Մայիսի 11-ին Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանի ուղեկցությամբ Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր են այցելել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության անդամները` Բելգիայի Վալոնիա-Բրյուսել/ֆրանսիական համայնքի խորհրդարանի նախագահ Ֆիլիպ Կուրարի գլխավորությամբ: Խորհրդարանականները ծաղիկներ են խոնարհել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, լռությամբ հարգել մեկուկես միլիոն սուրբ նահատակների հիշատակը: Պատվիրակության անդամները եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում եւ ծանոթացել Օսմանյան կայսրության կողմից կատարված ոճրագործության մասին պատմող փաստավավերագրական նյութերին: Այցի ավարտին Ֆիլիպ Կուրարը գրառում է կատարել հուշամատյանում:
Բելգիայի Վալոնիա-Բրյուսել ֆրանսիական համայնքի խորհրդարանի նախագահը լրագրողներին տված հարցազրույցում ասել է. «Հայոց ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել, եւ դա անհերքելի է: Ողջ աշխարհը պետք է ճանաչի ու դատապարտի 1915 թվականին կատարվածը: Հենց այդ անպատժելիությունն է, որ ծնեց նոր ցեղասպանություններ աշխարհում, ինչը դեռ շարունակվում է ԴԱԻՇ-ի կողմից: Միջազգային հանրությունը պետք է ստանձնի այդ պատասխանատվությունը, որպեսզի որեւէ ազգի նկատմամբ այլեւս ցեղասպանություն չիրականացվի»:
Մայիսի 11-ին ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը հանդիպել է ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Ալան Միլի եւ Ջուզեպպե Գալատիի հետ: Հանձնաժողովի նախագահը հյուրերին մանրամասն ներկայացրել է առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Ընտրական օր...
Մայիսի 11-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագծի շուրջ հերթական քննարկումը:Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը, պատգամավորներ Հովհաննես Մարգարյանը, Լեւոն Մարտիրոսյանը, Վահրամ Մկրտչյանը, ՀՀ կառավարու...

On May 11, the members of the Delegation of the Parliamentary Assembly of La Francophonie (APF) led by the President of Wallonia-Brussels/French Community Parliament of Belgium Philippe Courard visited Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex accompanied by the Head of the RA NA Delegation to the Parliamentary Assembly of La Francophonie Margarit Yesayan. The parliamentarians laid flowers at the memorial eternalizing the memory of 1915 Armenian Genocide victims, honoured in silence the memory of one and a half million holy martyrs. The members of the Delegation had also been to the Armenian Genocide Museum-Institute and got acquainted with the documentary materials telling about the crime committed by the Ottoman Empire. At the end of the visit Philippe Courard left a note in the Memory Book of Honourable Guests.
The President of Wallonia-Brussels/French Community Parliament of Belgium in his interview said: “The Armenian Genocide occurred, and it is undeniable. The whole world should recognize and condemn what happened in 1915. That very impunity has borne new genocides in the world, which still continues by ISIS. The international community should assume that responsibility in order to stop any genocide committed towards any nation.”
On May 11, the Chairman of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs Hovhannes Sahakyan met with the Co-Rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Monitoring Committee Alan Meale and Giuseppe Galati. The Committee Chairman presented in detail to the guest...
On May 11, the regular debate on the RA Draft Electoral Code (EC) was held in the RA National Assembly.The Chairman of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs Hovhannes Sahakyan, the MPs Hovhannes Margaryan, Levon Martirosyan, Vahram Mkrtchyan, the Minister-Chief of RA Government Sta...