«Գլոբալ ֆորումի հարգարժան մասնակիցներ,
համաշխարհային երկրորդ պատերազմից հետո աշխարհի քաղաքական գրականության մեջ տարածված տերմիններից մեկը «Ցեղասպանություն»-ն է: Համաշխարհային երկու պատերազմները պատճառ դարձան, որպեսզի միջազգային հանրությունը ավելի լուրջ ուշադրություն դարձնի այդ երեւույթին դիմագրավելու եւ նրա դեմ պայքարելու մեխանիզմներին:
Ցեղասպանությունը համարվում է միջազգային ամենազազրելի հանցագործություններից մեկը, այսպես ասած «crime of the crime», որը խոր ազդեցություն է գործել մարդկային խղճի վրա: Այն իր մեջ ներառում է ծանր հանցագործությունների գրեթե ամբողջ ցուցակը` սպանություն, բռնաբարություն, երեխաների սպանություն, ստրկավաճառություն, բռնի տեղահանում, ուրիշի գույքին ապօրինի տիրացում կամ ոչնչացում, մշակութային արժեքների ոչնչացում եւ այլն. մի խոսքով` այն իր մեջ ներառում է համարյա ամբողջ քրեական օրենսդրությունը:
Ցեղասպանությունը, իսկ որոշ երկրներում նաեւ ցեղասպանության ժխտումը, ընդգրկված է քրեական օրենսդրություններում: Ուստի ցեղասպանությունը նախ եւ առաջ ոչ թե պատմական երեւույթ է, այլ իրավական խնդիր: Հետեւաբար հանցագործության համար պատասխանատվության ենթարկելը պետք է հանդիսանա մարդկության առաջնային խնդիրներից մեկը, որի նպատակն է սոցիալական արդարության վերականգնումը եւ նմանատիպ հանցագործությունների կանխումը:
Ինչպես առանձին անձանց սպանությունը, այնպես էլ ցեղասպանությունը չի կարող որեւէ կերպ արդարացվել ինչ-ինչ դրդապատճառներով: Մի ամբողջ ժողովրդի սպանությունը եւ, թերեւս ամենասուրբ իրավունքից` կյանքի իրավունքից զրկումը, ուղղված է ոչ միայն զոհ դարձած ժողովրդի, այլեւ համայն մարդկության դեմ` վտանգի տակ դնելով ցանկացած ժողովրդի կամ նրա մի մասի գոյության, կյանքի եւ արժանապատվության իրավունքը:
Ցեղասպանությունների ժխտման քրեականացումը երբեմն գնահատվում է որպես խոսքի ազատության սահմանափակում: Սակայն խոսքի ազատության իրավունքը չպետք է ուղղված լինի այլ իրավունքների ոչնչացմանը կամ արժեզրկմանը, իսկ ցեղասպանության ժխտումը ոտնահարում է միջազգային բոլոր հումանիտար արժեքները եւ ոտնահարում ցեղասպանության զոհ դարձածների ու նրանց հետնորդների արժանապատվության, սոցիալական արդարության վերականգնման իրավունքները:
Ցավոք, ցեղասպանությունների դեմ պայքարը ժամանակակից աշխարհում չափից ավելի քաղաքականացված է, որը հնարավորություն չի տալիս իրագործել ժխտողականության դեմ պայքարի, սոցիալական արդարության եւ խեղված իրավունքների վերականգնման, ինչպես նաեւ ցեղասպանության վտանգի տակ հայտնվող ազգային եւ կրոնական փոքրամասնությունների արդյունավետ պաշտպանության ու անվտանգության հարցերը: Ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդները, կարծում եմ պետք է զգան համաշխարհային հանրության միանշանակ աջակցությունն այս հարցում, թեկուզեւ դա միայն իրենց խնդիրը չէ: Մենք շատ հաճախ ենք լսում խորհրդարանական հարթակներում, որ պետք է պայքարել ցեղասպանությունների կանխարգելման համար եւ պետք է միավորել ջանքերը: Ժամանակակից աշխարհի ուշադրության հարց է միասնական անվտանգությունն ու օրեցօր ահագնացող սպառնալիքների դեմ պայքարը, պետությունների հակաահաբեկչական ջանքերն ու դրանց միավորման անհրաժեշտությունը: Եվ տրամաբանական է, որ այս պարագայում պետք է ճանաչվեն ու դատապարտվեն բոլոր տիպի ցեղասպանական հանցագործությունները: Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացում, մենք հաճախ են լսում հետեւյալը «այո հայոց ցեղասպանությունը եղել է, մենք դա չենք ժխտում, բայց մենք ունենք լավ հարաբերություններ Թուրքիայի հետ»: Իսկ ինչ է այն մի քանի տասնյակ պետություններն, ովքեր ճանաչել եւ դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը, չունեն արդյոք լավ հարաբերություններ թուրքիայի հետ: Կամ ներկայումս ի՞նչ տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ, արդյո՞ք դա ցեղասպանության սպառնալիք չէ Ադրբեջանի կողմից Ղարաբաղի բնակչության նկատմամբ: Կամ այն ինչ տեղի է ունեցել եւ շարունակվում է ունենալ Մերձավոր Արեւելքում ԴԱԵՇ-ի կողմից ցեղասպանական ակտեր չեն այնտեղ բնակվող կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ:
Հարգելի գործընկերներ, ցեղասպանությունների կանխարգելման համար պայքարում եթե մենք դատապարտումն ու ժխտողականությունը դարձնենք քաղաքական նպատակահարմարության հարց եւ դրանով պարարտ հող ստեղծենք, ուրեմն պետք է նաեւ պատրաստ լինենք նոր հնարավոր ցեղասպանական ակտերի: Եվ ոչ ոք չի կարող ասել, թե որ ազգին, կամ էթնիկ խմբին այն բաժին կհասնի:
Անվտանգ ու խաղաղ ապրելն այսօր դարձել է բոլոր ժողովուրդների ու պետությունների առաջնահերթությունը: Մարդկության պատմությունը արյան գնով հաղթահարել է բազմաթիվ էջեր, ինչպիսիք են Օսմանյան կայսրությունը, որը չարիք դարձավ հույների, ասորիների, հայերի, Փոքր Ասիայի եւ Արեւելյան Եվրոպայի մյուս ժողովուրդների համար, ֆաշիզմը՝ որը չարիք դարձավ հրեաների եւ եվրոպայի շատ ժողովուրդների համար, տարբեր տիպի ռեժիմներն ու ահաբեկչական խմբավորումները, որոնց գործողությունների թիրախում հայտնվեցին Դարֆուրի, Կամբոջայի, Ռուանդայի ժողովուրդները եւ այսօր էլ շարունակում են գտնվել տարբեր ազգային ու կրոնական փոքրամասնությունները Մերձավոր Արեւելքում:
Սրանք մարդկության պատմության կողմից բացթողնված, կամ որոշ դեպքերում ցավոք անտեսված էջեր են, որոնց անդրադառնալը մեծ անհրաժեշտություն է:
Հարգելի բարեկամներ, երեւանյան գլոբալ ֆորումի այս հարթակը ժամանակի ընթացքում կարող է դառնալ միջազգային կարեւոր հարթակներից մեկը, որն ունի հստակ ու անհրաժեշտ առաքելություն՝ հանուն խաղաղ ու անվտանգ գոյակցության: Ոչ մի ժողովուրդ այսօր ապահովագրված չէ սպառնալիքներից ու ոտնձգություններից, հետեւաբար բոլորն էլ ունեն համատեղ գործելու, միմյանց հասկանալու եւ միասին պայքարելու անհրաժեշտություն»:

“Уважаемые участники глобального форума!
После Второй мировой войны один из распространенных терминов в политической литературе мира – “геноцид”.   Две мировые войны стали причиной того, чтобы международное сообщество уделило более серьезное   внимание противостоянию этому явлению и механизмам борьбы с ним.
Геноцид считается одним из самых злодейских международных преступлений, так сказать   crime of the crime”, оставившим глубокий след в человеческой совести. Он заключает в себе почти весь список тяжких преступлений – убийство, изнасилование, убийство детей, продажу в рабство, депортацию, незаконное овладение чужим имуществом или его уничтожение, уничтожение культурных ценностей и т.д., одним словом включает почти все уголовное законодательство.
Геноцид, а в некоторых странах и отрицание его, вошел в уголовные законодательства. Поэтому геноцид прежде всего не историческое явление, а правовая проблема. Следовательно, привлечение к ответственности за преступление должно стать одним из приоритетных задач человечества, цель которого – восстановление социальной справедливости и предотвращение подобных преступлений.
Как убийство отдельных лиц, так и геноцид не может неким образом оправдан какими-либо мотивами. Убийство целого народа и лишение, пожалуй, самого святого права – на жизнь, направлено не только против ставшего жертвой народа, но и всего человечества, подвергая опасности право любого народа или его части на существование, жизнь и достоинство.
Криминализация отрицания геноцида иногда оценивается как ограничение свободы слова. Но право на свободу слова не должно быть направлено на уничтожение этих прав или их девальвацию, а отрицание геноцида попирает все международные гуманитарные ценности и попирает права на восстановление достоинства ставших жертвой геноцида и их потомков, социальной справедливости.
К сожалению, борьба с геноцидами в современном мире чрезмерно политизирована, что не позволяет разрешить вопросы восстановления социальной справедливости и нарушенных прав, а также эффективной защиты и безопасности находящихся под угрозой геноцида национальных и религиозных меньшинств. Пережившие геноцид народы, полагаю, должны чувствовать однозначную поддержку мирового сообщества в этом вопросе, хотя это не только их проблема. Мы очень часто слышим на парламентских платформах, что следует бороться за предупреждение геноцидов и следует объединить усилия.   В центре внимания современного мира – всеобщая безопасность и борьба с все более растущими угрозами, антитеррористические усилия государств и необходимость их объединения.   И логично, что в этих условиях должны быть признаны и осуждены геноцидальные преступления всех видов. В процессе международного признания Геноцида армян мы нередко слышим следующее: “Да, армянский геноцид был, мы не отрицаем этого, но у нас хорошие отношения с Турцией”. А разве у нескольких десятков государств, признавших и осудивших Геноцид армян, нет хороших отношений с Турцией? Или то, что ныне имело место вокруг Нагорного Карабаха, разве не угроза геноцида в отношении населения Карабаха со стороны Азербайджана? Или разве то, что имело и имеет место на Ближнем Востоке, не акты геноцида со стороны ИГИЛ в отношении живущих там   религиозных меньшинств?
Уважаемые коллеги, если мы в борьбе за предотвращение геноцидов превратим осуждение и отрицание в вопрос политической целесообразности и тем самым создадим благодатную почву, тогда мы должны быть также готовы к новым возможным геноцидальным актам. И никто не может сказать, какому народу или этнической группе они достанутся.
Сегодня безопасная и мирная жизнь стала приоритетом всех народов и государств. История человечества ценой крови преодолела множество страниц, таких как Османская империя, ставшая злом для греков, ассирийцев, армян, других народов Малой Азии и Восточной Европы, фашизм, ставший злом для евреев и многих европейских народов, режимы и террористические группировки различного типа, мишенью действий которых оказались народы Дарфура, Камбоджи, Руанды и сегодня продолжают находиться различные национальные и религиозные меньшинства на Ближнем Востоке.
Это упущенные или, в некоторых случаях, к сожалению, проигнорированные страницы истории человечества, обращение к которым крайне необходимо.
Уважаемые друзья, площадка ереванского глобального форума  со временем может стать одной из важных международных платформ с четкой и насущной миссией – ради мирного и безопасного сосуществования. Ни один народ сегодня не застрахован от угроз и посягательств, следовательно   всем необходимо действовать едино, понимать друг друга и бороться совместно”.
24 апреля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян принял члена парламента Королевства Дании Ларса Аслана Расмуссена.А.Закарян поблагодарил г-на Расмуссена за участие в мероприятиях к 101-й годовщине Геноцида армян и за дань уважения памяти жертв Великой Резни.Председатель Пос...
24 апреля вице-спикер НС Э.Нагдалян встретилась с членами СФ РФ И.Черниченко и Р.Зинуровым. В ходе встречи собеседники говорили о вопросах, касающихся армяно-российского межпарламентского сотрудничества, в частности обсудили работы предстоящего заседания межпарламентской комиссии.Затронуты ход ...