Մայիսի 3-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի ապրիլի 2-ի կարգադրությամբ միջազգային հանրությանը Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկման եւ Ցեղասպանության ճանաչման գործում ներդրած ավանդի համար ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալ է հանձնել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանին, իսկ թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ Սուրեն Մանուկյանին՝ ԱԺ նախագահի հուշամեդալ:
Էդուարդ Շարմազանովը պարգեւներ է հանձնել նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի մի շարք աշխատակիցների:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի թանգարանային աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը պարգեւատրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվոգրով, թանգարանի էքսկուրսավարներ Հայկուհի Գեւորգյանը, Անժելա Թեւեքելյանը, Աստղիկ Եդիգարյանը, թանգարանի ցուցանմուշների պահապաններ Արփինե Ալեքսանյանը, Վարդուհի Շողերյանը, Հայոց ցեղասպանության թանգարանային կառույցի սպասարկման բաժնի վարիչ Թումաս Թումասյանը պարգեւատրվել են ՀՀ ԱԺ նախագահի շնորհակալագրերով:
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, հանձնելով պարգեւները եւ շնորհավորելով պարգեւատրվածներին, շնորհակալություն է հայտնել Հայկ Դեմոյանին, ինչպես նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի աշխատակիցներին մեծածավալ եւ հայրենանվեր աշխատանքի համար: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ թանգարանի աշխատակիցների պրոֆեսիոնալ եւ հետեւողական աշխատանքի շնորհիվ է, որ աշխարհի տարբեր անկյուններից թանգարան այցելած բազմաթիվ պատվիրակներին հասանելի եւ հասկանալի է դառնում մեկ դար առաջ հայերի հետ կատարված ողբերգությունը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը շնորհակալություն է հայտնել պարգեւների համար՝ նշելով, որ դրանք պարտավորեցնում են հետագայում ավելի լավ աշխատել:
Այնուհետեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը թանգարանի անունից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ թանգարանի կազմակերպած միջոցառումներին աջակցելու համար ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովին պարգեւատրել է «Ջեյմս Բրայս» ոսկե հուշամեդալով:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի շնորհավորական ուղերձում ասվում է. «Լրատվամիջոցների հարգելի՛ ներկայացուցիչներ, շնորհավորում եմ Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ: Աշխարհի տարբեր անկյուններում տեղի ունեցող` բռնություն կամ անհանդուրժողականություն բովանդակող երեւույթների եւ իրադարձությունների որոշակ...

Вице-спикер НС Э.Шармазанов вручил награды директору Музея-института Геноцида армян Айку Демояну и ряду сотрудников музея
3 мая по распоряжению Председателя НС Г.Саакяна от 2 апреля вице-спикер НС Э.Шармазанов за   вклад в ознакомление и признание Геноцида армян мировым сообществом вручил директору Музея-института Геноцида армян Айку Демояну Почетную медаль НС РА, а заместителю директора Музея-института С.Манукяну – Памятную медаль Председателя НС.
Э.Шармазанов вручил почетные грамоты НС РА и благодарственные грамоты Председателя НС также ряду сотрудников Музея-института Геноцида армян.
Вице-спикер НС, поздравляя и вручая награды, поблагодарил Айка Демояна, а также сотрудников Музея-института за   серьезную и патриотическую работу. По его словам, благодаря профессиональной и последовательной деятельности музея многочисленные делегации из разных уголков мира узнали и осознали свершившуюся более ста лет назад трагедию армянского народа.
Директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян поблагодарил за награды, отметив, что они обязывают впредь работать еще усерднее.
От имени Музея-института Геноцида армян Айк Демоян за содействие организованным музеем в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян мероприятиям наградил вице-спикера НС Э.Шармазанова золотой памятной медалью “Джеймс Брайс”.
3 мая члены парламентской фракции РПА А.Закарян и Х.Арутюнян, член фракции ППА М.Мелкумян, руководитель фракции АНК Л.Зурабян и член фракции А.Манукян, секретарь фракции ПОЕ М.Шахгельдян и члены фракции О.Маргарян, Л.Дохолян, эксперт АРФД К.Нуриджанян  встретились с экспертами ООН Руманом Шпако...
Поздравление Г.Саакяна к Всемирному дню свободы печати
“Уважаемые представители СМИ, поздравляю с Всемирным днем свободы печати!Определенная часть происходящих в различных уголках мира явлений и событий, несущих в себе насилие и нетерпимость, направлена против свободы – свободы жить, свободы мыслить, действовать и, конечно, свободы говорить. Журнал...