ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է Վրաստանի խորհրդարանական պատվիրակության անդամների հետ
Մայիսի 5-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Վրաստանի խորհրդարանի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է Վրաստանի խորհրդարանի բյուջետային եւ ֆինանսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Թամազ Մեչիաուրիի, անդամներ Նոդար Էբանոիձեի, Պաատա Բարատաշվիլիի եւ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերակցության ներկայացուցիչ Ինգա Սինջիկաշվիլիի հետ, ովքեր Հայաստանում են՝ մասնակցելու Հայաստանի եւ Վրաստանի խորհրդարանների բյուջետային եւ ֆինանսական հարցերի հանձնաժողովների տարածաշրջանային երկրորդ հանդիպման աշխատանքներին, որի կազմակերպիչը Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերակցությունն է /GIZ /:
Ողջունելով վրացի գործընկերների այցը Հայաստան՝ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը բարձր է գնահատել երկու բարեկամ երկրների միջեւ համագործակցությունը, առանձնապես կարեւորել միջխորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափը: ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության 2014 թվականին Վրաստան կատարած այցին եւ կարեւորել պայմանավորվածություններն ու քննարկված հարցերի լայն շրջանակը, որոնցից մեկն էլ, ԱԺ փոխնախագահի խոսքով, այս քննարկումն է: Խոսելով ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի գործունեության վերաբերյալ՝ Հերմինե Նաղդալյանը վրացի գործընկերներին տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովը նախաձեռնել եւ մշակել է բազմաթիվ կարեւոր օրինագծեր, որոնցից մեկը վերաբերում է ծրագրային բյուջետավորմանը, ինչն այսօր Հայաստանում բավականին հաջողված գործընթաց է: Տիկին Նաղդալյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ ԱԺ-ում արդյունավետորեն գործում է նորաստեղծ Բյուջետային գրասենյակը եւ ակնկալվում է, որ առաջիկա տարիներին Հայաստանը կունենա բացառապես ծրագրավորված բյուջեներ: ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպման մասնակիցներին արդյունավետ աշխատանք է մաղթել:
Վրաստանի Հանրապետության խորհրդարանի բյուջետային եւ ֆինանսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Թամազ Մեչիաուրին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, փորձի փոխանակման տեսանկյունից կարեւորել է հանձնաժողովների համատեղ քննարկումների անցկացումն ու համագործակցության ընդլայնումը: Թամազ Մեչիաուրին տեղեկացրել է, որ այժմ Վրաստանում գործում են աուդիտի կոմիտեներ, սակայն նպատակ կա առաջիկայում ունենալ աուդիտով զբաղվող առանձին մարմին:
Մայիսի 5-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը հանդիպել է ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքների իրականացմանն օժանդակող ԱՄՆ-ի եւ Միացյալ Թագավորության փորձագիտական խմբի հետ: Կորյուն Նահապետյանը բարձր է գնահատել փո...
Մայիսի 5-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Վրաստանի խորհրդարանների բյուջետային եւ ֆինանսական հարցերի հանձնաժողովների տարածաշրջանային 2-րդ հանդիպումը: Նշենք, որ հանդիպումը կազմակերպել էր Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերակցությունը (GIZ): Հանդիպմանը մասնակցում էին Վրաստանի խորհրդարանի բյուջե...
Մայիսի 5-ին Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանը հյուրընկալել էր Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր, Գերմանիա-Հայաստան ֆորումի նախագահ Ալբերտ Վայլերին: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանը, ...
Մայիսի 5-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովն Արտակ Զաքարյանի նախագահությամբ քննարկել է «Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական ներդրումային բանկի միջեւ 2015 թվականի հոկտեմբերի 16-ին ստորագրված «Երեւանի կոշտ թափոններ-առաջին փուլ» ֆինանսավորման պայմանագիրը: Հիմնական զեկուցող, Երեւա...
Մայիսի 4-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ ՀՀ Ազգային ժողովում կազմակերպվել է դռնփակ քննարկում, որին մասնակցել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Քննարկմանը մասնակցել են նաեւ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալները, խմբակցությունների ղեկ...

RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan Meets with the Members of the Parliamentary Delegation of Georgia
On May 5, the RA NA Deputy Speaker, the Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and Parliament of Georgia Hermine Naghdalyan met with the Chairman of the Committee on Budget and Finance of the Georgian Parliament Tamaz Mechiauri, the Deputy Chairman of the Committee Nodar Ebanoidze, the member of the Committee Paata Baratashvili and the Representative of the German Federal Enterprise for International Cooperation (GIZ) Inga Sinjikashvili, who were in Armenia to take part in the works of the Second Regional Meeting of the RA NA Committees on Financial-Credit and Budgetary Affairs and the Committee on Budget and Finance of the Georgian Parliament, the organizer of which was the GIZ.
Welcoming the Georgian colleagues’ visit to Armenia the NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan highly assessed the cooperation between the two friendly countries, especially emphasized the format of the inter-parliamentary cooperation. The NA Deputy Speaker touched upon the visit of the Delegation led by the NA Speaker Galust Sahakyan to Georgia in 2014 and highlighted the agreements and the wide format of the debated issues, and one of them, in the NA Deputy Speaker’s word, is this discussion. Talking about the activities of the RA NA Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Hermine Naghdalyan informed her Georgian colleagues that the Committee initiated and worked out numerous important bills, one of which relates to the programme budgeting, and today it is a rather succeeded process in Armenia. Mrs Naghdalyan has informed the participants that in the RA NA the newly-created Budgetary Office effectively functions, and it is expected that in the coming years Armenia will exclusively have programmed budgets. The NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan wished the participants of the Meeting effective work.
Thanking for the warm reception the Chairman of the Committee on Budget and Finance of the Parliament of the Republic of Georgia Tamaz Mechiauri attached importance to the holding of the joint discussions and expansion of cooperation of the Committees in terms of exchange of experience. Tamaz Mechiauri has informed that now in Georgia function Audit Committees but there is a goal to have a separate body dealing with audit in future.
On May 5, the Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs met with the Expertise Group of the U.S. and the United Kingdom assisting the implementation of the results on the RA Defense Strategic Revision.Koryun Nahapetyan highly assessed the support of the...
On May 5, the Second Regional Meeting of the RA NA Committees on Financial-Credit and Budgetary Affairs and the Committee on Budget and Finance of the Georgian Parliament was held. Let us note that the Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit/German Federal Enterprise for Internationa...
On May 5, the National University of Architecture and Construction of Armenia (NUACA) hosted the Member of the Bundestag of the Federal Republic of Germany, President of Germany-Armenia Forum Albert Weiler. The RA NA Deputy, Head of Armenia-Germany Friendship Group Artak Davtyan, the Ambassador Extr...
On May 5, the RA NA Standing Committee on Foreign Relations moderated by Artak Zakaryan debated the Finance Contract “Yerevan Solid Waste - Phase 1” signed between the Republic of Armenia and the European Investment Bank (EIB) on October 16, 2015. The key speaker, the First Deputy Mayor of Yerevan K...
Closed-Door Discussion with the Participation of the RA Defence Minister
On May 4, at the initiative of the RA NA Standing Committee on Defence, National Security and Internal Affairs a closed-door discussion was held in the RA National Assembly, where the RA Defence Minister Seyran Ohanyan took part. The RA NA Deputy Speakers, the Heads of the Factions, the Co...