ՀՀ եւ ԼՂՀ խորհրդարանների պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովները համատեղ հայտարարություն են տարածել ապրիլի 2-5-ը Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ լայնածավալ ռազմական գործողությունների իրականացման հետեւանքով մարդկության դեմ կատարած հանցագործությունների վերաբերյալ:
«2016 թվականի ապրիլի 2-5-ը կոպտորեն խախտելով 1994 թ. մայիսին ստորագրված զինադադարի մասին եռակողմ համաձայնագիրը (Արցախի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ)՝ Ադրբեջանը բացահայտ ոտնահարել է միջազգային իրավունքի նորմերը՝ կիրառելով պատերազմ վարելու արգելված միջոցներ եւ մեթոդներ: Հարձակման հիմնական թիրախ է դարձել սահմանամերձ եւ խոր թիկունքում գտնվող քաղաքացիական բնակչությունը: Ադրբեջանական բանակն իր զինանոցում գտնվող բազմաթիվ զինատեսակներից (ՄՄ-21 «Գրադ» եւ համազարկային կրակի «Սմերչ» ռեակտիվ համակարգ), ամենատարբեր տրամաչափի հրետանային միջոցներից (այդ թվում՝ 152 մմ հրանոթներ), ծանր հրետանային ՏՈՍ-1 համակարգից, ՄԻ-24 գրոհային ուղղաթիռներից, տանկերից ու այլ կարգի զրահատեխնիկայից (գրոհային անօդաչու թռչող սարքեր) հրթիռահրետակոծման են ենթարկել ԼՂՀ մի շարք բնակավայրեր, որի հետեւանքով զոհվել ու վիրավորվել են խաղաղ բնակիչներ, այդ թվում՝ երեխաներ, կանայք եւ ծերեր: Անվտանգության խնդիրներից ելնելով՝ տարհանվել են Թալիշ, Մատաղիս, Մարտակերտ բնակավայրերի խաղաղ բնակիչները: Ադրբեջանական բանակի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ կատարված վայրագությունների ու անմարդկային բռնարարքների ապացույցները բազմաթիվ են:
Բոլոր հիմքերը կան ենթադրելու, որ ադրբեջանական բանակի կազմում ներգրավված են եղել վարձկան ահաբեկիչներ:
Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիան խաղաղության եւ մարդկության դեմ ուղղված միջազգային հանցագործություն է:
Ադրբեջանական ագրեսիայից Արցախի խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու հարվածն այդ նույն օրերին իր վրա է վերցրել ԼՂՀ պաշտպանության բանակը եւ իր տրամադրության տակ գտնվող անհրաժեշտ միջոցներով կասեցրել հակառակորդի ռազմական լայնածավալ հարձակումը՝ արժանապատվորեն կատարելով սեփական ժողովրդի անվտանգության երաշխավորի դերը:
ՀՀ եւ ԼՂՀ խորհրդարանների պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովները հայտարարում են, որ վճռական են տրամադրված՝ վերոնշյալ բոլոր հանցագործությունները, Ադրբեջանի ագրեսիայի հետեւանքներն ուսումնասիրելու եւ դրանց արդյունքներն ընդունված կարգով միջազգային հանրությանը ներկայացնելու»:
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովին կից Երիտասարդական խորհրդարանի պատգամավորները հայտարարություն են տարածել: «Արցախի ժողովրդի՝ իր հայրենիքում ապրելու եւ այն շենացնելու ջանքերը հերթական անգամ բախվեցին ադրբեջանական ռազմական ագրեսիային եւ արկած...
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա-Լիտվա-Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 9-ին հանդիպել է Լատվիայի խորհրդարանի պատգամավոր, Լատվիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինի հետ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել Սերգեյ Պոտապկինին Լատվիայի մայրաքաղաք Ռ...

Совместное заявление постоянных комиссий парламентов НКР и РА по государственно-правовым вопросам
Постоянные комиссии парламентов НКР и РА по государственно-правовым вопросам распространили "Совместное заявление о преступлениях против человечества вследствие осуществления Азербайджаном 2-5 апреля широкомасштабных военных действий против Арцаха":
"Со 2 по 5 апреля 2016 г., грубо нарушив подписанное  в мае 1994 г. трехстороннее соглашение о режиме прекращения огня (между Арцахом, Азербайджаном и Арменией), Азербайджан открыто нарушил нормы международного права с применением запрещенных средств и методов ведения войны. Основной мишенью нападения стало гражданское население, находящееся в приграничной зоне и глубоком тылу. Азербайджанская армия из множества находящихся в ее арсенале видов оружия (“ММ-21” (Град) и реактивная система залпового огня “Смерч”,  артиллерийские средства поражения самого разного калибра, в том числе и пушки 152 мм, тяжёлая огнемётная система ТОС-1А “Солнцепёк”, штурмовые вертолеты МИ-24, танки и другая бронетехника, штурмовые беспилотные летательные аппараты) подвергла ракетно-артиллерийскому обстрелу ряд населенных пунктов НКР, в результате чего погибли и были ранены мирные жители, в том числе дети, женщины и пожилые люди. Из соображений безопасности были эвакуированы мирные жители населенных пунктов Талиш, Матагис, Мартакерт. Существует множество доказательств зверств и бесчеловечных насильственных действий  азербайджанской армии против мирного населения Арцаха.
Имеются все основания полагать, что в состав азербайджанской армии были вовлечены наемные террористы.
Агрессия, осуществленная Азербайджаном против Республики Арцах, – международное преступление против мира и человечества.
В эти дни Армия обороны НКР взяла на себя основной удар, защищая мирное население Арцаха от азербайджанской агрессии: используя  имеющиеся в ее арсенале необходимые средства, она пресекла  широкомасштабное военное нападение противника, достойно выполнив роль гаранта безопасности своего народа.
Постоянные комиссии парламентов НКР и РА по государственно-правовым вопросам заявляют, что решительно настроены на изучение всех вышеуказанных преступлений, последствий азербайджанской агрессии и представление их результатов в установленном порядке международному сообществу".
Заявление депутатов Молодежного парламента
Депутаты Молодежного парламента при Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта распространили Заявление:“Усилия народа Арцаха жить и созидать на своей родине в очередной раз столкнулись с азербайджанской военной агрессией и авантюризмом. Четырехдневные широком...
Э.Шармазанов встретился с С.Потапкиным
9 апреля вице-спикер НС, руководитель парламентской группы дружбы Армения – Латвия – Литва – Эстония Э.Шармазанов встретился с депутатом парламента Латвии, руководителем парламентской группы дружбы Латвия – Армения  С.Потапкиным.Вице-спикер НС выразил признательность С.Потапкину за содействие в...