ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանն ապրիլի 4-ին ընդունել է Իսրայելի Պետության Կնեսետի փոխխոսնակ, Իսրայել-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովին եւ նրա ղեկավարած պատվիրակության անդամներին:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը վստահություն է հայտնել, որ Կնեսետի խորհրդարանականների այցն արդյունավետ կլինի հայ-իսրայելական հարաբերությունների հետագա զարգացման եւ խորացման համար: Տիկին Նաղդալյանն առանձնապես կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, այդ համատեքստում նշանակալի դերակատարություն վերապահել բարեկամական խմբերին: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ երկու երկրները համագործակցության մեծ ներուժ ունեն տարբեր բնագավառներում, որոնցից են մասնավորապես, առեւտրատնտեսական, մշակութային, գյուղատնտեսական ոլորտները, քաղավիացիան եւ զբոսաշրջությունը:
ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը բարձր է գնահատել ցեղասպանությունների ճանաչման եւ կրկնության կանխարգելման գործում Իսրայելի ներդրումը եւ կարեւորել Կնեսետում Հայոց ցեղասպանության հարցի քննարկման հետ կապված զարգացումները: Հերմինե Նաղդալյանը հույս է հայտնել, որ Կնեսետի արձագանքն այդ կապակցությամբ ծանրակշիռ կլինի: ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը շնորհակալություն է հայտնել Իսրայելի կառավարությանը՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու համար եւ հույս հայտնել, որ առաջիկա «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումին Իսրայելի պատվիրակությունը մասնակցություն կունենա:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք անդրադարձ է եղել հայ ժողովրդի համար ներկա ծանր իրավիճակին: Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին՝ Հերմինե Նաղդալյանը բարձրաձայնել է Ադրբեջանի ահաբեկչական եւ ագրեսիվ քաղաքականության մասին, որն առավել սրվել է վերջին օրերին: ԱԺ փոխնախագահն այս համատեքստում կարեւորել է միջազգային հանրության միջամտությունը եւ հույս հայտնել, որ Իսրայելը՝ որպես ահաբեկչության դեմ պայքարում ներդրում ունեցող պետություն, իր աջակցությունը կցուցաբերի Հայաստանին:
Իսրայելի Կնեսետի փոխխոսնակ Թալի Պլոսկովն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ նույնպես կարեւորել միջխորհրդարանական կապերի սերտացման, ինչպես նաեւ տարբեր ոլորտներում գործուն համագործակցության անհրաժեշտությունը: Նա տեղեկացրել է, որ այցի ընթացքում տեղի են ունեցել բազմաթիվ հանդիպումներ, որոնց արդյունքում արդեն ուրվագծվել են կոնկրետ ծրագրեր՝ ուղղված գործարար կապերի հաստատմանն ու ամրապնդմանը: Տիկին Պլոսկովն անհրաժեշտ է համարել համատեղել ջանքերը եւ միասնաբար պայքարել ցեղասպանությունների կանխարգելման համար:
Անդրադառնալով ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ընթացող իրադարձություններին՝ Թալի Պլոսկովն իր աջակցությունն է հայտնել հայ ժողովրդին եւ խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի գործողությունները: Կնեսետի փոխխոսնակը, կիսելով հայ ժողովրդի մտահոգությունը, իր պատրաստակամությունն է հայտնել ստեղծված անընդունելի իրավիճակի մասին համատեղ բարձրաձայնելու եւ կոչ արել Ադրբեջանին՝ դադարեցնել այդ՝ ոչ մի տեղ չտանող քաղաքականությունը:

On April 4, the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan received the Deputy Speaker of the Knesset of the State of Israel, the Head of Israel-Armenia Friendship Group Tali Ploskov and the members of the delegation led by her.
Welcoming the guests, the NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan expressed confidence that the visit of the parliamentarians of the Knesset will be effective for the further development and deepening of the Armenian-Israeli relations. Mrs Naghdalyan especially highlighted the inter-parliamentary cooperation, in that context reserved significant role to the Friendship Groups. In the NA Deputy Speaker's word, the two countries have a big potential of cooperation in such various fields as the trade-economic, cultural, agricultural spheres, the civil aviation and tourism.
The NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan highly assessed the contribution of Israel to the recognition of genocides and prevention of their repetition and emphasized the developments related to the discussion of the Armenian Genocide issue. Hermine Naghdalyan expressed hope that the Knesset’s response will be weighty in that respect. The NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan thanked Israel's government for taking part in the events dedicated to the Armenian Genocide Centennial and expressed hope that the Israeli Delegation will take part in the Global Forum “Against Genocide as a Crime.”
In the course of meeting both parties touched upon the current hard situation for the Armenian people. Referring to the issue of the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, Hermine Naghdalyan voiced about Azerbaijan’s terrorist and aggressive policy, which had been escalated during recent days. The NA Deputy Speaker in this context highlighted the intervention of the international community and expressed hope that Israel, as a state fighting against terror, will support Armenia.
In her turn the Deputy Speaker of the Knesset of the State of Israel thanked her colleague for the warm reception and also highlighted the necessity of the rapprochement of the inter-parliamentary ties, as well as the active cooperation in different spheres. She has informed that during her visit numerous meetings took place, as a result of which concrete programmes had been outlined aimed at the establishment and strengthening of the business relations. Mrs Ploskov considered necessary to unite efforts and struggle together for the prevention of genocides.
Touching upon the events on Karabakh-Azerbaijani Line of Contact Tali Ploskov expressed her support to the Armenian people and strongly condemned Azerbaijan’s actions, qualifying them as terrorism directed to the whole region. Sharing the Armenian people’s concern, the Deputy Speaker expressed her readiness to jointly voice about the created inadmissible situation and called on Azerbaijan to stop the policy going nowhere.