ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նոյեմբերի 19-ին Թարգմանչաց տոնի եւ Լոռու մարզի «Մաշտոց» կրթամշակութային հասարակական կազմակերպության 20-ամյակի կապակցությամբ հիմնադիր նախագահ Գագիկ Աթաբեկյանին պարգեւատրել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվոգրով:
Շնորհավորելով Գագիկ Աթաբեկյանին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ պետք է արժանի լինել մեր մեծերի ժառանգությանը, Մեսրոպ Մաշտոցի անունը կրող կազմակերպությունը գնահատելի աշխատանք է կատարում այդ ուղղությամբ: Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է բարձրացնել հայագիտությամբ զբաղվող կազմակերպությունների դերը մեր պետության մեջ, առավել կարեւորել լեզվի ազգապահպան նշանակությունը:

On November 19 on the occasion of Translators’ Day and the 20th anniversary of “Mashtots” Educational-Cultural NGO of Lori Marz the RA NA President Galust Sahakyan awarded its Founding Chairman Gagik Atabekyan the Diploma of the National Assembly of the Republic of Armenia.
Congratulating Gagik Atabekyan, the NA President noted that we should be worth of the heritage of our great people, and the organization bearing the name of Mesrop Mashtots does a creditable work in that direction. Galust Sahakyan has noted that it is necessary to raise the role of the organizations involved in the Armenian studies in our state, and has especially highlighted the nation preserving importance of the language.