ԼՂՀ Ազգային ժողովի նիստերի մեծ դահլիճում ապրիլի 12-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ-ԼՂՀ ԱԺ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավորական պատվիրակության մեջ ընդգրկված էին մի շարք մշտական հանձնաժողովների նախագահներ եւ խորհրդարանական բոլոր խմբակցությունների պատասխանատուները:
Խորհրդարանականները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի ագրեսիայից հայրենիքի սահմանները պաշտպանող, զոհված զինծառայողների եւ հրետակոծության հետեւանքով մահացած խաղաղ բնակիչների հիշատակը:
Փոխադարձ պայմանավորվածությամբ ընտրվել է օրակարգային հարց՝ «Սույն թվականի ապրիլի 2-5-ը Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը եւ խորհրդարանական անելիքները՝  Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական համագործակցության համատեքստում»:
Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն, որի ընթացքում ելույթ են ունեցել ՀՀ եւ ԼՂՀ շուրջ երկու տասնյակ պատգամավորներ:
Քննարկվել են պաշտպանության, անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության ոլորտներում օրենսդրական եւ այլ կարգի համագործակցության ու միջազգային խորհրդարանական հարթակներում Արցախին առնչվող խնդիրների համակողմանի ներկայացման հետ կապված հարցերի լայն շրջանակ:
Հայկական երկու հանրապետությունների պատգամավորները ընդգծել են համատեղ քննարկումների կարեւորությունը, որը հիմք է տալիս ստեղծված ոչ սովորական պայմաններում գտնել արդյունավետ համագործակցության համար պահանջվող գործիքակազմը:
Ամփոփելով քննարկման արդյունքները՝ ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ առաջարկները կներկայացվեն ԼՂՀ եւ ՀՀ խորհրդարաններին, եւ դրա հիման վրա կմշակվի համատեղ գործողությունների պլան:

12 апреля в Большом зале заседаний НС НКР состоялась в расширенном составе встреча Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС НКР.
В депутатскую делегацию НС РА вошли председатели ряда постоянных комиссий и ответственные всех парламентских фракций.
Парламентарии почтили минутой молчания память защищавших границы родины павших военнослужащих и мирных жителей,   погибших вследствие апрельской агрессии Азербайджана.
По взаимному согласию выбран повесточный вопрос “Создавшееся вследствие новой агрессии Азербайджана 2-5 апреля с.г. положение и парламентские задачи в контексте межпарламентского сотрудничества Армения – Арцах”.
В обмене мнениями приняли участие около двух десятков депутатов РА и НКР.
Обсужден широкий круг вопросов законодательного и иного сотрудничества в области обороны, безопасности и внешней политики и всестороннего представления на международных парламентских площадках проблем Арцаха.
Депутаты двух армянских республик подчеркнули важность совместных обсуждений, которые позволят изыскать в создавшихся непростых условиях необходимые инструменты эффективного сотрудничества.
Обобщая итоги дебатов, председатель НС НКР А.Гулян отметил, что предложения будут представлены парламентам НКР и РА, и на их основе будет разработан план совместных действий.