Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը փետրվարի 9-ին ընդունել է Եվրոպայի պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների դաշինքի նախագահ Յան Զահրադիլին:
Գալուստ Սահակյանը շեշտել է, որ Եվրոպական միությունը եղել եւ շարունակում է մնալ Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից: Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ԵՄ-ի հետ Հայաստանի համագործակցությունը հիմնվում է առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա, եւ մեր երկիրը հաստատակամ է Եվրոպական միության հետ հարաբերությունները խորացնելու եւ ընդլայնելու հարցում: Կարեւորելով խորհրդարանների դերը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման գործում՝ պարոն Սահակյանը նշել է, որ խորհրդարանական ձեւաչափն այն հարթակն է, որը հնարավորություն է տալիս ազատ ու անկաշկանդ քննարկումներ ծավալելու երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:
Անդրադառնալով Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին՝ Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է բազմակողմ համագործակցության ձեւաչափը, որը հնարավորություն է ընձեռում քննարկել տարածաշրջանին վերաբերող հարցեր: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարն ասել է, որ Հայաստանը պետք է օգտագործի այս համագործակցության հնարավորությունը, այլ ոչ թե խուսափի դրանից, ինչն անում է Ադրբեջանի պատվիրակությունը: «Զարմանալի չէ նաեւ Ադրբեջանի կողմից կայացրած որոշումը` Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում անդամակցության դադարեցման վերաբերյալ»,- ասել է Գալուստ Սահակյանը:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը՝ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն առաջնահերթություններից մեկն է: Նա եւս մեկ անգամ փաստել է, որ հակամարտության լուծումը Հայաստանը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո, ինչը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միակ ձեւաչափն է:
Յան Զահրադիլը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Եվրոպայի պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների դաշինքն իր գործունեությամբ կնպաստի Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ակտիվացմանն ու ամրապնդմանը:
Եվրոպայի պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների դաշինքի նախագահը, անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը, նշել է, որ կողմ է հարցի երկխոսության ճանապարհով խաղաղ կարգավորմանը՝ իրավասու կառույցների լիազորությունների շրջանակում:
Հյուրի խնդրանքով ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն անդրադարձել է նաեւ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը, տարածաշրջանային խնդիրներին:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի շնորհավորական ուղերձում ասվում է. «Հարգելի պարոն Սարգսյան, շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան 75-ամյակի առթիվ: Միջազգային ճանաչման արժանացած Ձեր աշխատանքների ու աշխատությունների շնորհիվ գիտությունը հարստացել է հիմնարար հետազոտություններով եւ հայտնագործություններով: Ծանրակշիռ է Ձե...

On February 9, the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Galust Sahakyan received Jan Zahradil, President of the Alliance of European Conservatives and Reformists (AECR).
Galust Sahakyan has stressed that the European Union has been and continues to remain one of the important partners of Armenia. The Head of the Parliament has noted that the cooperation of Armenia with the EU is based, first of all, on the common system of values, and our country is resolute in strengthening and expanding the relations with the European Union. Highlighting the role of the parliaments in the development of Armenia-EU relations, Mr Sahakyan has noted that the parliamentary format is the platform that gives an opportunity to have free and frank discussion on the issues of bilateral interest.
Touching upon the works of the Euronest Parliamentary Assembly, the President of the National Assembly has highlighted the format of multilateral cooperation, which gives an opportunity to discuss issues relating to the region. In this context the Head of the Parliament has stated that Armenia should use the possibility of this cooperation, and not avoid it unlike the Azerbaijani Delegation. “The decision made by Azerbaijan on termination of the membership in the Euronest Parliamentary Assembly is not surprising,” Galust Sahakyan said.
Referring to the NK conflict, the National Assembly President has noted that the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh problem is one of the most important priorities of the foreign policy of the Republic of Armenia. He has once again documented that Armenia sees the solution of the conflict through exclusively peaceful means under the auspice of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, which is the only format of the settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
Thanking Galust Sahakyan for the reception, Jan Zahradil has stated that the Alliance of European Conservatives and Reformists with its activities will promote the intensification of Armenia-European Union relations.
Talking about the NK conflict, the AECR President has stated that he is for the peaceful settlement through the dialogue within the framework of the authorities of the competent structures.
At the guest’s request the NA President Galust Sahakyan also touched upon the foreign policy and the regional problems of Armenia.
The RA National Assembly President’s congratulatory message reads:“Dear Mr Sargsyan, I congratulate you on the occasion of your 75th birth anniversary.Science has been enriched with substantial researches and discoveries due to your works and studies that enjoyed international recognition. Your...