Նոյեմբերի 18-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպել է ՀԱՊԿ-ի անալիտիկ ասոցիացիայի ղեկավար Իգոր Պանարինի եւ անդամների հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ՀԱՊԿ-ի դերակատարությունը ժամանակակից աշխարհում եւ հատկապես նոր սպառնալիքների պարագայում, անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում անվտանգության խնդիրներին, կարեւորվել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները կարեւորել են Հայաստան-Ռուսաստան համագործակցությունը հատկապես ռազմաքաղաքական հարցերում: Խոսելով ԼՂ հիմնահարցից՝ Արտակ Զաքարյանը ներկայացրել է խնդրի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը եւ հայ հասարակության անհանգստությունը սահմանին աճող լարվածության եւ Ադրբեջանի կողմից ոտնձգությունների եւ ռազմատենչ հռետորաբանության վերաբերյալ: Հյուրերն անթույլատրելի են համարել, որ խնդիրը դուրս գա խաղաղ կարգավորման շրջանակից: Այս համատեքստում անհրաժեշտ է համարվել  Ադրբեջանի հասարակության նախապատրաստումը խաղաղության գործընթացներին: Նշվել է, որ ՀԱՊԿ-ի դերակատարությունը նաեւ խաղաղարար նախաձեռնություններն են ու պայքարը տարբեր մարտահրավերների դեմ: Այս առումով ընդգծվել է, որ չի կարելի թույլ տալ, որ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացը վերածվի մարտահրավերի ողջ տարածաշրջանի համար:

On November 18 the Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan met with Igor Panarin, Coordinator of the CSTO Analytical Association and its members.
During the meeting the role of the CSTO in the modern world and especially in case of new threats was discussed. The sides touched upon the security problems in the South Caucasus and highlighted the necessity of the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh problem.
The interlocutors emphasized Armenia-Russia cooperation especially in the military-political issues. Speaking about the NK issue, Artak Zakaryan presented the position of Armenia on the problem and the anxiety of the Armenian society on the growing tension at the border and the encroachments and bellicose rhetoric by Azerbaijan . The guests considered inadmissible that the problem will get out of the framework of the peaceful settlement. In this context the sides also deemed necessary the involvement of the active society and the preparation of Azerbaijan ’s society in the peace establishing processes. It has been noted that the role of the CSTO is considered to be the peaceful initiatives and the struggle against different challenges. In this respect it has been underlined that we cannot let the Karabakh settlement process be turned into a challenge for the whole region.