ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գարիֆալիա Կանելլիին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ապրիլի 13-ին ընդունել է Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավոր Գարիֆալիա Կանելլիին:
Ողջունելով հյուրին՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել դարերի պատմություն ունեցող հայ-հունական հարաբերությունները եւ փաստել, որ այդ մասին է վկայում նաեւ հույն պատգամավորի այցը Լեռնային Ղարաբաղ եւ Հայաստան:
Էդուարդ Շարմազանովը շնորհակալություն է հայտնել Գարիֆալիա Կանելլիին՝ այս ծանր եւ դժվարին օրերին հայ ժողովրդի կողքին լինելու եւ եղբայրական ձեռք մեկնելու համար, ինչը, ըստ նրա, ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության վառ օրինակ է: ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է Գարիֆալիա Կանելլիի՝ ԼՂՀ կատարած այցը՝ այն գնահատելով ղարաբաղա-ադրբեջանական վերջին իրադարձությունների վերաբերյալ սեփական կարծիք ձեւավորելու տեսանկյունից: Անդրադառնալով հույն պատգամավորի՝ Ադրբեջանի «սեւ ցուցակում» հայտնվելու հանգամանքին՝ ԱԺ փոխնախագահը տարօրինակ եւ անընդունելի է համարել 21-րդ դարում մարդու, առավել եւս՝ ԵԽԽՎ պատգամավորի տեղաշարժի սահմանափակումը: Նա հույս է հայտնել, որ Գարիֆալիա Կանելլին եվրոպացի եւ հույն գործընկերներին կներկայացնի Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած իրադարձությունների իրական պատկերը: ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է հույն պատգամավորի այն դիրքորոշումը, ըստ որի՝ դատապարտելի են զոհերի պատճառ հանդիսացող իրադարձությունները, ինչպես նաեւ խնդրի վերաբերյալ երկակի ստանդարտների կիրառումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Գարիֆալիա Կանելլին անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցին եւ անթույլատրելի համարել ուրիշի շահերի համար մարդկային կյանքերի կործանումը: Նա վստահեցրել է, որ կանի հնարավորը՝ դադարեցնելու համար ադրբեջանական ագրեսիան եւ անմեղ կյանքերի զոհաբերումը:
Անդրադառնալով Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ Եռաբլուր պանթեոն կատարած այցերին՝ տիկին Կանելլին կարեւորել է ցեղասպանությունների դատապարտումը, քանի որ, ըստ նրա՝ չդատապարտված հանցանգործությունները լի են կրկնության վտանգով: Նա անհրաժեշտ է համարել համատեղել ջանքերը՝ միասնաբար պայքարելու մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ դրանց իրացման համար:
Ապրիլի 15-ին` ժամը 09:30-ին, ԱԺ Ոսկեզօծ դահլիճում տեղի կունենա ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեի համատեղ նիստը: Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները նիստը կարող են լուսաբանել ...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի բյուջետային գրասենյակի թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար մրցույթ անցկացնելու մասին ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄԸ` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի բյուջետային գրասենյակի փորձագետ. Գործունեության ոլորտներն են` տնտեսական հարաբերությունները, շրջակա միջավայրի պաշտ...

RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov Receives the Member of the Hellenic Parliament Garyfallia Kanelli
On April 13, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the member of the Parliament of the Republic of Greece Garyfallia Kanelli.
Welcoming the guest the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov highly assessed the Armenian-Greek relations of many centuries and documented that the Greek MP’s visit to Nagorno Karabakh and Armenia also witnessed to that.
Eduard Sharmazanov thanked Garyfallia Kanelli for being next to the Armenian people in these grave and hard days and giving a hand which, according to him, is a vivid example of democracy and protection of human rights. The NA Deputy Speaker highlighted Garyfallia Kanelli’s visit to the NKR, evaluating it in terms of forming an own opinion on the Karabakh-Azerbaijani recent events. Touching upon the fact of the Greek MP’s appearing “on the black list” of Azerbaijan, the NA Deputy Speaker considered inadmissible in the 21st century the restriction of the move of a man, moreover the PACE MP. He expressed hope that Garyfallia Kanelli will present to her European and Greek colleagues the real picture of the events occurred in Nagorno Karabakh. The NA Deputy Speaker emphasized the Greek MP’s position, according to which, the events being a reason for casualties are condemnable, as well as the use of double standards on the problem.
Thanking for the warm reception Garyfallia Kanelli referred to her visit to Nagorno Karabakh and deemed inadmissible the human lives’ losses for other’s interests. She assured that she would do her best to stop the Azerbaijani aggression and the innocent lives’ sacrificing.
Talking about her visits to Tstitsernakaberd and Yerablur Pantheon Mrs Kanelli attached importance to the condemnation of genocides as, according to her, non-condemned crimes are full danger of repetition. She considered necessary to combine efforts and unitedly fight for protection of human rights and their execution.
14.04.2016
Joint Sitting of the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs and the RF FA FC Committee on Defense and Security is to be Held
On April 15,at 09:30 a.m., the joint sitting of the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs and the RF Federal Assembly Federal Council Committee on Defense and Security will held a joint sitting at the NA Gilded Hall. The representatives of the media can cover th...