Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը փետրվարի 9-ին ընդունել է Եվրոպայի պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների դաշինքի նախագահ Յան Զահրադիլին:
Գալուստ Սահակյանը շեշտել է, որ Եվրոպական միությունը եղել եւ շարունակում է մնալ Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից: Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ԵՄ-ի հետ Հայաստանի համագործակցությունը հիմնվում է առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա, եւ մեր երկիրը հաստատակամ է Եվրոպական միության հետ հարաբերությունները խորացնելու եւ ընդլայնելու հարցում: Կարեւորելով խորհրդարանների դերը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման գործում՝ պարոն Սահակյանը նշել է, որ խորհրդարանական ձեւաչափն այն հարթակն է, որը հնարավորություն է տալիս ազատ ու անկաշկանդ քննարկումներ ծավալելու երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:
Անդրադառնալով Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին՝ Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է բազմակողմ համագործակցության ձեւաչափը, որը հնարավորություն է ընձեռում քննարկել տարածաշրջանին վերաբերող հարցեր: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարն ասել է, որ Հայաստանը պետք է օգտագործի այս համագործակցության հնարավորությունը, այլ ոչ թե խուսափի դրանից, ինչն անում է Ադրբեջանի պատվիրակությունը: «Զարմանալի չէ նաեւ Ադրբեջանի կողմից կայացրած որոշումը` Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում անդամակցության դադարեցման վերաբերյալ»,- ասել է Գալուստ Սահակյանը:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը՝ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն առաջնահերթություններից մեկն է: Նա եւս մեկ անգամ փաստել է, որ հակամարտության լուծումը Հայաստանը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո, ինչը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միակ ձեւաչափն է:
Յան Զահրադիլը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Եվրոպայի պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների դաշինքն իր գործունեությամբ կնպաստի Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ակտիվացմանն ու ամրապնդմանը:
Եվրոպայի պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների դաշինքի նախագահը, անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը, նշել է, որ կողմ է հարցի երկխոսության ճանապարհով խաղաղ կարգավորմանը՝ իրավասու կառույցների լիազորությունների շրջանակում:
Հյուրի խնդրանքով ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն անդրադարձել է նաեւ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը, տարածաշրջանային խնդիրներին:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի շնորհավորական ուղերձում ասվում է. «Հարգելի պարոն Սարգսյան, շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան 75-ամյակի առթիվ: Միջազգային ճանաչման արժանացած Ձեր աշխատանքների ու աշխատությունների շնորհիվ գիտությունը հարստացել է հիմնարար հետազոտություններով եւ հայտնագործություններով: Ծանրակշիռ է Ձե...

9 февраля Председатель НС Г.Саакян принял председателя альянса консерваторов и реформистов Европы Яна Заградила.
Г.Саакян подчеркнул, что Евросоюз был и остается важнейшим партнером Армении. Глава НС отметил, что сотрудничество Армении с ЕС опирается в первую очередь на систему общих ценностей, и наша страна последовательна в углублении и расширении отношений с ЕС. Особо выделив роль парламентов в развитии отношений РА – ЕС,   г-н Саакян отметил, что парламентский формат – платформа, которая дает возможность развернуть свободные и непринужденные дебаты по представляющим обоюдный интерес вопросам.
Обратившись к работе ПА Евронест, Председатель НС подчеркнул важность формата многостороннего сотрудничества, позволяющего обсуждать вопросы, касающиеся региона. В данном контексте глава парламента отметил, что Армения должна использовать возможности такого сотрудничества, а не избегать их, как это делает делегация Азербайджана. “Неудивительно также решение Азербайджана о прекращении членства в ПА Евронест”, - заметил Г.Саакян.
Коснувшись НК-конфликта,   руководитель НС отметил, что мирное урегулирование Нагорно-Карабахской проблемы является одним из приоритетов внешней политики РА. Он еще раз констатировал, что в Армении решение вопроса   видят исключительно мирным путем – под эгидой сопредседателей МГ ОБСЕ, что является единственным форматом урегулирования НК-конфликта.
Член Европарламента Ян Заградил, поблагодарив за прием, отметил, что альянс европейских консерваторов и реформистов своей деятельностью будет способствовать активизации и укреплению отношений Армения – Евросоюз.
Ян Заградил, обратившись к НК-конфликту, отметил, что является сторонником мирного урегулирования вопроса посредством диалога – в рамках полномочий компетентных структур.
По просьбе гостя, Председатель НС Г.Саакян обратился также   к внешней политике Армении, региональным проблемам.
“Уважаемый г-н Саргсян, поздравляю Вас с 75-летием со дня рождения!Благодаря Вашим удостоившимся международного признания работам и трудам наука обогатилась фундаментальными исследованиями и открытиями. Весом Ваш вклад особенно в области машиноведения и робототехники, а Вашей богатой научно-педагоги...