Մայիսի 11-ին Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանի ուղեկցությամբ Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր են այցելել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության անդամները` Բելգիայի Վալոնիա-Բրյուսել/ֆրանսիական համայնքի խորհրդարանի նախագահ Ֆիլիպ Կուրարի գլխավորությամբ: Խորհրդարանականները ծաղիկներ են խոնարհել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, լռությամբ հարգել մեկուկես միլիոն սուրբ նահատակների հիշատակը: Պատվիրակության անդամները եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում եւ ծանոթացել Օսմանյան կայսրության կողմից կատարված ոճրագործության մասին պատմող փաստավավերագրական նյութերին: Այցի ավարտին Ֆիլիպ Կուրարը գրառում է կատարել հուշամատյանում:
Բելգիայի Վալոնիա-Բրյուսել ֆրանսիական համայնքի խորհրդարանի նախագահը լրագրողներին տված հարցազրույցում ասել է. «Հայոց ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել, եւ դա անհերքելի է: Ողջ աշխարհը պետք է ճանաչի ու դատապարտի 1915 թվականին կատարվածը: Հենց այդ անպատժելիությունն է, որ ծնեց նոր ցեղասպանություններ աշխարհում, ինչը դեռ շարունակվում է ԴԱԻՇ-ի կողմից: Միջազգային հանրությունը պետք է ստանձնի այդ պատասխանատվությունը, որպեսզի որեւէ ազգի նկատմամբ այլեւս ցեղասպանություն չիրականացվի»:
Մայիսի 11-ին ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը հանդիպել է ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Ալան Միլի եւ Ջուզեպպե Գալատիի հետ: Հանձնաժողովի նախագահը հյուրերին մանրամասն ներկայացրել է առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Ընտրական օր...
Մայիսի 11-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագծի շուրջ հերթական քննարկումը:Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը, պատգամավորներ Հովհաննես Մարգարյանը, Լեւոն Մարտիրոսյանը, Վահրամ Մկրտչյանը, ՀՀ կառավարու...

11 мая члены делегации Парламентской Ассамблеи Франкофонии (ПАФ)  во главе с председателем парламента французского сообщества Бельгии Валлония-Брюссель Филиппом Кураром в сопровождении   руководителя делегации НС РА в ПАФ М.Есаян посетили мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде. Парламентарии возложили цветы к памятнику, почтили молчанием память полутора миллионов святых мучеников. Члены делегации побывали также в Музее-институте Геноцида армян, где ознакомились с материалами и документами о преступлении ХХ века. В завершение визита Филипп Курар внес запись в Книгу почетных гостей.
Председатель парламента французской общины Бельгии Валлония-Брюссель Филипп Курар в беседе с журналистами отметил: “Геноцид армян был, и это неоспоримо. Весь мир должен признать и осудить содеянное в 1915 году. Именно эта безнаказанность породила новые геноциды в мире, что продолжается поныне со стороны ИГИЛ. Международное сообщество должно взять на себя эту ответственность, чтобы впредь   не осуществлялось геноцида в отношении какого-либо народа”.
11 мая председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам О.Саакян встретился с содокладчиками Мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Аланом Миллом и Джузеппе Галатти.Председатель комиссии детально представил гостям этапы обсуждений принятого в первом чтении  прое...
11 мая в НС состоялись очередные обсуждения проекта Избирательного кодекса (ИК) РА.В обсуждениях приняли участие председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам О.Саакян, депутаты О.Маргарян, Л.Мартиросян, В.Мкртчян, руководитель Аппарата Правительства РА-министр, соавтор про...