Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը ապրիլի 18-ին հանդիպել է Հայաստանի տարբեր բուհերի մի խումբ ֆրանսախոս ուսանողների հետ:
Մարգարիտ Եսայանը տեղեկացրել է, որ մայիսի 11-12-ը ՀՀ Ազգային ժողովում իր աշխատանքն է սկսելու ֆրանկոֆոն երիտասարդների նորաստեղծ խորհրդարանը, որի կազմում ընդգրկված կլինեն Հայաստանի տարբեր բուհերի ֆրանսախոս ուսանողներ:
Տիկին Եսայանի խոսքով՝ ՀՀ Ազգային ժողովը, որպես Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի լիիրավ անդամ, ցանկություն է հայտնել ստեղծելու Երիտասարդական խորհրդարան, որի կազմակերպչական աշխատանքներն արդեն մեկ տարի է, ինչ ընթանում են:
Մարգարիտ Եսայանը կարեւորել է նախաձեռնությունը, քանի որ, ըստ նրա, աշխարհի բազմաթիվ ֆրանկոֆոն երկրներում գործում են նման երիտասարդական խորհրդարաններ: Հետագայում ակնկալվում է ԼՂՀ ԱԺ-ում նույնպես ստեղծել նման խորհրդարան:

On April 18, the Head of the RA NA Delegation to the Parliamentary Assembly of La Francophonie (OIF) met with a group of French speaking students from different higher educational institutions of Armenia.
Margarit Yesayan has informed that on May 11-12 the newly created parliament of Francophonie youth will begin its work in the RA National Assembly, and French speaking students from different higher educational institutions of Armenia will be included there.
In Mrs Yesayan’s word, the RA National Assembly, as fully ledged member of the Parliamentary Assembly of La Francophonie, expressed wish to create Youth Parliament, and the organizational works have already been going on for one year.
Margarit Yesayan highlighted the initiative, as, according to her, similar Youth Parliaments function in numerous Francophonie countries of the world.