Մայիսի 3-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի ապրիլի 2-ի կարգադրությամբ միջազգային հանրությանը Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկման եւ Ցեղասպանության ճանաչման գործում ներդրած ավանդի համար ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալ է հանձնել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանին, իսկ թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ Սուրեն Մանուկյանին՝ ԱԺ նախագահի հուշամեդալ:
Էդուարդ Շարմազանովը պարգեւներ է հանձնել նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի մի շարք աշխատակիցների:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի թանգարանային աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը պարգեւատրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվոգրով, թանգարանի էքսկուրսավարներ Հայկուհի Գեւորգյանը, Անժելա Թեւեքելյանը, Աստղիկ Եդիգարյանը, թանգարանի ցուցանմուշների պահապաններ Արփինե Ալեքսանյանը, Վարդուհի Շողերյանը, Հայոց ցեղասպանության թանգարանային կառույցի սպասարկման բաժնի վարիչ Թումաս Թումասյանը պարգեւատրվել են ՀՀ ԱԺ նախագահի շնորհակալագրերով:
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, հանձնելով պարգեւները եւ շնորհավորելով պարգեւատրվածներին, շնորհակալություն է հայտնել Հայկ Դեմոյանին, ինչպես նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի աշխատակիցներին մեծածավալ եւ հայրենանվեր աշխատանքի համար: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ թանգարանի աշխատակիցների պրոֆեսիոնալ եւ հետեւողական աշխատանքի շնորհիվ է, որ աշխարհի տարբեր անկյուններից թանգարան այցելած բազմաթիվ պատվիրակներին հասանելի եւ հասկանալի է դառնում մեկ դար առաջ հայերի հետ կատարված ողբերգությունը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը շնորհակալություն է հայտնել պարգեւների համար՝ նշելով, որ դրանք պարտավորեցնում են հետագայում ավելի լավ աշխատել:
Այնուհետեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը թանգարանի անունից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ թանգարանի կազմակերպած միջոցառումներին աջակցելու համար ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովին պարգեւատրել է «Ջեյմս Բրայս» ոսկե հուշամեդալով:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի շնորհավորական ուղերձում ասվում է. «Լրատվամիջոցների հարգելի՛ ներկայացուցիչներ, շնորհավորում եմ Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ: Աշխարհի տարբեր անկյուններում տեղի ունեցող` բռնություն կամ անհանդուրժողականություն բովանդակող երեւույթների եւ իրադարձությունների որոշակ...

On May 3, by Galust Sahakyan’s Order of April 2 for the awareness about the Armenian Genocide to the international community and contribution to the recognition of the Genocide the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov handed an RA NA Medal of Honour to the Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan, and the NA President’s Memorial Medal to the Deputy Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Suren Manukyan.
Eduard Sharmazanov also handed awards to a number of employees of the Armenian Genocide Museum-Institute.
The Deputy Director on Museum Works of the Armenian Genocide Museum-Institute Lusine Abrahamyan was awarded the RA National Assembly Diploma, guides of the Museum Haykuhi Gevorgyan, Anzhela Tevekelyan, Astghik Yedigaryan, guards of the Museum exhibits Arpine Aleksanyan, Varduhi Shogheryan, the Head of the Service Department of the Armenian Genocide Museum-Institute Structure Tumas Tumasyan were awarded the RA NA President’s Letters of Appreciation.
The Vice President of the RA National Assembly Eduard Sharmazanov, handing the awards and congratulating those awarded, thanked Hayk Demoyan, as well as the employees of the Armenian Genocide Museum-Institute for their large scale and patriotic work. In the RA NA Vice President’s word, due to the Museum employees’ professional and consistent work the tragedy occurred to the Armenians a century ago becomes accessible and understandable for numerous delegates who have visited the Museum from different corners of the world.
The Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan thanked the NA Vice President for the awards, noting that they oblige them to work better in future.
Afterwards the Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan on behalf of the Museum awarded the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov James Bryce Golden Memorial Medal for supporting the events organized by the Museum on the occasion of the Armenian Genocide Centennial.
The RA National Assembly President’s congratulatory message reads: “Dear representatives of the media, I congratulate you on World Press Freedom Day. In different corners of the world the certain part of the phenomena and events taking place and containing violence or intolerance are directed agains...