Ապրիլի 24-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն ընդունել է Դանիայի Թագավորության խորհրդարանի անդամ Լարս Ասլան Ռասմուսենին:
Արտակ Զաքարյանը շնորհակալություն է հայտնել Լարս Ասլան Ռասմուսենին` Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու եւ իր հարգանքի տուրքը Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին մատուցելու համար:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը չպետք է դիտարկել որպես քայլ` ընդդեմ Թուրքիայի կամ հօգուտ Հայաստանի, այլ որպես կարեւոր քայլ՝ ուղղված կանխարգելելու հնարավոր ցեղասպանությունները:
Արտակ Զաքարյանը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, ներկայացրել է ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ իրականացված ագրեսիայի մանրամասները եւ իրականությունը` մասնավորապես նախապես հակառակորդի պլանավորած նախահարձակ գործողությունները եւ այդ ընթացքում միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի խախտումները: Արտակ Զաքարյանն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը չի կարող կասեցվել ռազմական ուժի կիրառմամբ: Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ Ադրբեջանը ռազմական ագրեսիա է ծավալել` խախտելով բոլոր պայմանավորվածություններն ու բանակցային սկզբունքները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ երկու երկրների խորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Իտալիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ, ՆԱՏՕ ԽՎ-ի փոխնախագահ Պաոլո Ալլիին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում առկա իրավիճակին: Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումը եւ ցանկացած նման դեպք ու փորձ պետք է դատապարտվի միջազգային հանրության կողմից, հակառակ դեպքում, ագրեսորը ավելի է սանձարձակվում ու դրա ապացույցներից մեկն էլ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ԼՂՀ խաղաղ բնակիչների նկատմամբ իրականացված հանցանքներն են, իսկ այսպիսի վարքագիծն անընդունելի է Հայաստանի համար:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի եւ մյուս նմանատիպ հակամարտությունների լավագույն լուծումը՝ ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչումն է:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրից` Պաոլո Ալլին նշել է, որ ինքը կիսում է պարոն Զաքարյանի տեսակետները եւ, որ Հայաստանը տարածաշրջանում կայունության պահպանման տեսանկյունից համարվում է կարեւոր երկիր, ուստի շատ կարեւոր է, որ խնդիրը քաղաքական լուծում ստանա:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների զարգացումը եւ նշել, որ այն գտնվում է խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական բոլոր ուժերի ուշադրության կենտրոնում:
Խոսելով «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումից՝ Պաոլո Ալլին շնորհակալություն է հայտնել Արտակ Զաքարյանին այն բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար. նա հույս է հայտնել, որ այն ինչ տեղի է ունեցել, այլեւս չի կրկնվի երբեք:
Խորհրդարանականները քննարկել են նաեւ հայ-իտալական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր:

24 апреля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян принял члена парламента Королевства Дании Ларса Аслана Расмуссена.
А.Закарян поблагодарил г-на Расмуссена за участие в мероприятиях к 101-й годовщине Геноцида армян и за дань уважения памяти жертв Великой Резни.
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям отметил, что признание Геноцида армян не следует рассматривать как шаг против Турции или в пользу Армении, а как важный шаг, направленный на предотвращение возможных геноцидов.
А.Закарян, обратившись к Нагорно-Карабахской проблеме, представил подробности и реалии развязанной Азербайджаном апрельской военной агрессии против Арцаха, в частности наступательных действий противника и в ходе их нарушений норм международного гуманитарного права. А.Закарян подчеркнул, что право НК на самоопределение не может быть пресечено применением военной силы. По его словам, Азербайджан развязал военную агрессию, нарушив все договоренности и переговорные принципы.
В ходе встречи обсуждены также вопросы дальнейшего развития парламентских отношений двух стран.
В тот же день председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян принял прибывшего в Армению для участия в мероприятиях к 101-й годовщине Геноцида армян члена комиссии по внешний отношениям Палаты депутатов Итальянской Республики, вице-председателя ПА НАТО Паоло Алли.
В ходе встречи затронута сложившаяся ныне ситуация на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения. А.Закарян отметил, что нарушение Азербайджаном режима перемирия и любые   подобные случаи и попытки должны быть осуждены международным сообществом, в противном случае агрессор становится развязнее и одним из свидетельств тому являются преступления азербайджанских вооруженных сил в отношении мирного населения НКР, а такое поведение недопустимо для Армении.
Председатель комиссии отметил, что наилучшее решение Нагорно-Карабахского и подобных конфликтов – международное признание права на самоопределение.
Говоря о НК-проблеме, Паоло Алли отметил, что разделяет мнения А.Закаряна, и Армения с точки зрения сохранения стабильности в регионе считается важной страной, посему крайне важно, чтобы проблема получила политическое решение.
На встрече обсуждены также вопросы сотрудничества Армения – НАТО.
А.Закарян подчеркнул важность развития отношений Армения – НАТО и отметил, что они находятся в центре внимания всех представленных в парламенте политических сил.
Говоря о втором глобальном форуме “Против преступления геноцида”, Паоло Алли поблагодарил А.Закаряна за проведение его на высоком уровне и выразил надежду, что произошедший Геноцид армян больше никогда не повторится.
Парламентарии обсудили также вопросы развития армяно-итальянских межпарламентских отношений.
24 апреля вице-спикер НС Э.Нагдалян встретилась с членами СФ РФ И.Черниченко и Р.Зинуровым. В ходе встречи собеседники говорили о вопросах, касающихся армяно-российского межпарламентского сотрудничества, в частности обсудили работы предстоящего заседания межпарламентской комиссии.Затронуты ход ...
“Уважаемые участники глобального форума!После Второй мировой войны один из распространенных терминов в политической литературе мира – “геноцид”.  Две мировые войны стали причиной того, чтобы международное сообщество уделило более серьезное  внимание противостоянию этому явлению и механизма...