Ապրիլի 23-ին «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Կիպրոսի պատվիրակության ղեկավար Սոֆոկլիս Ֆիտիսը եւ Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր, Հունաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի փոխնախագահ Անտոնիս Բալոմենակիսն այցելել են Եռաբլուր պանթեոն: Նրանց ուղեկցել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Պատգամավորները հարգանքի տուրք են մատուցել ապրիլի սկզբում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի զոհերի հիշատակին:
Անտոնիս Բալոմենակիսը, ծանոթանալով Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի մանրամասներին, նշել է, որ յուրաքանչյուր ռազմական գործողություն, որն անցնում է միջազգային իրավունքի սահմանները, բարբարոսություն է եւ դատապարտելի է:
Սոֆոկլիս Ֆիտիսը լրագրողներին տված հարցազրույցում նշել է. «Մենք եւ հայերն ունենք ընդհանուր պատմություն եւ դարերի խորքից եկած ընդհանուր թշնամի՝ Թուրքիան: Մենք ունենք շատ վատ հարեւան, բայց պետք է ջանքեր գործադրենք՝ հաղթահարելու բոլոր դժվարությունները եւ շենացնելու մեր հայրենիքը»:
Խոսելով Ադրբեջանի կողմից խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրականացված անմարդկային գործողությունների եւ խոշտանգումների մասին՝ պարոն Ֆիտիսը նշել է, որ դա ցեղասպան քաղաքականություն է եւ ակնհայտ ահաբեկչություն:
«Ինչպես գիտեք, Կիպրոսի Հանրապետությունը պաշտոնապես հայտարարել է, որ դատապարտում է Ադրբեջանին եւ կոչ է արել միջազգային հանրությանը՝ իր նպաստը բերելու այդ հարցի կարգավորմանը»,- ասել է կիպրացի պատգամավորը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ապրիլի 23-ին հանդիպել է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումին մասնակցելու նպատակով Հայաստան այցելած Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Կիպրոսի պատվիրակության ղեկավար Սոֆոկլիս Ֆիտիսի հետ: ԱԺ փոխնախագ...
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 22-ին ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության Սենատի փոխնախագահ Զդենեկ Շկրոմախին եւ Պատգամավորների պալատի փոխնախագահ Յան Բարտոշեկին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Մարգարիտ Եսայանը եւ Գագիկ Մելիքյանը: Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ ՀՀ ԱԺ ...

23 апреля прибывшие в Армению для участия во втором глобальном форуме “Против преступления геноцида” депутат Палаты представителей Кипра, руководитель делегации Кипра в ПА ОБСЕ Софоклис Фитис и депутат парламента Кипра, заместитель председателя группы дружбы Греция – Армения Антонис Баломенакис в сопровождении вице-спикера НС Э.Шармазанова посетили пантеон в Ераблуре.
Депутаты отдали дань уважения памяти павших в начале апреля в развязанной Азербайджаном военной агрессии.
Антонис Баломенакис, ознакомившись с подробностями предпринятой Азербайджаном военной агрессии, отметил, что любое военное действие, которое переходит рамки международного права, считается варварством и достойно осуждения.
Софоклис Фитис в данном журналистам интервью отметил: “У нас с армянами общая история и идущий из глубины веков общий враг – Турция. У нас очень плохой сосед, но надо прилагать усилия для преодоления всех сложностей и благоустраивать нашу родину”.
Говоря о бесчеловечных действиях и пытках мирного населения со стороны азербайджанцев, г-н Фитис отметил, что это геноцидальная политика и явный терроризм.
“Как вы знаете, Республика Кипр официально заявила об осуждении Азербайджана и призвала международное сообщество внести свой вклад в урегулирование этого вопроса”, - сказал кипрский депутат.
23 апреля вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с депутатом Палаты представителей Республики Кипр, руководителем делегации Кипра в ПА ОБСЕ Софоклисом Фитисом, посетившим Армению для участия во втором глобальном форуме “Против преступления геноцида”.  Вице-спикер высоко оценил армяно-кипрские б...
22 апреля вице-спикер НС Э.Шармазанов принял заместителя председателя Сената Чешской Республики Зденека Шкромаха и заместителя председателя Палаты депутатов Яна Бартошека. На встрече присутствовали также депутаты НС М.Есаян и Г.Меликян.  Приветствуя гостей, вице-спикер НС подчеркнул важность уч...