ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը ապրիլի 22-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկուն եւ ԵՄ քաղաքական պատասխանատու Անդրեա Խալուպովային:
Հանդիպմանը քննարկվել են ՀՀ կառավարության հեղինակած «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» օրենքի նախագծին վերաբերող մի շարք հարցեր: Հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ նախագիծը հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ ընդգրկված է ԱԺ հինգերորդ գումարման իններորդ նստաշրջանի օրակարգի նախագծում. նախատեսվում է, որ այն առաջիկայում կընդգրկվի նաեւ ԱԺ քառօրյա նիստերի օրակարգի նախագծում: Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ օրենսդրական նախաձեռնության վերաբերյալ տեղի են ունեցել քննարկումներ, հաշվի են առնվել բոլոր կառուցողական առաջարկներն ու դիտողությունները, արդյունքում՝ նախագիծն այս տեսքով ընդունելի է շահագրգիռ բոլոր կողմերի համար: Ըստ տիկին Վարդանյանի՝ դեռեւս կան տարընթերցումների տեղիք տվող որոշ դրույթներ, որոնց հստակեցման քննարկումները շարունակվում են:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ պարոն Սվիտալսկին կարեւորել է նախագծի արագ ընդունումը, քանի որ դրանից է կախված ԵՄ մի շարք ծրագրերի իրականացումը Հայաստանում: Նա բարձր է գնահատել «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, նշելով, որ դրանում պահպանվել են եվրոպական չափանիշները, ի տարբերություն ԵԱՏՄ որոշ երկրների, որտեղ փորձ է արվել նվազեցնելու հասարակական կազմակերպությունների դերը:
ԵՄ դեսպանը նաեւ անհրաժեշտ է համարել նախագծում ընդգրկել դրույթ, որը հասարակական կազմակերպությունների համար կապահովի դատական արդարադատության մատչելիությունն ու դատարան դիմելու հնարավորությունը, ինչի կապակցությամբ հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ այդ հարցը գտնվում է հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաեւ ՀՀ ընտրական նոր օրենսգրքի նախագծին: ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին անհրաժեշտ է համարել շարունակել երկխոսությունը քաղաքական ուժերի միջեւ: Նա հույս է հայտնել, որ ՀՀ ընտրական նոր օրենսգիրքը կապահովի արդար եւ թափանցիկ ընտրությունների անցկացումը:
Ապրիլի 22-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը վարել է Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Քննարկվել են Ազգային ժողովի հինգերորդ գումարման իններորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ ապրիլի 25-28-ի ԱԺ քառօրյա նիստերի օրակարգի մասին որոշումների նախագ...

22 апреля председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Э.Варданян приняла главу делегации Евросоюза в РА, посла П.Свитальского и политического куратора ЕС А.Халупову.
На встрече обсужден ряд вопросов, касающихся предложенного Правительством РА проекта закона РА “Об общественных организациях”. Председатель комиссии сообщила, что проект с положительным заключением комиссии включен в проект повестки дня девятой сессии НС пятого созыва – намечается, что он вскоре будет включен также в   проект повестки дня четырехдневных заседаний. По словам Э.Варданян, по законодательной инициативе прошли дебаты,   учтены все конструктивные предложения и замечания, – в итоге проект в настоящем виде приемлем для всех заинтересованных сторон. Хотя, по мнению председателя комиссии, все еще есть дающие повод к разночтениям некоторые положения, для уточнения которых обсуждения продолжаются.
Поблагодарив за прием, П.Свитальский подчеркнул важность скорейшего принятия проекта, поскольку от этого зависит реализация ряда программ ЕС в Армении. Он высоко оценил проект закона РА “Об общественных организациях”, отметив, что в нем сохранены европейские стандарты. в отличие от некоторых стран ЕАЭС, где сделана попытка умалить роль общественных организаций (ОО).
Посол ЕС счел также необходимым внести в проект положение, которое обеспечит ОО доступность правосудия и возможность обращаться в суд, в связи с чем Э.Варданян сообщила, что этот вопрос находится в центре внимания комиссии.
На встрече затронут также проект нового Избирательного кодекса (ИК) РА. Глава делегации ЕС в РА, посол П.Свитальский отметил необходимость продолжения диалога между политическими силами. Он выразил надежду, что новый ИК РА обеспечит проведение справедливых и прозрачных выборов.
22 апреля состоялось рабочее совещание парламента, которое вел вице-спикер НС Э.Шармазанов. Обсуждены проекты решений по повесткам дня девятой сессии НС пятого созыва и четырехдневных заседаний НС 25-28 апреля. В проект решения о повестке дня девятой сессии НС пятого созыва включено 14 вопросов и 2 ...