Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը փետրվարի 8-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Սերբիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Մայա Գոյկովիչի գլխավորած պատվիրակությանը:
Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրերին Հայաստանի խորհրդարանում, նշել է, որ թեեւ հայ-սերբական հարաբերություններն ունեն բազմամյա պատմություն՝ հիմնված փոխադարձ բարյացակամության եւ աջակցության վրա, սակայն Հայաստանի համար անակնկալ էր ԵԽԽՎ-ի վերջին նստաշրջանում հակահայկական երկու բանաձեւերին սերբական պատվիրակության գրեթե բոլոր անդամների աջակցելու փաստը, ինչը, ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով, հակասում է մեր երկրների միջեւ բազմամյա բարեկամական հարաբերությունների ոգուն, ինչպես նաեւ Սերբիայի պաշտոնական դիրքորոշմանը Ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ: Գալուստ Սահակյանն անհրաժեշտություն է համարել երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ ակտիվ երկխոսության ձեւավորումը եւ նշել, որ այդպիսով, գուցե, հնարավոր կլինի շտկել Սերբիայի պատվիրակության քվեարկության հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային հարցերին՝ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը, որի հանգուցալուծումը Հայաստանը տեսնում է միջազգային հանրության կողմից ընդունված միակ ձեւաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահության շրջանակում: «Չնայած նրան, որ Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձում է խոչընդոտել հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ մենք շարունակելու ենք հավատարիմ մնալ հակամարտությունը բանակցային ճանապարհով լուծելու մեր դիրքորոշմանը՝ չտրվելով հակառակ կողմի սադրանքներին»,-ընդգծել է պարոն Սահակյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը, անդրադառնալով Հայաստանի եւ Սերբիայի միջեւ տնտեսական սերտ կապերի ձեւավորմանը, նշել է. «Պետք է երկուստեք օգտագործել առկա ներուժը շոշափելի արդյունքների հասնելու համար՝ ի նպաստ երկու ժողովուրդների բարօրության»:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն հարցերից է նաեւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ամեն ջանք գործադրելու է միջազգային հանրության կողմից Հայոց ցեղասպանության լիարժեք ճանաչմանը հասնելու համար:
Սերբիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Մայա Գոյկովիչը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, արժեւորել է երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունները, մասնավորապես միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումն ու երկկողմ կապերի ակտիվացումը: Մայա Գոյկովիչը, կարեւորելով փոխգործակցությունը միջազգային կառույցներում, առաջարկել է ակտիվացնել երկու խորհրդարանների համագործակցությունը: Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ նա նշել է, որ ԼՂ հիմնախնդիրը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա:
Նա երախտիքի խոսք է հայտնել Հայաստանին՝ Կոսովոյի հարցում Սերբիայի ինքնիշխանությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու համար:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը եւ Սերբիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Մայա Գոյկովիչը խորհրդարանում ունեցած հանդիպումից հետո հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ ամփոփելով հանդիպման արդյունքները: Այնուհետեւ խորհրդարանի այգում` «Հիշողության պուրակում», տնկել են եղեւնի:
Պաշտոնական այցով Հայաստան այցելած Սերբիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Մայա Գոյկովիչի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ փետրվարի 8-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Պատվիրակության անդամները ծաղկեպսակ են դրել 191...

Galust Sahakyan Receives the Speaker of the National Assembly of Serbia
On February 8, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Galust Sahakyan received the Delegation headed by the Speaker of the National Assembly of the Republic of Serbia Maja Gojkovic that arrived in Armenia on an official visit.
Welcoming the guests in the Armenian Parliament, Galust Sahakyan has noted that though the Armenian-Serbian relations have history of many years based on mutual benevolence and support, however the fact of backing the anti-Armenian two Resolutions in the PACE last session by almost all members of the Serbian Delegation was a surprise for Armenia, what, in the RA NA Speaker’s word, contradicts the spirit of the years-old friendly relations of our countries, as well as the official position of Serbia on Karabakh problem. Galust Sahakyan considered necessary the formation of the active dialogue between the parliaments of the two countries and noted that in that way, perhaps, it would be possible to settle the situation created as a consequence of voting of the Serbian Delegation.
Touching upon the regional problems, the Speaker of the National Assembly has noted that one of the priorities of Armenia’s foreign policy is the Nagorno Karabakh problem, the solution of which Armenia sees by the only format accepted by the international community – within the framework of the OSCE Minsk Group three Co-Chairs. “Despite the fact that Azerbaijan in all ways tries to impede the peaceful settlement of the problem, we will continue to adhere our position of solving the conflict through negotiations, not giving in the provocations of the opposite side,” Mr Sahakyan underlined.
Referring to the formation of the economic close ties between Armenia and Serbia, the Head of the Armenian Parliament stated: “We should both use the existing potential for reaching tangible results for the two peoples’ welfare.”
Galust Sahakyan has also noted that one of the most important issues of Armenia’s foreign policy is also the recognition of the Armenian Genocide, underscoring that the Republic of Armenia will make all efforts for reaching the full recognition of the Armenian Genocide by the international community.
Thanking for the reception, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Serbia Maja Gojkovic evaluated the friendly relations of the two countries, particularly, the deepening of the inter-parliamentary cooperation and the activation of the bilateral ties. Highlighting the partnership in the international structures, Maja Gojkovic proposed to activate the cooperation of the two parliaments. Talking about the Nagorno Karabakh conflict, she stated that the Artsakh problem should be settled within the framework of the OSCE Minsk Group, on the basis of Madrid principles.
She expressed her gratitude to Armenia for defending the self-sovereignty and territorial integrity of Serbia on Kosovo issue.
After meeting in the parliament the RA National Assembly Speaker Galust Sahakyan and the Speaker of the National Assembly of the Republic of Serbia Maja Gojkovic made a joint statement, summing up the results of the meeting. Afterwards they planted a fir-tree at the Alley of Memory, in the Parliament Park.
08.02.2016
On February 8, the Delegation headed by the Speaker of the National Assembly of the Republic of Serbia Maja Gojkovic that was in Armenia on an official visit to Armenia, accompanied with the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov went to Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex.The member...