ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է Վրաստանի խորհրդարանական պատվիրակության անդամների հետ
Մայիսի 5-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Վրաստանի խորհրդարանի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է Վրաստանի խորհրդարանի բյուջետային եւ ֆինանսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Թամազ Մեչիաուրիի, անդամներ Նոդար Էբանոիձեի, Պաատա Բարատաշվիլիի եւ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերակցության ներկայացուցիչ Ինգա Սինջիկաշվիլիի հետ, ովքեր Հայաստանում են՝ մասնակցելու Հայաստանի եւ Վրաստանի խորհրդարանների բյուջետային եւ ֆինանսական հարցերի հանձնաժողովների տարածաշրջանային երկրորդ հանդիպման աշխատանքներին, որի կազմակերպիչը Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերակցությունն է /GIZ /:
Ողջունելով վրացի գործընկերների այցը Հայաստան՝ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը բարձր է գնահատել երկու բարեկամ երկրների միջեւ համագործակցությունը, առանձնապես կարեւորել միջխորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափը: ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության 2014 թվականին Վրաստան կատարած այցին եւ կարեւորել պայմանավորվածություններն ու քննարկված հարցերի լայն շրջանակը, որոնցից մեկն էլ, ԱԺ փոխնախագահի խոսքով, այս քննարկումն է: Խոսելով ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի գործունեության վերաբերյալ՝ Հերմինե Նաղդալյանը վրացի գործընկերներին տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովը նախաձեռնել եւ մշակել է բազմաթիվ կարեւոր օրինագծեր, որոնցից մեկը վերաբերում է ծրագրային բյուջետավորմանը, ինչն այսօր Հայաստանում բավականին հաջողված գործընթաց է: Տիկին Նաղդալյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ ԱԺ-ում արդյունավետորեն գործում է նորաստեղծ Բյուջետային գրասենյակը եւ ակնկալվում է, որ առաջիկա տարիներին Հայաստանը կունենա բացառապես ծրագրավորված բյուջեներ: ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպման մասնակիցներին արդյունավետ աշխատանք է մաղթել:
Վրաստանի Հանրապետության խորհրդարանի բյուջետային եւ ֆինանսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Թամազ Մեչիաուրին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, փորձի փոխանակման տեսանկյունից կարեւորել է հանձնաժողովների համատեղ քննարկումների անցկացումն ու համագործակցության ընդլայնումը: Թամազ Մեչիաուրին տեղեկացրել է, որ այժմ Վրաստանում գործում են աուդիտի կոմիտեներ, սակայն նպատակ կա առաջիկայում ունենալ աուդիտով զբաղվող առանձին մարմին:
Մայիսի 5-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը հանդիպել է ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքների իրականացմանն օժանդակող ԱՄՆ-ի եւ Միացյալ Թագավորության փորձագիտական խմբի հետ: Կորյուն Նահապետյանը բարձր է գնահատել փո...
Մայիսի 5-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Վրաստանի խորհրդարանների բյուջետային եւ ֆինանսական հարցերի հանձնաժողովների տարածաշրջանային 2-րդ հանդիպումը: Նշենք, որ հանդիպումը կազմակերպել էր Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերակցությունը (GIZ): Հանդիպմանը մասնակցում էին Վրաստանի խորհրդարանի բյուջե...
Մայիսի 5-ին Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանը հյուրընկալել էր Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր, Գերմանիա-Հայաստան ֆորումի նախագահ Ալբերտ Վայլերին: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանը, ...
Մայիսի 5-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովն Արտակ Զաքարյանի նախագահությամբ քննարկել է «Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական ներդրումային բանկի միջեւ 2015 թվականի հոկտեմբերի 16-ին ստորագրված «Երեւանի կոշտ թափոններ-առաջին փուլ» ֆինանսավորման պայմանագիրը: Հիմնական զեկուցող, Երեւա...
Մայիսի 4-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ ՀՀ Ազգային ժողովում կազմակերպվել է դռնփակ քննարկում, որին մասնակցել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Քննարկմանը մասնակցել են նաեւ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալները, խմբակցությունների ղեկ...

Вице-спикер НС Э.Нагдалян встретилась с членами парламентской делегации Грузии
5 мая вице-спикер НС, сопредседатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между   НС РА и Парламентом Грузии Э.Нагдалян встретилась с   членами Комиссии по бюджетным и финансовым вопросам Парламента Грузии Т.Мечиаури, Н.Эбаноидзе, П.Бараташвили и представителем Германской ассоциации международного сотрудничества (GIZ) И.Синджикашвили, находящимися в Армении для участия в работе второй региональной   встречи комиссий по бюджетным и финансовым вопросам парламентов Армении и Грузии, организатором которой выступила GIZ.
Приветствуя грузинских коллег, вице-спикер НС Э.Нагдалян высоко оценила сотрудничество между двумя дружественными странами, особо подчеркнув формат межпарламентского сотрудничества. Она обратилась к визиту в Грузию в 2014 г. возглавляемой Председателем НС Г.Саакяном делегации и выделила широкий круг договоренностей и обсуждавшихся в ходе поездки вопросов, одним из которых является и данное обсуждение. Говоря о деятельности Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, Э.Нагдалян проинформировала грузинских партнеров об инициированных и разработанных комиссией многочисленных важных законопроектах, один из которых касается программного бюджетирования – довольно успешного процесса в сегодняшней Армении. Г-жа Нагдалян сообщила, что в НС РА эффективно действует новосозданный Бюджетный офис, и в предстоящие годы Армения будет иметь только запрограммированные бюджеты. Вице-спикер НС пожелала участникам встречи плодотворной работы.
Председатель Комиссии по бюджетным и финансовым вопросам Парламента Грузии Т.Мечиаури, поблагодарив за теплый прием, с точки зрения обмена опытом подчеркнул важность проведения совместных обсуждений и расширения сотрудничества комиссий. Он сообщил, что ныне в Грузии действуют аудиторские комитеты, однако есть намерение создать вскоре занимающийся аудитом отдельный орган.
5 мая председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян встретился с группой экспертов США и Соединенного Королевства, содействующих реализации результатов ревизии оборонной стратегии РА. К.Нагапетян высоко оценил содействие экспертной группы по...
5 мая состоялась 2-я региональная встреча депутатов комиссий по бюджетным и финансовым вопросам парламентов Армении и Грузии, организованная Германской ассоциацией международного сотрудничества (GIZ).Во встрече приняли участие председатель Комиссии по бюджетным и финансовым вопросам парламента Грузи...
5 мая Национальный университет архитектуры и строительства Армении (НУАСА) принимал депутата Бундестага ФРГ, председателя форума Германия – Армения Альберта Вайлера. На встрече присутствовали депутат НС, руководитель группы дружбы Армения – Германия А.Давтян, Чрезвычайный и Полномочный посол РА в ФР...
5 мая Постоянная комиссия НС по внешним связям  под председательством А.Закаряна обсудила подписанный 16 октября 2015 г. между РА и Европейским инвестиционным банком договор о финансировании программы “Твердые отходы Еревана, первый этап”.  Основной докладчик, первый заместитель мэра Ерева...
4 мая по инициативе Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам в парламенте состоялось закрытое обсуждение, в котором принял  участие министр обороны РА С.Оганян.В дебатах участвовали также заместители Председателя НС, руководители фракций, председатели коми...