ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանն ապրիլի 4-ին ընդունել է Իսրայելի Պետության Կնեսետի փոխխոսնակ, Իսրայել-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովին եւ նրա ղեկավարած պատվիրակության անդամներին:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը վստահություն է հայտնել, որ Կնեսետի խորհրդարանականների այցն արդյունավետ կլինի հայ-իսրայելական հարաբերությունների հետագա զարգացման եւ խորացման համար: Տիկին Նաղդալյանն առանձնապես կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, այդ համատեքստում նշանակալի դերակատարություն վերապահել բարեկամական խմբերին: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ երկու երկրները համագործակցության մեծ ներուժ ունեն տարբեր բնագավառներում, որոնցից են մասնավորապես, առեւտրատնտեսական, մշակութային, գյուղատնտեսական ոլորտները, քաղավիացիան եւ զբոսաշրջությունը:
ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը բարձր է գնահատել ցեղասպանությունների ճանաչման եւ կրկնության կանխարգելման գործում Իսրայելի ներդրումը եւ կարեւորել Կնեսետում Հայոց ցեղասպանության հարցի քննարկման հետ կապված զարգացումները: Հերմինե Նաղդալյանը հույս է հայտնել, որ Կնեսետի արձագանքն այդ կապակցությամբ ծանրակշիռ կլինի: ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը շնորհակալություն է հայտնել Իսրայելի կառավարությանը՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու համար եւ հույս հայտնել, որ առաջիկա «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումին Իսրայելի պատվիրակությունը մասնակցություն կունենա:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք անդրադարձ է եղել հայ ժողովրդի համար ներկա ծանր իրավիճակին: Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին՝ Հերմինե Նաղդալյանը բարձրաձայնել է Ադրբեջանի ահաբեկչական եւ ագրեսիվ քաղաքականության մասին, որն առավել սրվել է վերջին օրերին: ԱԺ փոխնախագահն այս համատեքստում կարեւորել է միջազգային հանրության միջամտությունը եւ հույս հայտնել, որ Իսրայելը՝ որպես ահաբեկչության դեմ պայքարում ներդրում ունեցող պետություն, իր աջակցությունը կցուցաբերի Հայաստանին:
Իսրայելի Կնեսետի փոխխոսնակ Թալի Պլոսկովն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ նույնպես կարեւորել միջխորհրդարանական կապերի սերտացման, ինչպես նաեւ տարբեր ոլորտներում գործուն համագործակցության անհրաժեշտությունը: Նա տեղեկացրել է, որ այցի ընթացքում տեղի են ունեցել բազմաթիվ հանդիպումներ, որոնց արդյունքում արդեն ուրվագծվել են կոնկրետ ծրագրեր՝ ուղղված գործարար կապերի հաստատմանն ու ամրապնդմանը: Տիկին Պլոսկովն անհրաժեշտ է համարել համատեղել ջանքերը եւ միասնաբար պայքարել ցեղասպանությունների կանխարգելման համար:
Անդրադառնալով ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ընթացող իրադարձություններին՝ Թալի Պլոսկովն իր աջակցությունն է հայտնել հայ ժողովրդին եւ խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի գործողությունները: Կնեսետի փոխխոսնակը, կիսելով հայ ժողովրդի մտահոգությունը, իր պատրաստակամությունն է հայտնել ստեղծված անընդունելի իրավիճակի մասին համատեղ բարձրաձայնելու եւ կոչ արել Ադրբեջանին՝ դադարեցնել այդ՝ ոչ մի տեղ չտանող քաղաքականությունը:

4 апреля вице-спикер НС Э.Нагдалян приняла вице-спикера Кнессета Государства Израиль, руководителя группы дружбы Израиль – Армения г-жу Тали Плосков и членов возглавляемой ею делегации.
Приветствуя гостей, Э.Нагдалян выразила уверенность, что визит парламентариев Кнессета окажется продуктивным для дальнейшего развития и углубления армяно-израильских отношений. Она особо выделила межпарламентское сотрудничество, в этом русле отведя заметную роль группам дружбы. По словам вице-спикера НС, обе страны обладают большим потенциалом сотрудничества в различных сферах, в частности в торгово-экономической, культурной, сельскохозяйственной, в области гражданской авиации и туризма.
Вице-спикер НС Э.Нагдалян высоко оценила вклад Израиля в признание и предупреждение геноцидов и их рецидивов и подчеркнула важность развитий в обсуждении в Кнессете вопроса   признания Геноцида армян. Г-жа Нагдалян выразила надежду, что реакция Кнессета в связи с этим будет весомой. Она поблагодарила правительство Израиля за участие в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян и выразила надежду, что делегация Израиля будет участвовать в предстоящем глобальном форуме “Против преступления геноцида”.
В ходе встречи обоюдно затронута нынешняя тяжелая для армянского народа ситуация. Обратившись к урегулированию НК-конфликта, Э.Нагдалян заявила о террористической и агрессивной политике Азербайджана, максимально проявившейся в последние дни. В этом контексте вице-спикер НС подчеркнула важность вмешательства мирового сообщества и выразила надежду, что Израиль, как внесшее вклад в борьбу с терроризмом государство, окажет поддержку Армении.
Вице-спикера Кнессета Израиля, руководитель группы дружбы Израиль – Армения Тали Плосков в свою очередь поблагодарила за теплый прием и также подчеркнула важность укрепления межпарламентских связей, необходимость эффективного сотрудничества . Она сообщила, что в ходе визита состоялись многочисленные встречи, в итоге которых уже намечены конкретные программы по установлению и упрочению деловых связей. Г-жа Плосков считает необходимым объединение усилий в совместной борьбе   за предупреждение геноцидов.
Обратившись к событиям на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения, Тали Плосков выразила свою поддержку армянскому народу и строго осудила действия Азербайджана, квалифицировав их как направленный на весь регион терроризм. Вице-спикер Кнессета, разделяя обеспокоенность армянского народа, выразила свою готовность заявить вместе о создавшейся недопустимой ситуации и призвала Азербайджан прекратить эту ведущую в никуда политику.
4 апреля руководитель парламентской  группы дружбы Армения – Израиль А.Закарян, члены группы А.Арзуманян, Э.Марукян, К.Бекарян, Т.Погосян, Г.Багратян и Н.Карапетян встретились с делегацией, возглавляемой вице-спикером Кнессета Израиля, руководителем группы дружбы Израиль – Армения Тали Плосков....
4 апреля вице-спикер НС Э.Шармазанов в сопровождении представителей всех парламентских фракций и председателя Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетяна посетил военный госпиталь Мурацана. Парламентарии встретились с получившими ранения вследствие бо...