ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հովհաննես Սահակյանը, ապրիլի 14-ին Պոզնան քաղաքում հանդիպել է Լեհաստանի Հանրապետության Սեյմի փոխնախագահ Ռիչարդ Տերլեցկու հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Սեյմի փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել հայկական պատվիրակությանը Լեհաստանում քրիստոնեության ընդունման 1050-ամյակին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու համար: Պարոն Տերլեցկին բարձր է գնահատել լեհ-հայկական բարեկամությունը եւ հույս հայտնել, որ այն շարունակական զարգացում կունենա: Սեյմի փոխնախագահը նաեւ տեղեկացրել է, որ արդեն սկսվել են Լեհաստան-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ստեղծման աշխատանքները, եւ արդյունքը շուտով տեսանելի կլինի:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը շնորհակալություն է հայտնել լեհ գործընկերոջը ջերմ ընդունելության համար: Խոսելով քրիստոնեական արժեհամակարգի մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովը փաստել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը դրա ջատագովն է, եւ այդ արժեքների պահպանումն ու ամրապնդումն այլընտրանք չունի: Այս համատեքստում ՀՀ խորհրդարանի փոխնախագահը լեհ գործընկերոջը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից ապրիլի 1-ից սանձազերծված եւ չորս օր շարունակված ռազմական ագրեսիայի մանրամասները: Էդուարդ Շարմազանովը մասնավորապես նշել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված վայրագություններն ամբողջությամբ հիշեցնում են ԴԱԻՇ-ի գործելաոճը. մասնավորապես տեղի են ունեցել դիակների անդամահատումներ, գլխատումներ, ինչպես նաեւ քաղաքացիական անձանց սպանություններ իրենց տներում: Դպրոցների ուղղությամբ արձակված կրակահերթերը նաեւ երեխայի կյանք են խլել: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հիշեցրել է Սեյմի փոխնախագահին նաեւ պաշտոնական Ադրբեջանի կողմից ոչնչացված հազարավոր խաչքարերի մասին:
Խոսելով հայ եւ լեհ ժողովուրդների բարեկամության մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովը մասնավորապես նշել է, որ այդ բարեկամությունն ու համագործակցությունը դարերի պատմություն ունեն  եւ լավ հիմք են ստեղծում երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների համապարփակ զարգացման համար:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը վստահեցրել է, որ Հայաստանի խորհրդարանը մեծապես կարեւորում է հայ-լեհական համագործակցությունը ոչ միայն երկկողմ ձեւաչափով, այլեւ բազմակողմ: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը հատկապես ընդգծել է միջազգային խորհրդարանական վեհաժողովների շրջանակներում երկու բարեկամ երկրների խորհրդարանների ներկայացուցիչների միջեւ կառուցողական փոխգործակցության զարգացումը:
Հանդիպման ավարտին Էդուարդ Շարմազանովը Սեյմի փոխնախագահին է փոխանցել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված վայրագություններն ապացուցող բազմաթիվ նյութեր:
Ապրիլի 15-ին ՀՀ Ազգային ժողովում աշխատանքն է սկսել ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեի համատեղ նիստը, որին մասնակցում էին երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությո...

14 апреля возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым делегация, в составе которой руководитель группы дружбы Армения – Польша О.Саакян, встретилась в Познани с заместителем председателя Сейма Польской Республики Р.Терлецки.
Приветствуя гостей, вице-спикер Сейма поблагодарил армянскую делегацию за участие в мероприятиях к 1050-летию принятия Польшей христианства. Г-н Терлецки высоко оценил армяно-польскую дружбу и   выразил надежду на ее дальнейшее развитие. Он также сообщил, что уже ведется работа по формированию парламентской группы дружбы Польша – Армения, и результат вскоре будет зримым.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов поблагодарил коллегу за теплый прием. Говоря о системе христианских ценностей, он отметил, что РА привержена им, и сохранение и укрепление этих ценностей не имеет альтернативы. В этом контексте вице-спикер НС детально представил польскому коллеге подробности развязанной Азербайджаном с 1 апреля и продолжавшейся четыре дня военной агрессии. Г-н Шармазанов, в частности, отметил, что зверства азербайджанских вооруженных сил напоминают почерк ИГИЛ – обезглавлены, изувечены и обезображены трупы армянских военнослужащих, убиты в своих домах гражданские лица и т.д. Он также напомнил вице-спикеру Сейма об уничтожении тысячелетних хачкаров официальным Азербайджаном.
Говоря о дружбе армянского и польского народов, Э.Шармазанов, в частности, отметил, что эта дружба и сотрудничество имеют многовековую историю и создают прочную основу для всестороннего развития межгосударственных отношений двух стран.
Вице-спикер НС заверил, что парламент Армении всемерно осознает важность армяно-польского сотрудничества не только в двустороннем, но и в многостороннем форматах. В этом контексте Э.Шармазанов особо подчеркнул развитие конструктивного взаимодействия парламентариев двух дружественных стран в рамках международных парламентских ассамблей.
В завершение встречи Э.Шармазанов передал вице-спикеру Сейма множество материалов, свидетельствующих о зверствах азербайджанских вооруженных сил.
Состоялась личная беседа вице-спикера НС Э.Шармазанова с вице-спикером Бундестага Германии
В состоявшейся в ходе визита в Польшу личной беседе с  вице-спикером Бундестага Германии Иоганнесом Зингхаммером вице-спикер НС РА Э.Шармазанов подробно представил  последствия развязанной Азербайджаном в начале апреля военной агрессии. В частности, в действиях Азербайджана отмечен почерк ...
Совместное заседание Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам НС РА и Комитета по обороне и безопасности СФ ФС РФ
15 апреля в НС РА начало работу совместное заседание Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам НС РА и Комитета по обороне и безопасности СФ ФС РФ, в котором приняли участие представители оборонных ведомств, служб безопасности, министерств иностранных дел, научно-о...
Возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым делегация встретилась с председателями Сената и Сейма Польши
14 апреля возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым делегация, в которую входят депутат НС, руководитель группы дружбы О.Саакян, руководитель Управления по связям с общественностью и средствами информации А.Бабаян и Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Польше Э.Казарян, провела в Познани официа...