ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ապրիլի 23-ին հանդիպել է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումին մասնակցելու նպատակով Հայաստան այցելած Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Կիպրոսի պատվիրակության ղեկավար Սոֆոկլիս Ֆիտիսի հետ:
ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել հայ-կիպրական եղբայրական հարաբերությունները՝ ընդգծելով, որ հայ եւ կիպրոսցի ժողովուրդներին կապում են ընդհանուր պատմությունն ու արժեքային համակարգը:
Էդուարդ Շարմազանովը խոսել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդրի, ինչպես նաեւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի մասին: Նա գոհունակությամբ է ընդգծել այն փաստը, որ Կիպրոսը ոչ միայն ճանաչել եւ դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը, այլեւ 2015 թվականին ընդունել է ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենք: Պարոն Շարմազանովի խոսքով՝ երկու բարեկամ ժողովուրդները տեսնում են Թուրքիայի հանցագործ քաղաքականությունը, որը շարունակական բնույթ է կրում: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը փաստել է, որ Թուրքիան, շրջափակման մեջ պահելով Հայաստանը, միակողմանիորեն պաշտպանում եւ սատարում է Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականությանը: Ապրիլի առաջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական ագրեսիայի զոհն են դարձել խաղաղ բնակիչներ, ԴԱԻՇ-ին բնորոշ ձեռագրով գլխատվել են զինվորներ: Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է, որ Ղարաբաղի ժողովուրդը հզոր է եւ կարողացել է կասեցնել ադրբեջանական ագրեսիան: Նա հավելել է, որ արցախցիները շարունակելու են պայքարել իրենց ազատության եւ անկախության համար, իսկ Հայաստանը՝ որպես Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավոր, սատարել է եւ սատարելու է ԼՂ ժողովրդին այդ պայքարում: Պարոն Շարմազանովը երախտիքի խոսք է հայտնել Կիպրոսի իշխանություններին ապրիլյան իրադարձությունների վերաբերյալ հասցեական գնահատական հնչեցնելու կապակցությամբ. Կիպրոսի կառավարության հայտարարության մեջ հստակորեն նշվում է, որ Ադրբեջանն է մեղավորն, այդ երկիրն է սանձազերծել ագրեսիան:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել կիպրոսաբնակ հայության խնդիրներին: Սոֆոկլիս Ֆիտիսն ընդգծել է, որ Կիպրոսում հայկական համայնքն ակտիվ է, մասնակցում է երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքին՝ պահպանելով ազգային ավանդույթներն ու դիմագիծը: Խոսելով գլոբալ ֆորումի աշխատանքների մասին՝ պարոն Ֆիտիսը համոզմունք է հայտնել, որ ֆորումը վերաբերում է ոչ միայն հայերին ու Հայոց ցեղասպանությանը, այլեւ բոլոր այն ժողովուրդներին, որոնք բռնի տեղահանվել են իրենց բնակավայրերից:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են նաեւ միջազգային խորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության ակտիվացումը եւ միմյանց աջակցելը:
Ապրիլի 23-ին «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Կիպրոսի պատվիրակության ղեկավար Սոֆոկլիս Ֆիտիսը եւ Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր, Հունաստան-Հայաստան բարեկամակ...
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 22-ին ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության Սենատի փոխնախագահ Զդենեկ Շկրոմախին եւ Պատգամավորների պալատի փոխնախագահ Յան Բարտոշեկին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Մարգարիտ Եսայանը եւ Գագիկ Մելիքյանը: Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ ՀՀ ԱԺ ...

23 апреля вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с депутатом Палаты представителей Республики Кипр, руководителем делегации Кипра в ПА ОБСЕ Софоклисом Фитисом, посетившим Армению для участия во втором глобальном форуме “Против преступления геноцида”.
Вице-спикер высоко оценил армяно-кипрские братские отношения, подчеркнув, что армян и киприотов связывают общая история и система ценностей.
Э.Шармазанов говорил о проблеме урегулирования НК-конфликта, а также о процессе признания Геноцида армян. Он с удовлетворением подчеркнул, что Кипр не только признал и осудил Геноцида армян, но и в 2015 г. принял закон о криминализации отрицания геноцида. По словам Э.Шармазанова, оба дружественных народа осознают постоянство преступной политики Турции. В этом контексте Э.Шармазанов отметил, что Турция,   блокируя Армению, односторонне защищает и поддерживает преступную политику Азербайджана. Жертвами азербайджанской агрессии в начале апреля стали мирные жители, обезглавлены в духе ИГИЛ военнослужащие. Э.Шармазанов подчеркнул, что народ Карабаха силен и сумел пресечь азербайджанскую агрессию. Он добавил, что арцахцы продолжают сражаться за свою свободу и независимость, а Армения как гарант безопасности народа Арцаха поддерживала и будет поддерживать эту борьбу. Г-н Шармазанов выразил признательность кипрским властям за адресную оценку апрельских событий: в заявлении правительства Кипра четко отмечается, что виноват Азербайджан, – эта   страна спровоцировала агрессию.
В ходе встречи затронуты были проблемы кипрских армян. Софоклис Фитис подчеркнул, что армянская община Кипра активно участвует в общественно-политической жизни страны, соблюдая национальные традиции и самоидентичность. Говоря о работе форума, г-н Фитис выразил уверенность, что форум касается не только армян и Геноцида армян, но и всех тех народов, которые насильственно изгнаны со своих мест проживания.
На встрече стороны подчеркнули также важность активизации взаимодействия и взаимной поддержки на международных парламентских платформах.
23 апреля прибывшие в Армению для участия во втором глобальном форуме “Против преступления геноцида” депутат Палаты представителей Кипра, руководитель делегации Кипра в ПА ОБСЕ Софоклис Фитис и депутат парламента Кипра, заместитель председателя группы дружбы Греция – Армения Антонис Баломенакис в со...
22 апреля вице-спикер НС Э.Шармазанов принял заместителя председателя Сената Чешской Республики Зденека Шкромаха и заместителя председателя Палаты депутатов Яна Бартошека. На встрече присутствовали также депутаты НС М.Есаян и Г.Меликян.  Приветствуя гостей, вице-спикер НС подчеркнул важность уч...