Նոյեմբերի 18-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպել է ՀԱՊԿ-ի անալիտիկ ասոցիացիայի ղեկավար Իգոր Պանարինի եւ անդամների հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ՀԱՊԿ-ի դերակատարությունը ժամանակակից աշխարհում եւ հատկապես նոր սպառնալիքների պարագայում, անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում անվտանգության խնդիրներին, կարեւորվել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները կարեւորել են Հայաստան-Ռուսաստան համագործակցությունը հատկապես ռազմաքաղաքական հարցերում: Խոսելով ԼՂ հիմնահարցից՝ Արտակ Զաքարյանը ներկայացրել է խնդրի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը եւ հայ հասարակության անհանգստությունը սահմանին աճող լարվածության եւ Ադրբեջանի կողմից ոտնձգությունների եւ ռազմատենչ հռետորաբանության վերաբերյալ: Հյուրերն անթույլատրելի են համարել, որ խնդիրը դուրս գա խաղաղ կարգավորման շրջանակից: Այս համատեքստում անհրաժեշտ է համարվել  Ադրբեջանի հասարակության նախապատրաստումը խաղաղության գործընթացներին: Նշվել է, որ ՀԱՊԿ-ի դերակատարությունը նաեւ խաղաղարար նախաձեռնություններն են ու պայքարը տարբեր մարտահրավերների դեմ: Այս առումով ընդգծվել է, որ չի կարելի թույլ տալ, որ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացը վերածվի մարտահրավերի ողջ տարածաշրջանի համար:

18 ноября председатель   Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян встретился с руководителем аналитической ассоциации ОДКБ И.Панариным и членами организации.
В ходе встречи обсуждены роль ОДКБ в современном мире и особенно в условиях новых угроз, вопросы безопасности на Южном Кавказе, необходимость мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы.
Собеседники подчеркнули важность сотрудничества Армения – Россия особенно в военно-политических вопросах. Говоря о проблеме НК, А.Закарян представил позицию Армении, обеспокоенность армянского общества растущей напряженностью на границе, посягательствами и воинственной риторикой Азербайджана. Гости заметили, что недопустим выход проблемы за рамки мирного урегулирования. В этом контексте сочтено необходимым также вовлечение активного общества и подготовка азербайджанского общества к процессам установления мира. Отмечено, что велика роль ОДКБ также в миротворческих инициативах и в борьбе с различными вызовами. В этом плане подчеркнуто, что нельзя допустить перерастания процесса карабахского урегулирования в общерегиональный вызов.
В завершение встречи стороны достигли договоренности об активном сотрудничестве.
17 ноября Постоянная комиссия НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам  продолжила посещения старших школ Еревана с целью ознакомления с работой по военно-патриотическому воспитанию и преподаванию предмета “Начальная военная подготовка” (НВП).Председатель комиссии К.Нагапетян...