«Լրատվամիջոցների հարգելի՛ ներկայացուցիչներ, շնորհավորում եմ Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ:
Աշխարհի տարբեր անկյուններում տեղի ունեցող` բռնություն կամ անհանդուրժողականություն բովանդակող երեւույթների եւ իրադարձությունների որոշակի մասն ուղղված է ազատության դեմ` ապրելու ազատության, մտածելու ազատության, գործելու եւ, իհարկե, խոսելու ազատության դեմ: Որպես ազատության այս դրսեւորումների եւ հատկապես խոսքի ազատության լավագույն կրողներ եւ իրացնողներ՝ լրագրողներն այդ իրադարձությունների կիզակետում են: Ազատությունն ամբողջովին ապահովագրված չէ թե՛ թեժ կետերում, թե՛ անգամ ամենաժողովրդավարական ու ամենաքաղաքակիրթ ընկալվող հասարակություններում, ինչի ականատեսն ու արձանագրողն առաջինը հենց լրագրողներն են` հասարակության տեղեկացվածությունն ու ազատ խոսքի իրավունքը երբեմն ապահովելով նաեւ իրենց ազատության եւ, ցավոք, նաեւ կյանքի գնով:
Պետությունների պատմության հետ մեկտեղ գրվում է նաեւ նրանցում գործող մամուլի պատմությունը: Այս տարի Հայաստանի անկախության 25-ամյակի հետ լրանում է նաեւ հայկական ազատ մամուլի պատմության քառորդ դարը, թեպետ որոշ լրատվամիջոցներ նույնիսկ ավելի տարիքով են, քան մեր անկախությունը: Նրանք բոլորն էլ մեր երկրի ժամանակակից պատմության տարեգիրներն են, որոնք, անկախ հնչող գնահատականներից, ազատ են իրենց մտածելակերպում եւ գործելակերպում, ազատ են իրենց ընտրության մեջ, եւ ազատության տարբեր ըմբռնումներով հանդերձ` միասնական ըմբռնում ունեն հայրենիքի ու պետականության կարեւորության մասին: Այդպես էր արցախյան պատերազմի առաջին իսկ օրերին եւ ողջ ընթացքում, այդպես է ապրիլյան մերօրյա պատերազմի առաջին իսկ օրից:
Ժողովրդավարական պետության եւ քաղաքացիական հասարակության կայացման առումով ազատ խոսքը կարեւորագույն նշանակություն ունի թե՛ զարգացող երկրներում, թե՛ այնտեղ, որտեղից երբեմն գնահատականներ են հնչում այդ երկրներում խոսքի ազատության եւ ժողովրդավարության մակարդակի վերաբերյալ: Ի պատիվ թե՛ մեր հասարակության, թե՛ նրա զարգացման գործընթացի անբաժան մասը հանդիսացող լրատվամիջոցների՝ կարող ենք արձանագրել, որ ազատ խոսքը մեզանում նախընտրելի է եւ գնահատելի, հնչուն եւ ուսանելի:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ՝ մաղթում եմ ձեզ, զանգվածային լրատվամիջոցների հարգելի՛ ներկայացուցիչներ, խաղաղություն, լավատեսություն, բարեկեցություն եւ ամենայն բարիք»:
Մայիսի 3-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի ապրիլի 2-ի կարգադրությամբ միջազգային հանրությանը Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկման եւ Ցեղասպանության ճանաչման գործում ներդրած ավանդի համար ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալ է հանձնել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հ...

“Dear representatives of the media, I congratulate you on World Press Freedom Day.
In different corners of the world the certain part of the phenomena and events taking place and containing violence or intolerance are directed against freedom – freedom of living, freedom of thinking, acting and, of course, freedom of speech. Freedom is not completely guaranteed both in hot spots and even in the most democratic and the most civilized perceiving societies, the very first witnesses and recorders are the journalists, sometimes providing the awareness of the society and the right to free speech also at the price of their freedom and, unfortunately, also at the price of their life.
Along with the history of state the history of press functioning in it is also written. This year along with the 25th anniversary of Armenia's freedom the quarter century of the history of the freedom of the Armenian press marks, though some media even are older than our independence. All of them are the chroniclers of the modern history of our country, which regardless of sounding assessments, are free in their way of thinking and work style, are free in their choice, and with different comprehensions of freedom have united comprehension about the importance of Motherland and statehood. It was like that during first days and the whole period of Artsakh War, it has been like that since the first day of nowadays war.
In terms of democratic state and civil society the free speech has the most important significance both in developing countries and there, where sometimes assessments sound about the level of freedom of speech and democracy in those countries. As an honour to the media being an inseparable part of our society and the process of its development, we can record that the free speech is preferable and appraisable, ringing and instructive among us.
Once again congratulating on World Press Freedom Day I wish you, dear representatives of mass media, peace, optimism, welfare and all the best.”
On May 3, by Galust Sahakyan’s Order of April 2 for the awareness about the Armenian Genocide to the international community and contribution to the recognition of the Genocide the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov handed an RA NA Medal of Honour to the Director of the Armenian Genocide M...