Նոյեմբերի 17-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովը շարունակել է այցերը Երեւանի ավագ դպրոցներ՝ ռազմահայրենասիրական դաստիարակության եւ «Նախնական զինվորական պատրաստություն» առարկայի դասավանդման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին ծանոթանալու նպատակով:
Հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանն այցելել է Երեւանի Գեւորգ Էմինի անվան համար 182 ավագ դպրոց, որտեղ դպրոցի տնօրենի եւ զինղեկի ուղեկցությամբ կատարել է շրջայց՝ ծանոթանալով «Նախնական զինվորական պատրաստություն» առարկայի դասարանային պայմաններին եւ նախազորակոչային պատրաստության նյութատեխնիկական բազային: Այնուհետեւ Կորյուն Նահապետյանը հանդիպել է 10-րդ եւ 11-րդ դասարանցիների հետ, քննարկել «Նախնական զինվորական պատրաստություն» առարկայի դասավանդմանն ու զինվորական ծառայությանն առնչվող հարցեր: Հանձնաժողովի նախագահը պատասխանել է նաեւ ուսուցիչների եւ աշակերտների հարցերին, որոնք վերաբերում էին հայոց բանակին, զինվորների ֆիզիկական պատրաստվածությանը, զինվորական ծառայության օրենսդրական կարգավորումներին, սպա-զինվոր հարաբերություններին, Հայաստանի եւ միջազգային անվտանգության մարտահրավերներին:
Նույն օրը հանձնաժողովի անդամ Թեւան Պողոսյանն այցելել է Երեւանի Մանուել Քաջունու անվան համար 54 ավագ դպրոց:
Թեւան Պողոսյանը նախ հանդիպել է դպրոցի տնօրենի հետ, քննարկել «Նախնական զինվորական պատրաստություն» առարկայի դասավանդմանն առնչվող խնդիրներ, որից հետո ծանոթացել ՆԶՊ առարկայի դասասենյակի պայմաններին, կահավորմանը, ուսումնաօժանդակ նյութերին: Զրույցի ընթացքում դպրոցի տնօրենն ու զինղեկը բարձրացրել են ՆԶՊ առարկայի ժամաքանակի ավելացման, վարժասարքերի եւ հրաձգարանի ստեղծման հարցերը: Քննարկվել են ռազմական արվեստի տիրապետման դասն առավել հետաքրքիր դարձնելուն ուղղված ճանաչողական խաղերի կազմակերպմանը, զինղեկի՝ մանկավարժական հմտություններին տիրապետելու կարեւորությանը վերաբերող հարցեր:
Այնուհետեւ դպրոցի դահլիճում կայացել է հանդիպում աշակերտների հետ: Թեւան Պողոսյանը նշել է, որ այցի նպատակն է տեղում ծանոթանալ ՆԶՊ առարկայի դասավանդմանն ու ռազմահայրենասիրական դաստիարակությանն առնչվող հարցերին: Ծավալված անկաշկանդ զրույցի ընթացքում ԱԺ պատգամավորը հարց ու պատասխանի միջոցով փորձել է հասկանալ աշակերտներին հուզող հարցերի շրջանակը, անդրադարձ է կատարվել ազգային-ազատագրական պայքարին առնչվող թեմայի յուրացման ընթացքում ռազմական գործողությունների ներկայացման եւ գործնական պարապմունքների կազմակերպման կարեւորությանը, աշակերտների՝ զորամասեր այցելելու խնդրին, արտակարգ իրավիճակների կառավարման եւ առաջին բուժօգնության դասընթացների կազմակերպմանը եւ այլ հարցերի:
Հանդիպման ավարտին Թեւան Պողոսյանն աշակերտներին հորդորել է նպատակասլաց եւ սկզբունքային լինել, արդյունավետ օգտագործել ուսումնառության տարիներն ու լավ սովորել:

On November 17 the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs visited Yerevan Senior Schools to get acquainted with the works on military-patriotic upbringing and teaching of the “Initial Military Training (IMT)” subject.
The Committee Chairman Koryun Nahapetyan visited Yerevan Gevorg Emin School N 182, where accompanied by the principal and the military head of the school took a tour, getting familiarized with the conditions of the class of the IMT subject and the logistics of pre-conscription trainings. Afterwards Koryun Nahapetyan met with the pupils of 10th and 11th forms, debated the teaching of the IMT subject and issues regarding the military service. The Committee Chairman also answered the teachers’ and the pupils’ questions, which related to the Armenian Army, the soldiers’ physical readiness, the legislative regulations of the military service, officer-soldier relations, the security challenges of Armenia and the world.
On the same day the member of the Committee Tevan Poghosyan visited Yerevan Manuel Kajuni Senior School N 54.
First, Tevan Poghosyan met with the principal of the school, discussed problems regarding the teaching of the IMT subject, after that got acquainted with the conditions of the class of the IMT subject, fitment and educational materials. During the talk the principal and the military head raised the issues concerning the increase of hours of the IMT subject, the creation of simulators and shooting-range.
Afterwards there was a meeting with the pupils in the school hall. Tevan Poghosyan noted that the goal of the visit was to get familiarized with the issues of the IMT subject teaching and military-patriotic upbringing on the spot. During the talk the NA deputy tried to understand the problems concerning the pupils through the Q & A session, touched upon the issues regarding the pupils’ visit to the military units, emergency management, the organization of the first aid courses etc.