Հարգելի պատգամավորներ, կառավարության հարգելի անդամներ, նախքան իմ ելույթի բովանդակային մասին անցնելը, կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցություններին ու պատգամավորներին՝ 2016 թվականի պետական բյուջեի նախագծի՝ շահագրգիռ եւ արդյունավետ քննարկումների համար: Առանձնակի շնորհակալություն կցանկանայի հայտնել Ազգային ժողովի այն պատգամավորներին, ովքեր, անկախ իրենց քաղաքական կողմնորոշումներից՝ իրենց ակտիվ ելույթներով եւ հարցադրումներով ապահովեցին բյուջետային քննարկումների համակողմանիությունը` գնահատելով վերջին տարիների ձեռքբերումները եւ մատնանշելով լուծման կարիք ունեցող հիմնախնդիրները:
Անշուշտ, պետական բյուջեի նախագիծը քաղաքական եւ տնտեսական կարեւոր նշանակություն ունեցող փաստաթուղթ է, որն արտացոլում է հանրապետությունում առկա քաղաքական, սոցիալական ու տնտեսական իրավիճակը, սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության իրականացման ուղղությունները եւ զարգացման միտումները մոտակա ժամանակահատվածում: Այս առումով 2016 թվականի պետական բյուջեն հիմնված է առաջիկա տարվա սոցիալ-տնտեսական զարգացման առաջնահերթությունների ու դրանց իրագործման հնարավորությունների արդյունավետ հավասարակշռման ու իրատեսության վրա: Մասնավորապես, նախատեսվում է, որ առաջիկա տարում ՀՆԱ-ի իրական աճը կկազմի 2.2 տոկոս, արդյունաբերությունը կաճի 3.7 տոկոսով, գյուղատնտեսությունը` 4.0 տոկոսով, ծառայությունների ոլորտը՝ 1.3 տոկոսով, իսկ շինարարության ոլորտը` 1.0 տոկոսով: Ակնհայտ է, որ 2016 թվականի մակրոտնտեսական կանխատեսումները կատարվել են իրատեսության դիրքերից՝ նպատակ հետապնդելով տնտեսության հետագա զարգացման համար ստեղծել իրական նախադրյալներ ապահովող համապատասխան միջավայր, եւ կարծում եմ՝ գնահատելի է կառավարության այս մոտեցումը` հաշվի առնելով այն օբյեկտիվ իրողություններն ու դժվարությունները, որոնք առկա են ներկայումս եւ ուրվագծվում են եկող տարվա համար:
2016 թվականի պետական բյուջեի նախագիծն արտահայտում է մեր հանրապետությունում առկա տարաբնույթ խնդիրները եւ դրանց լուծման հնարավորությունները: Այն ունի հստակ ծրագրային հենք` Ազգային ժողովի հավանությանն արժանացած կառավարության ծրագիրը, կառավարության հաստատած հեռանկարային զարգացման եւ պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրերը, ինչպես նաեւ զանազան ոլորտային ծրագրեր: Կցանկանայի կարեւորել նաեւ այն հանգամանքը, որ բյուջեի նախագիծը ներկայացվել է հիմնականում ծրագրային բյուջետավորման ձեւաչափով, որը հնարավորություն է տալիս հստակ պատկերացնել պետական ծախսերի նպատակները, դրանց իրականացմանն ուղղված միջոցառումները եւ ակնկալվող արդյունքները:
2016 թվականի պետական բյուջեի ծախսերի գրեթե կեսը բաժին է ընկնում սոցիալ-մշակութային ոլորտին, այսինքն՝ սոցիալական ոլորտի հիմնախնդիրները մշտապես գտնվում են երկրի իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում, եւ արվում է հնարավորը դրանց արդյունավետ լուծման ուղղությամբ: Իհարկե, մենք հակված չենք այն մտքին, որ ձեռնարկվող քայլերը բավարար են բնակչության սոցիալական պայմանների շեշտակի բարելավման համար: Դա երկարատեւ գործընթաց է` պայմանավորված, առաջին հերթին, երկրի ֆինանսական հնարավորություններով: Սակայն անժխտելի է իշխանությունների կամքը՝ առկա հնարավորությունների պայմաններում քննարկել սոցիալական խնդիրների առավել լայն շրջանակ եւ առավելագույնս լուծել այդ խնդիրները:
Մենք կարեւորում ենք այն հանգամանքը, որ, ինչպես նախորդ տարիներին, 2016 թվականին եւս կառավարությունը կոնկրետ եւ հետեւողական քայլեր է նախատեսում գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ: Այս համատեքստում հատկապես կցանկանայի կառավարության ուշադրությունը սեւեռել փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման համար անհրաժեշտ հնարավորությունների ստեղծման վրա: Սա շատ կարեւոր է, քանի որ աշխարհում փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության սուբյեկտներն ապահովում են զբաղվածության շուրջ 90 տոկոսը եւ համախառն եկամտի 70 տոկոսը: Այս առումով փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության ոլորտը մեր երկրում զարգացման մեծ ներուժ ունի, հիմնական խնդիրը համապատասխան նախադրյալների ապահովումն է: Ոլորտին ուղղված պետական աջակցությունը պետք է լինի խիստ հասցեական, նպատակային եւ արդարացված: Միաժամանակ, կառավարությունը գործուն միջոցներ պետք է կիրառի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվողներին պետական աջակցության տարբեր ձեւերի տրամադրման, փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների վարկավորման համար անհրաժեշտ ֆինանսական ռեսուրսների ներգրավման, սոցիալական ուղղվածություն ունեցող ծրագրերի իրականացման եւ պետության կողմից ստանձնած սոցիալական պարտավորությունների կատարման առաջնահերթության ապահովման նպատակով:
Հարգելի պատգամավորներ, գաղտնիք չէ, որ ներկայումս մենք ապրում ենք աշխարհաքաղաքական եւ համաշխարհային տնտեսական զարգացումների առումով բարդ պայմաններում, որոնք իրենց ուղղակի եւ անուղղակի անդրադարձն են ունենում մեր տնտեսության վրա: Նման իրավիճակում առավել քան կարեւոր է պետական ռեսուրսների հիմնավորված եւ ռացիոնալ օգտագործումը, որի ամրագրումը պետք է իրականացվի հենց պետական բյուջեում: Մեր երկրի կարիքները բազմաթիվ են, իսկ միջոցները՝ սուղ: Կուտակված խնդիրները պետք է լուծվեն քայլ առ քայլ, Ազգային ժողովի եւ կառավարության, բոլոր քաղաքական ուժերի սերտ համագործակցության միջոցով: Առավել քան երբեւէ մեզ անհրաժեշտ է ջանքերի համախմբում` արտաքին մարտահրավերներին դիմակայելու եւ առկա դժվարություններն արժանավայել հաղթահարելու համար:
Մենք գիտենք, որ երկրում կան բազմաթիվ խնդիրներ, որոնց լուծումը պահանջում է ժամանակ եւ մեծածավալ ռեսուրսներ: Ցանկանում եմ ձեզ հավաստիացնել, որ մենք լի ենք վճռականությամբ՝ ապահովելու երկրի զարգացումը եւ արժանավայել կյանք մեր քաղաքացիների համար: Մենք կողմնակից ենք համագործակցության հանուն երկրի բարօրության, հանուն մեր քաղաքացիների բարեկեցիկ կյանքի: Մեր գերխնդիրը երկրի զարգացումն ու հզորացումն է, որին հասնելու համար ունենք եւ քաղաքական կամք, եւ հստակ մշակված ծրագրեր:
Համոզված եմ, որ 2016 թվականի պետական բյուջեի նախագիծն իր էական դերը կունենա երկրի ներքին եւ արտաքին անվտանգության ապահովման, միջազգային ասպարեզում երկրի պատշաճ ներկայացման, ինչպես նաեւ սոցիալական պաշտպանության կարիք ունեցող հասարակության անդամների նվազագույն պահանջմունքների բավարարման գործում:
Հարգելի պատգամավորներ, ամփոփելով՝ ցանկանում եմ ընդգծել, որ 2016 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը հնարավորություն տալիս է առավելագույնս դիմագրավելու մեր երկրի առջեւ ծառացած մարտահրավերներին եւ ապահովելու բավարար երաշխիքներ առկա խնդիրների լուծման համար: Ուստի, հորդորում եմ մեր գործուն մասնակցությամբ հնարավորություն տալ կառավարությանը՝ առավել արդյունավետ իրականացնելու մեր պետության սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծումը:

Dear deputies, dear members of the Government!
First of all, before passing to the content of my speech, I would like to congratulate all the factions and deputies of the National Assembly for the effective debates of concern of the draft state budget for 2016. I would like especially to thank the deputies of the National Assembly, who regardless of their political orientations provided with the comprehensive budgetary debates with their active speeches and interpellations, assessing the achievements of the last years and pointing out the problems which need solution.
Certainly, the draft state budget is a document of political and economic importance which reflects the existing political, social and economic situation in the republic, the directions of the implementation of the social-economic policy and the tendencies of the development in the nearest period. In this respect,  the state budget for 2016 is based on the priorities of the social-economic development of the coming year and the effective balance and feasibility of the possibilities of their implementation. In particular, in the coming year the real GDP growth will be 2.2 per cent, the industry will grow by 3.7 per cent, and the agriculture by 4.0 per cent, the sphere of the services by 1.3 per cent and the sphere of the construction by 1.0 per cent. It is evident that the macro-economic forecasts of 2016 have been done from the realistic positions, pursuing a goal to create appropriate environment providing real preconditions for the further development of the economy, I think that this approach of the government is appraisable, taking into consideration the objective realities and difficulties, which exist at present and are outlined for the coming year.
The draft state budget for 2016 expresses the diverse problems existing in our republic and the possibilities of their solution. It has a distinct planned basis: the programme of the Government which enjoyed the appreciation of the National Assembly, the programmes of the perspective development and state mid-term expenditures approved by the Government. I would like also to highlight the fact that the draft budget has been mainly submitted in the planned budgeting format, which gives an opportunity to distinctly see the goals of the state expenditures, the events directed to their implementation and the expecting results.
Almost half of the expenditure of the state budget for 2016 is for the social-cultural sphere, i.e. the problems of the social sphere are always at the centre of attention of the authorities of the country, and all possible is done for their effective solution. Of course, we are not inclined that the steps being undertaken are sufficient for the drastic improvement of the social conditions. It is a long-term process conditioned, first of all, by the financial possibilities of the country. However, the authorities’ will is undeniable: to debate wider scope of social problems in the conditions of the existing possibilities and solve those problems at best.
We highlight the fact that, as in the previous years, in 2016 also the Government envisages concrete and consistent steps for the improvement of the business environment. In this context, I would like to especially focus the Government’s attention on the creation of necessary possibilities for the development of small and medium entrepreneurship, as in the world the entities of the small and medium entrepreneurship provide about 89 per cent of employment and 70 per cent of the GDP income. In this respect, the sphere of the small and medium entrepreneurship has a big potential of the development in our country, the main problem is the provision of the appropriate preconditions. The state support directed to the sphere should be targeted, purposeful and justified. At the same time, the government should apply practical means for the provision of the state support with the entrepreneurship activities, the priority of the fulfillment of the social obligations assumed by the state, the involvement of the financial resources necessary for the loan of the small and medium entrepreneurship and the implementation of the programmes with social direction.
Dear deputies, it is not a secret that at present we live in hard conditions in terms of geopolitical and world economic developments with their direct and indirect influence on our economy. In such situation the use of the substantiated and rational state resources is more than important, and its affirmation should be carried out in the very state budget. The needs of our country are numerous, and the means are scarce. The accumulated problems should be solved step by step through close cooperation of the National Assembly, and all political forces. We need more than ever consolidation of efforts for confronting the foreign challenges and overcoming with dignity the existing difficulties.
We know that there are numerous problems in the country, the solution of which requires time and wide scale resources. I would like to assure you that we are full of resoluteness to provide the development of the country and dignified life for our citizens. We are for the cooperation for the benefit of the country, for our citizens' well-to-do life. Our main problem is the development and strengthening of the country, and reaching that we have political will and distinctly elaborated programmes.
I am sure that the draft law of the state budget for 2016 will have its essential role in the provision of the inner and external security of the country, decent presentation of the country in the international arena, as well as meeting the minimum requirements of the members of the society needing social security.
Dear deputies, summing up, I would like to underline that the draft state budget for 2016 gives an opportunity to maximally face the challenges before our country and ensure sufficient guarantees for the solution of the existing problems. Thus, I urge you to give an opportunity to the government with our practical participation to more efficiently implement the solution of the social-economic problems of our state.