Ապրիլի 24-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն ընդունել է Դանիայի Թագավորության խորհրդարանի անդամ Լարս Ասլան Ռասմուսենին:
Արտակ Զաքարյանը շնորհակալություն է հայտնել Լարս Ասլան Ռասմուսենին` Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու եւ իր հարգանքի տուրքը Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին մատուցելու համար:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը չպետք է դիտարկել որպես քայլ` ընդդեմ Թուրքիայի կամ հօգուտ Հայաստանի, այլ որպես կարեւոր քայլ՝ ուղղված կանխարգելելու հնարավոր ցեղասպանությունները:
Արտակ Զաքարյանը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, ներկայացրել է ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ իրականացված ագրեսիայի մանրամասները եւ իրականությունը` մասնավորապես նախապես հակառակորդի պլանավորած նախահարձակ գործողությունները եւ այդ ընթացքում միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի խախտումները: Արտակ Զաքարյանն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը չի կարող կասեցվել ռազմական ուժի կիրառմամբ: Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ Ադրբեջանը ռազմական ագրեսիա է ծավալել` խախտելով բոլոր պայմանավորվածություններն ու բանակցային սկզբունքները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ երկու երկրների խորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Իտալիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ, ՆԱՏՕ ԽՎ-ի փոխնախագահ Պաոլո Ալլիին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում առկա իրավիճակին: Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումը եւ ցանկացած նման դեպք ու փորձ պետք է դատապարտվի միջազգային հանրության կողմից, հակառակ դեպքում, ագրեսորը ավելի է սանձարձակվում ու դրա ապացույցներից մեկն էլ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ԼՂՀ խաղաղ բնակիչների նկատմամբ իրականացված հանցանքներն են, իսկ այսպիսի վարքագիծն անընդունելի է Հայաստանի համար:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի եւ մյուս նմանատիպ հակամարտությունների լավագույն լուծումը՝ ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչումն է:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրից` Պաոլո Ալլին նշել է, որ ինքը կիսում է պարոն Զաքարյանի տեսակետները եւ, որ Հայաստանը տարածաշրջանում կայունության պահպանման տեսանկյունից համարվում է կարեւոր երկիր, ուստի շատ կարեւոր է, որ խնդիրը քաղաքական լուծում ստանա:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների զարգացումը եւ նշել, որ այն գտնվում է խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական բոլոր ուժերի ուշադրության կենտրոնում:
Խոսելով «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումից՝ Պաոլո Ալլին շնորհակալություն է հայտնել Արտակ Զաքարյանին այն բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար. նա հույս է հայտնել, որ այն ինչ տեղի է ունեցել, այլեւս չի կրկնվի երբեք:
Խորհրդարանականները քննարկել են նաեւ հայ-իտալական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր:

On April 24, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan received the Member of the Parliament of the Kingdom of Denmark Lars Aslan Rasmussen.
Artak Zakaryan thanked Lars Aslan Rasmussen for taking part in the events of the 101st anniversary of the Armenian Genocide and paying tribute to the memory of the Armenian Genocide victims.
The Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations has noted that the recognition of the Armenian Genocide shall not be observed as a step against Turkey or for the benefit of Armenia, but an important step directed to prevent the possible genocides.
Touching upon the Nagorno Karabakh problem Artak Zakaryan presented the details of the aggression committed towards Artsakh by Azerbaijan at the beginning of April and the real situation, particularly, the offensive planned by the adversary beforehand and the violations of the norms of the international humanitarian law during that period. Artak Zakaryan underlined that the right of self-determination of Nagorno Karabakh could not be reprieved by the use of the military force. In the Committee Chairman’s word, Azerbaijan committed military aggression, violating all agreements and negotiating principles.
In the course of the meeting issues relating to the further development of the parliamentary relations of the two countries were also discussed.
On the same day Artak Zakaryan received the member of the Committee on Foreign Relations of the Chamber of Deputies of the Republic of Italy, the Deputy Chairman of NATO PA Paolo Alli.
During the meeting Artak Zakaryan touched upon the situation on the Karabakh-Azerbaijani Line of Contact. The Committee Chairman has noted that the violation of the ceasefire regime by Azerbaijan and any similar case and attempt should be condemned by the international community, otherwise, the aggressor gets more unleashed and one of the evidence of the crimes committed towards the NKR civilians by the Azerbaijani armed forces, and such behaviour is inadmissible for Armenia.
The Committee Chairman has stated that the best solution of Nagorno Karabakh conflict and the similar ones is the international recognition of the self-determination law.
Talking about Nagorno Karabakh problem Paolo Alli has noted that he shares Mr Zakaryan’s viewpoints, and in terms of the maintenance of the stability in the region Armenia is considered an important country, thus it is very important that the problem will get political solution.
At the meeting issues concerning Armenia-NATO cooperation are also discussed.
Artak Zakaryan highlighted the development of Armenia-NATO relations and noted that it is in the centre of attention of all political forces presented in parliament.
Talking about the Second Global Forum Against the Crime of Genocide Paolo Alli thanked Artak Zakaryan for organizing it at high level: he expressed hope that what happened will never be repeated.
The parliamentarians also discussed issues regarding the Armenian-Italian inter-parliamentary relations.