ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ապրիլի 19-21-ն աշխատանքային այցով կմեկնի Մոսկվա՝ մասնակցելու «Միջխորհրդարանական համագործակցությունն ի շահ 21-րդ դարում Եվրասիական տարածաշրջանի երկրների համատեղ բարեկեցության» խորագիրը կրող Եվրասիայի երկրների խորհրդարանների ղեկավարների առաջին համաժողովին: Էդուարդ Շարմազանովը համաժողովին հանդես կգա ելույթով:
Ապրիլի 19-ին նախատեսվում է Հայաստանի խորհրդարանի փոխնախագահի ասուլիսը ռուսաստանյան լրատվամիջոցների համար: Ապրիլի 20-ին Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպում կունենա ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինի հետ:

On April 19-21, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov will leave for Moscow on a working visit to take part in the first conference of the Heads of the parliaments of the Eurasian countries entitled “The Inter-Parliamentary Cooperation for the Sake of the Joint Welfare of the Eurasian Regional Countries in the 21st Century.” Eduard Sharmazanov will deliver a speech in the conference.
On April 19, the press conference of the Deputy Speaker of the Armenian Parliament is scheduled for the Russian media. On April 20, Eduard Sharmazanov will have a meeting with the Speaker of the RF Federal Assembly State Duma Sergey Narishkin.