т.Мукучян.
Присутствующие обсудили ряд статей проекта ИК РА. Депутаты вновь представили предложения, по которым руководитель Аппарата Правительства РА-министр, соавтор проекта ИК Д.Арутюнян дал подробные разъяснения.
11 мая председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам О.Саакян встретился с содокладчиками Мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Аланом Миллом и Джузеппе Галатти.Председатель комиссии детально представил гостям этапы обсуждений принятого в первом чтении  прое...
11 мая члены делегации Парламентской Ассамблеи Франкофонии (ПАФ)  во главе с председателем парламента французского сообщества Бельгии Валлония-Брюссель Филиппом Кураром в сопровождении  руководителя делегации НС РА в ПАФ М.Есаян посетили мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде. Парламента...