ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը նոյեմբերի 16-ին հանդիպել է Երեւանի ավագ դպրոցների զինվորական ղեկավարների հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ հանձնաժողովի անդամներ Խաչատուր Քոքոբելյանը եւ Թեւան Պողոսյանը:
Կորյուն Նահապետյանը նշել է, որ իր գլխավորած հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում է մշտապես գտնվում պատանիների նախազորակոչային պատրաստության գործընթացը՝ որպես զինված ուժերի մարտունակության բարձրացման, կարգապահության ամրապնդման եւ որակական այլ չափանիշների բարելավման կարեւորագույն հիմնաքարերից մեկը: Նրա խոսքով՝ ավագ դպրոցներում եւ մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում դասավանդվող «Նախնական զինվորական պատրաստություն» (ՆԶՊ) առարկան առանձնահատուկ կարեւորություն ունի հայրենասեր երիտասարդներ դաստիարակելու եւ բանակի ու ռազմարվեստի հանդեպ առանձնակի պատասխանատու վերաբերմունք սերմանելու հարցում: Նշելով, որ յուրաքանչյուր ուսուցչի սրբազան պարտքն է ազգային արժեքներ կրող երիտասարդներ դաստիարակելը՝ պարոն Նահապետյանն այս հարցում առավել կարեւորել է ՆԶՊ առարկան դասավանդողների դերը, նրանց կերպարն ու անձնական օրինակով երիտասարդների ռազմահայրենասիրական դաստիարակության կազմակերպումը: Այս համատեքստում նա ընդգծել է, որ հանձնաժողովն արդեն համագործակցում է հանրակրթական հաստատությունների հետ, այցելում դպրոցներ՝ տեղում ծանոթանալով ՆԶՊ առարկայի դասավանդմանը եւ խնդիրներին: Կորյուն Նահապետյանը նշել է նաեւ, որ հանձնաժողովն առաջիկայում կազմակերպելու է խորհրդարանական լսումներ՝ քննարկելու նախազորակոչային պատրաստության եւ զորակոչի կազմակերպման խնդիրները:
Կորյուն Նահապետյանի համոզմամբ՝ ազգային անվտանգության կարեւորագույն տարրերից է հայոց բանակի ավանդույթներին ծանոթ, ֆիզիկապես եւ բարոյապես առողջ, դիմացկուն, բազմակողմանի զարգացած, հայրենիքի պաշտպանությանը պատրաստ պատանիներ եւ աղջիկներ դաստիարակելը: «Միայն առողջ ու հայրենասեր երիտասարդներ ունենալու դեպքում մենք կարող ենք վստահ լինել, որ Հայաստանի ապագան ամուր ձեռքերում է»,- ասել է պարոն Նահապետյանը: Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է պատշաճ ձեւով ապահովել կապը տարածքային զինկոմիսարիատների եւ զորամասերի հետ, կազմակերպել ռազմադաշտային պարապմունքներ, ռազմահայրենասիրական խաղեր, նրանց ներկայացնել զինված ուժերի խնդիրները եւ ամենակարեւորը՝ սովորողներին դաստիարակել ազգային բանակում ծառայելու զգացումով: Այս համատեքստում պարոն Նահապետյանը կարեւորել է զինղեկների կատարած հայրենանվեր գործը:
Խաչատուր Քոքոբելյանի գնահատմամբ՝ պետք է համապատասխան քայլեր ձեռնարկվեն, որպեսզի դպրոցականները հետաքրքրվեն եւ սիրով յուրացնեն ՆԶՊ առարկան, քանի որ հայրենիքը սիրելու եւ պաշտպանելու հարցում մեծ է այս առարկայի դերը:
Թեւան Պողոսյանը եւս կարեւորել է ՆԶՊ առարկայի դասավանդումը, անդրադարձել դասագրքի բովանդակությանը: Նրա կարծիքով՝ զինվորական ծառայությունը նաեւ աղջիկների համար պետք է դառնա պարտադիր:
Հանդիպման ընթացքում ավագ դպրոցների զինվորական ղեկավարները ներկայացրել են «Նախնական զինվորական պատրաստություն» առարկայի դասավանդման խնդիրները, անդրադարձել զինղեկների զբաղեցրած պաշտոնին համապատասխան կոչումների շնորհմանը, նախազորակոչային պատրաստության գործընթացի կարեւորությանը, հանրակրթական հաստատություններում ռազմահայրենասիրական դաստիարակության համար անհրաժեշտ նախապայմանների ստեղծմանը, ՆԶՊ առարկայի ծրագրի եւ ժամաքանակի վերանայմանը, օրենսդրական լուծում պահանջող խնդիրներին: Կարեւորվել են զինղեկների վերապատրաստումը, փորձի փոխանակումները, ավագ զինղեկի ինստիտուտի կայացումը, դպրոցներում ՆԶՊ առարկայի նյութատեխնիկական բազայի համալրումը: Ներկաներն առանձնակի արժեւորել են բանակ-հասարակություն կապի ամրապնդմանն ուղղված քայլերի իրականացումը:
Կորյուն Նահապետյանն առաջարկել է իր գլխավորած հանձնաժողովի անդամների, Կրթության եւ գիտության, Պաշտպանության նախարարությունների ներկայացուցիչների եւ զինվորականների մասնակցությամբ ձեւավորել աշխատանքային խումբ՝ «Նախնական զինվորական պատրաստություն» առարկային առնչվող խնդիրներն առավել համակողմանի ուսումնասիրելու նպատակով: Նա հորդորել է ներկաներին ակտիվ մասնակցություն ունենալ խմբի աշխատանքներում եւ գրավոր առաջարկներն ուղարկել հանձնաժողով:
Նոյեմբերի 16-ին Ազգային ժողովն սկսել է հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքը: Նիստի մեկնարկին ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի առաջարկով պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են նոյեմբերի 13-ին Փարիզում, իսկ ավելի վաղ` Բեյրութում տեղի ունեցած արյունոտ ահաբեկչությունների հետեւանքով զոհվածների հիշատակը: «...

Обсуждены вопросы предмета “Начальная военная подготовка”
16 ноября председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян встретился с военруками старших школ Еревана. На встрече присутствовали также члены комиссии Х.Кокобелян и Т.Погосян.
К.Нагапетян отметил, что процесс допризывной подготовки молодежи, как один из важнейших краеугольных камней повышения боеспособности, укрепления дисциплины и улучшения других качественных критериев Вооруженных сил (ВС),   всегда находился в центре внимания возглавляемой им комиссии. По его словам, преподаваемый в старших школах и профессиональных учебных заведениях предмет “Начальная военная подготовка” (НВП) имеет особое значение в воспитании патриотичной и ответственной перед армией и военным искусством  молодежи. В этом контексте К.Нагапетян подчеркнул, что комиссия сотрудничает с общеобразовательными заведениями, посещает школы – для ознакомления на месте с преподаванием и проблемами предмета НВП. Он также проинформировал, что комиссия вскоре организует парламентские слушания – с   целью обсуждения проблем допризывной подготовки и организации призыва.
По глубокому убеждению К.Нагапетяна, одним из важнейших элементов национальной безопасности является воспитание юношей и девушек, знакомых с традициями армянской армии, морально и физически здоровых, стойких, всесторонне развитых, готовых к защите родины. “Только при наличии здоровой и патриотичной молодежи мы можем быть уверены, что будущее Армении в крепких руках”, - подчеркнул он. По словам К.Нагапетяна, необходимо надлежащим образом обеспечивать связь с территориальными военкоматами и воинскими частями, организовывать военно-полевые занятия, военно-патриотические игры, представлять проблемы ВС и, главное, - воспитывать учащихся в осознании долга служения в национальной армии. В этом плане председатель комиссии особо выделил патриотическую работу военруков.
По теме заседания обстоятельно выступили также депутаты НС Х.Кокобелян и Т.Погосян.
В ходе встречи военруки старших школ   представили проблемы преподавания НВП, обратились к другим волнующим их важнейшим вопросам по теме обсуждения.
К.Нагапетян предложил создать с участием членов возглавляемой им комиссии, представителей Министерства образования и науки, Министерства обороны и военных рабочую группу – с целью всестороннего изучения проблем предмета НВП. Он призвал присутствующих к активному участию в работе группы, представлению комиссии предложений в письменном виде.
16.11.2015
16 ноября Национальное Собрание начало работу  очередных  четырехдневных заседаний. До начала заседания по предложению Председателя НС Г.Саакяна депутаты почтили минутой молчания  память жертв кровавых терактов 13 ноября в Париже и ранее – в Бейруте.“Мы строго осуждаем эти бесчеловечн...
16 ноября в рамках программы “Открытые двери” парламент посетили учащиеся и учителя ереванской старшей школы N119 им. Б.Жамкочяна.Открытый урок вела вице-спикер НС Э.Нагдалян.Перед встречей школьники ознакомились со зданием парламента, присутствовали в зале заседаний НС на обсуждении госбюджета.Г-жа...