ԱԺ Հայաստան-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ բարեկամական խմբի ղեկավար Ռուզաննա Մուրադյանը փետրվարի 4-ին հանդիպել է Հայաստանում ԱՄԷ-ի դեսպան Ջասեմ Մուհամմադ Ալ Կասիմիի հետ:
Ողջունելով հյուրին խորհրդարանում` տիկին Մուրադյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին այցի համար:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարեւորվել են միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումն ու փոխգործակցության ընդլայնումը, որոնց, ըստ զրուցակիցների, կարող է նպաստել նաեւ փոխայցերի ակտիվացումը: Մասնավորապես քննարկվել է երկու երկրների կին պատգամավորների հանդիպման եւ փորձի փոխանակման, գործարարների միջեւ համագործակցության հնարավորությունը, ինչպես նաեւ ԱՄԷ-ի խորհրդարանում բարեկամական խմբի ստեղծումը:
Ռուզաննա Մուրադյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստան-ԱՄԷ բարեկամական խումբը պատրաստ է շարունակելու խորհրդարանական համագործակցությունը եւ տարբեր բնագավառներում հետեւելու ԱՄԷ-ի փորձին:
Դեսպան Ջասեմ Մուհամմադ Ալ Կասիմին, շնորհակալություն հայտնելով հյուրընկալության համար, կարեւորել է երկու երկրների կին խորհրդարանականների հանդիպումը` նշելով, որ իր երկրում կանանց ներգրավվածությունը տարբեր ոլորտներում զգալիորեն ավելացել է: Նա տեղեկացրել է, որ ԱՄԷ-ի խորհրդարանի ղեկավարը կին է:
Դեսպանը վստահություն է հայտնել, որ առաջիկայում կստեղծվի ԱՄԷ-Հայաստան բարեկամական խումբը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են համագործակցությունն էլ ավելի ամրապնդելու եւ զարգացնելու, փոխայցերն ակտիվացնելու ու համատեղ քննարկումներ անցկացնելու հնարավորությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի:
Փետրվարի 4-ին Ազգային ժողովը շարունակել է աշխատանքը՝ երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելով «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը, վավերացնելով Հայաստանի Հանրապետության եւ Ասիական զարգացման բանկի միջեւ 2015 թվականի հոկտեմբերի 13-ին ստորագր...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը փետրվարի 4-ին ընդունել է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթին: Ողջունելով հյուրին՝ Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանի...
ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը փետրվարի 3-ին հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի բարեվարքության ամրապնդման ծրագրի վերանայման փորձագիտական խմբի հետ, որի կազմում էր նաեւ Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի փոխգործակցության գրասենյակի ղեկավար Վիլյամ Լահյ...

On February 4, the Head of the NA Armenia-United Arab Emirates (UAE) Friendship Group Ruzanna Muradyan met with Jassim Mohamed Al Qasemi, UAE Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary.
Welcoming the guest in parliament, Mrs Muradyan thanked the Ambassador for the visit.
In the course of the meeting both sides highlighted the strengthening of the inter-parliamentary ties and the expansion of the cooperation, to which, according to the interlocutors, could also promote the activation of the mutual visits. The sides discussed particularly the possibility of the women MPs’ meeting of the two countries and the exchange of experience, the cooperation between the businessmen, as well as the creation of the Friendship Group in the UAE Parliament.
Ruzanna Muradyan has assured that Armenia-UAE Friendship Group is ready to continue the parliamentary cooperation and observe the UAE experience in different spheres.
Thanking Ruzanna Muradyan for the reception, Ambassador Jassim Mohamed Al Qasemi highlighted the women MPs’ meeting of the two countries, noting that the women’s involvement in different spheres had considerably increased in his country. He has informed that the Head of the UAE Parliament is woman.
The Ambassador expressed confidence that the UAE-Armenia Friendship Group will be created in future.
During the meeting the sides highlighted the possibility of more strengthening and developing the cooperation, activating the mutual visits and holding joint debates.
The interlocutors also touched upon a number of issues of bilateral interest.
On February 4, the National Assembly continued the work of the four-day sittings, passing in the second reading and completely the bill “On Amending the RA Law on Turnover Tax,” ratifying the Loan Agreement (ordinary operations) Sustainable Urban Development Investment Program-Program 2 signed betwe...
On February 4, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Galust Sahakyan received Ms Judith Margaret Farnworth, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.Welcoming the guest, the Speaker of the National Assembly und...
On February 3, the Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan met with NATO Building Integrity Peer Review Programme Team, which was comprised of also the Head of NATO Liaison Office for the Caucasus William Lahue.Welcoming the guests, ...