ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գարիֆալիա Կանելլիին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ապրիլի 13-ին ընդունել է Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավոր Գարիֆալիա Կանելլիին:
Ողջունելով հյուրին՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել դարերի պատմություն ունեցող հայ-հունական հարաբերությունները եւ փաստել, որ այդ մասին է վկայում նաեւ հույն պատգամավորի այցը Լեռնային Ղարաբաղ եւ Հայաստան:
Էդուարդ Շարմազանովը շնորհակալություն է հայտնել Գարիֆալիա Կանելլիին՝ այս ծանր եւ դժվարին օրերին հայ ժողովրդի կողքին լինելու եւ եղբայրական ձեռք մեկնելու համար, ինչը, ըստ նրա, ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության վառ օրինակ է: ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է Գարիֆալիա Կանելլիի՝ ԼՂՀ կատարած այցը՝ այն գնահատելով ղարաբաղա-ադրբեջանական վերջին իրադարձությունների վերաբերյալ սեփական կարծիք ձեւավորելու տեսանկյունից: Անդրադառնալով հույն պատգամավորի՝ Ադրբեջանի «սեւ ցուցակում» հայտնվելու հանգամանքին՝ ԱԺ փոխնախագահը տարօրինակ եւ անընդունելի է համարել 21-րդ դարում մարդու, առավել եւս՝ ԵԽԽՎ պատգամավորի տեղաշարժի սահմանափակումը: Նա հույս է հայտնել, որ Գարիֆալիա Կանելլին եվրոպացի եւ հույն գործընկերներին կներկայացնի Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած իրադարձությունների իրական պատկերը: ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է հույն պատգամավորի այն դիրքորոշումը, ըստ որի՝ դատապարտելի են զոհերի պատճառ հանդիսացող իրադարձությունները, ինչպես նաեւ խնդրի վերաբերյալ երկակի ստանդարտների կիրառումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Գարիֆալիա Կանելլին անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցին եւ անթույլատրելի համարել ուրիշի շահերի համար մարդկային կյանքերի կործանումը: Նա վստահեցրել է, որ կանի հնարավորը՝ դադարեցնելու համար ադրբեջանական ագրեսիան եւ անմեղ կյանքերի զոհաբերումը:
Անդրադառնալով Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ Եռաբլուր պանթեոն կատարած այցերին՝ տիկին Կանելլին կարեւորել է ցեղասպանությունների դատապարտումը, քանի որ, ըստ նրա՝ չդատապարտված հանցանգործությունները լի են կրկնության վտանգով: Նա անհրաժեշտ է համարել համատեղել ջանքերը՝ միասնաբար պայքարելու մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ դրանց իրացման համար:
Ապրիլի 15-ին` ժամը 09:30-ին, ԱԺ Ոսկեզօծ դահլիճում տեղի կունենա ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեի համատեղ նիստը: Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները նիստը կարող են լուսաբանել ...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի բյուջետային գրասենյակի թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար մրցույթ անցկացնելու մասին ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄԸ` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի բյուջետային գրասենյակի փորձագետ. Գործունեության ոլորտներն են` տնտեսական հարաբերությունները, շրջակա միջավայրի պաշտ...

Вице-спикер НС Э.Шармазанов принял депутата парламента Греции Гарифалию Канелли
13 апреля вице-спикер НС Э.Шармазанов принял депутата парламента Греческой Республики Гарифалию Канелли.
Приветствуя гостью, вице-спикер НС высоко оценил вековые армяно-греческие отношения и отметил, что об этом свидетельствует также визит греческого депутата в Нагорный Карабах и   Армению.
Э.Шармазанов поблагодарил г-жу Канелли за братскую поддержку армянского народа в эти тяжелые дни, что явилось ярким примером защиты демократии и прав человека. Вице-спикер НС подчеркнул важность ее поездки в НКР, оценив визит с точки зрения формирования собственного мнения по последним карабахско-азербайджанским событиям. Обратившись к появлению греческого депутата в “черном списке” Азербайджана, Э.Шармазанов заметил, что странно и неприемлемо в XXI веке ограничивать передвижения человека, тем более депутата ПАСЕ.   Он выразил надежду, что Гарифалия Канелли представит своим европейским и, в частности, греческим партнерам реальную картину событий, имевших место в Нагорном Карабахе. Вице-спикер НС подчеркнул важность позиции греческого депутата, осудившей повлекшие жертвы события, а также применение двойных стандартов по НК-проблеме.
Поблагодарив за теплый прием, Гарифалия Канелли коснулась поездки в Нагорный Карабах и заметила, что считает недопустимым потери человеческих жизней за чужие интересы. Она заверила, что сделает все возможное для прекращения азербайджанской агрессии.
Обратившись к посещениям мемориала в Цицернакаберде и пантеона “Ераблур”, г-жа Канелли подчеркнула важность осуждения геноцидов, так как неосужденные преступления чреваты рецидивами. Она считает необходимым объединение усилий  в борьбе по защите прав человека и их реализации.
14.04.2016
Состоится совместное заседание Постоянной комиссии НС РА по обороне, национальной безопасности и внутренним делам и Комитета СФ ФС РФ по обороне и безопасности
15 апреля, в 09:30 часов, в Позолоченном зале НС состоится совместное заседание Постоянной комиссии НС РА по обороне, национальной безопасности и внутренним делам и Комитета СФ ФС РФ по обороне и безопасности. Представители СМИ могут освещать работу до 10:00 часов, после чего заседание пройдет в зак...