ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանն ապրիլի 14-ին հանդիպել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիի հետ:
Կորյուն Նահապետյանը բարձր է գնահատել դեսպանի՝ հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացման գործում լրացուցիչ ջանքեր գործադրելու պատրաստակամությունը եւ ընդգծել, որ Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերացումից հետո նոր հնարավորությունների պայմաններում առավել գործնական քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտություն է առաջացել:
Դեսպան Սաջադին, խոսելով երկկողմ համագործակցության առանձին ուղղությունների կոնկրետ ծրագրերով նոր խթան հաղորդելու մասին, կարեւորել է այդ հարցում խորհրդարանական դիվանագիտության դերը եւ նշել, որ պատրաստ է ակտիվորեն համագործակցել ՀՀ խորհրդարանի բարեկամական խմբի եւ մշտական հանձնաժողովների հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԼՂՀ նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված աննախադեպ ագրեսիային, դրա հետեւանքով առաջացած մարտահրավերներին, տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրավիճակին վերաբերող հարցեր:
Կորյուն Նահապետյանը ողջունել է ԻԻՀ հավասարակշռված դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում եւ անդրադարձել վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած իրադարձություններին: Նա համոզմունք է հայտնել, որ տարածաշրջանում ստեղծված ծայրաստիճան լարված իրավիճակում պետք է թույլ չտալ տարածաշրջանային անվտանգությունը ապակայունացնող գործողություններ: Այս համատեքստում Կորյուն Նահապետյանը կարեւորել է միջազգային հանրության, տարածաշրջանի պետությունների եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հասցեական արձագանքը տեղի ունեցող իրադարձություններին:
Սեյեդ Քազեմ Սաջադին ցավակցել է ռազմական գործողությունների հետեւանքով զոհվածների համար եւ նշել, որ Իրանը պատրաստ է հանդես գալու հակամարտող կողմերի միջեւ խաղաղարար միջնորդությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտում երկկողմ համագործակցությանը եւ դրա հեռանկարներին, կարեւորվել է երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների համագործակցության ամրապնդումը:
Կողմերի միջեւ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ աշխատանքային խմբի ձեւաչափով հանդիպելու եւ օրակարգին վերաբերող հարցեր քննարկելու ուղղությամբ:
Ապրիլի 16-ին ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանի ուղեկցությամբ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր են այցելել ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեի պատգամավորները: Խորհրդարանակա...

14 апреля председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Исламской Республики Иран (ИРИ) в РА Сейедом Каземом Саджади.
К.Нагапетян высоко оценил готовность посла приложить дополнительные усилия для развития армяно-иранских отношений и подчеркнул, что после снятия санкций с Ирана в условиях новых возможностей возникла необходимость в более действенных шагах.
Посол Саджади, говоря о новом импульсе к оживлению конкретных программ отдельных направлений двустороннего сотрудничества, подчеркнул роль парламентской дипломатии в этом вопросе и отметил, что готов активно сотрудничать с группой дружбы и постоянными комиссиями парламента РА.
В ходе встречи обсуждены вопросы, касающиеся беспрецедентной военной агрессии Азербайджана в отношении НКР и возникших вследствие ее вызовов, сложившейся в регионе военно-политической ситуации.
К.Нагапетян приветствовал взвешенную позицию ИРИ в мирном урегулировании НК-конфликта и обратился к событиям последних дней на карабахско-азербайджанской границе. Он выразил уверенность, что в создавшейся в регионе крайне напряженной ситуации нельзя допустить действий, дестабилизирующих региональную безопасность. В этом контексте К.Нагапетян подчеркнул важность адресной реакции на происходящие события международного сообщества, государств региона и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Сейед Казем Саджади выразил сочувствие по погибшим вследствие военных действий и отметил, что Иран готов выступить с миротворческой посреднической миссией между конфликтующими сторонами.
Затронуты также вопросы двустороннего взаимодействия и перспектив в сфере обороны и безопасности, упрочения  сотрудничества оборонных ведомств двух стран.
Между сторонами достигнута договоренность о встрече и обсуждении в формате рабочей группы   повесточных вопросов.
Депутаты СФ ФС РФ посетили Цицернакаберд
16 апреля депутаты Комитета по обороне и безопасности СФ ФС РФ в сопровождении председателя Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетяна посетили мемориал Геноцида армян 1915 года в Цицернакаберде.  Парламентарии возложили цветы к мемориалу и почт...
Э.Шармазанов: позиции стран-членов ОДКБ не должны противоречить официальной позиции ОДКБ
15 апреля в городе Познань вице-спикер НС Э.Шармазанов провел рабочее обсуждение с вице-спикером парламента Беларуси, сопредседателем комиссии по сотрудничеству Армения – Беларусь В.Гуминским. В повестке дня дебатов – вопросы развития как двустороннего, так и многостороннего парламентского сотр...