ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը նոյեմբերի 16-ին հանդիպել է Երեւանի ավագ դպրոցների զինվորական ղեկավարների հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ հանձնաժողովի անդամներ Խաչատուր Քոքոբելյանը եւ Թեւան Պողոսյանը:
Կորյուն Նահապետյանը նշել է, որ իր գլխավորած հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում է մշտապես գտնվում պատանիների նախազորակոչային պատրաստության գործընթացը՝ որպես զինված ուժերի մարտունակության բարձրացման, կարգապահության ամրապնդման եւ որակական այլ չափանիշների բարելավման կարեւորագույն հիմնաքարերից մեկը: Նրա խոսքով՝ ավագ դպրոցներում եւ մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում դասավանդվող «Նախնական զինվորական պատրաստություն» (ՆԶՊ) առարկան առանձնահատուկ կարեւորություն ունի հայրենասեր երիտասարդներ դաստիարակելու եւ բանակի ու ռազմարվեստի հանդեպ առանձնակի պատասխանատու վերաբերմունք սերմանելու հարցում: Նշելով, որ յուրաքանչյուր ուսուցչի սրբազան պարտքն է ազգային արժեքներ կրող երիտասարդներ դաստիարակելը՝ պարոն Նահապետյանն այս հարցում առավել կարեւորել է ՆԶՊ առարկան դասավանդողների դերը, նրանց կերպարն ու անձնական օրինակով երիտասարդների ռազմահայրենասիրական դաստիարակության կազմակերպումը: Այս համատեքստում նա ընդգծել է, որ հանձնաժողովն արդեն համագործակցում է հանրակրթական հաստատությունների հետ, այցելում դպրոցներ՝ տեղում ծանոթանալով ՆԶՊ առարկայի դասավանդմանը եւ խնդիրներին: Կորյուն Նահապետյանը նշել է նաեւ, որ հանձնաժողովն առաջիկայում կազմակերպելու է խորհրդարանական լսումներ՝ քննարկելու նախազորակոչային պատրաստության եւ զորակոչի կազմակերպման խնդիրները:
Կորյուն Նահապետյանի համոզմամբ՝ ազգային անվտանգության կարեւորագույն տարրերից է հայոց բանակի ավանդույթներին ծանոթ, ֆիզիկապես եւ բարոյապես առողջ, դիմացկուն, բազմակողմանի զարգացած, հայրենիքի պաշտպանությանը պատրաստ պատանիներ եւ աղջիկներ դաստիարակելը: «Միայն առողջ ու հայրենասեր երիտասարդներ ունենալու դեպքում մենք կարող ենք վստահ լինել, որ Հայաստանի ապագան ամուր ձեռքերում է»,- ասել է պարոն Նահապետյանը: Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է պատշաճ ձեւով ապահովել կապը տարածքային զինկոմիսարիատների եւ զորամասերի հետ, կազմակերպել ռազմադաշտային պարապմունքներ, ռազմահայրենասիրական խաղեր, նրանց ներկայացնել զինված ուժերի խնդիրները եւ ամենակարեւորը՝ սովորողներին դաստիարակել ազգային բանակում ծառայելու զգացումով: Այս համատեքստում պարոն Նահապետյանը կարեւորել է զինղեկների կատարած հայրենանվեր գործը:
Խաչատուր Քոքոբելյանի գնահատմամբ՝ պետք է համապատասխան քայլեր ձեռնարկվեն, որպեսզի դպրոցականները հետաքրքրվեն եւ սիրով յուրացնեն ՆԶՊ առարկան, քանի որ հայրենիքը սիրելու եւ պաշտպանելու հարցում մեծ է այս առարկայի դերը:
Թեւան Պողոսյանը եւս կարեւորել է ՆԶՊ առարկայի դասավանդումը, անդրադարձել դասագրքի բովանդակությանը: Նրա կարծիքով՝ զինվորական ծառայությունը նաեւ աղջիկների համար պետք է դառնա պարտադիր:
Հանդիպման ընթացքում ավագ դպրոցների զինվորական ղեկավարները ներկայացրել են «Նախնական զինվորական պատրաստություն» առարկայի դասավանդման խնդիրները, անդրադարձել զինղեկների զբաղեցրած պաշտոնին համապատասխան կոչումների շնորհմանը, նախազորակոչային պատրաստության գործընթացի կարեւորությանը, հանրակրթական հաստատություններում ռազմահայրենասիրական դաստիարակության համար անհրաժեշտ նախապայմանների ստեղծմանը, ՆԶՊ առարկայի ծրագրի եւ ժամաքանակի վերանայմանը, օրենսդրական լուծում պահանջող խնդիրներին: Կարեւորվել են զինղեկների վերապատրաստումը, փորձի փոխանակումները, ավագ զինղեկի ինստիտուտի կայացումը, դպրոցներում ՆԶՊ առարկայի նյութատեխնիկական բազայի համալրումը: Ներկաներն առանձնակի արժեւորել են բանակ-հասարակություն կապի ամրապնդմանն ուղղված քայլերի իրականացումը:
Կորյուն Նահապետյանն առաջարկել է իր գլխավորած հանձնաժողովի անդամների, Կրթության եւ գիտության, Պաշտպանության նախարարությունների ներկայացուցիչների եւ զինվորականների մասնակցությամբ ձեւավորել աշխատանքային խումբ՝ «Նախնական զինվորական պատրաստություն» առարկային առնչվող խնդիրներն առավել համակողմանի ուսումնասիրելու նպատակով: Նա հորդորել է ներկաներին ակտիվ մասնակցություն ունենալ խմբի աշխատանքներում եւ գրավոր առաջարկներն ուղարկել հանձնաժողով:
Նոյեմբերի 16-ին Ազգային ժողովն սկսել է հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքը: Նիստի մեկնարկին ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի առաջարկով պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են նոյեմբերի 13-ին Փարիզում, իսկ ավելի վաղ` Բեյրութում տեղի ունեցած արյունոտ ահաբեկչությունների հետեւանքով զոհվածների հիշատակը: «...

On November 16 the Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan met with the military heads of Senior Schools in Yerevan . The members of the Committee Khachatur Kokobelyan and Tevan Poghosyan also attended the meeting.
Koryun Nahapetyan has noted that the Committee led by him always focuses on the process of pre-military training of the youth, as one of the most important cornerstones for the increase of combat readiness, strengthening of discipline and improvement of other qualitative standards of the armed forces. In his word, “Initial Military Training (IMT)” subject being taught in senior schools and professional educational institutions is of special importance for upbringing patriotic young people and sowing certain responsible attitude towards the army and military art. Noting that every teacher’s sacred duty is the upbringing of the young people bearing national values, Mr Nahapetyan in this regard highlighted the role of those teaching the IMT subject, their character and organization of the young people’s military-patriotic upbringing with their personal example. In this context he has underlined that the Committee already cooperates with general educational institutions, visits schools to get acquainted with the teaching of the IMT subject and the problems on the spot. Koryun Nahapetyan also stated that the Committee will organize parliamentary hearings in the future to discuss the problems of pre-military training and conscription.
By Koryun Nahapetyan’s conviction, one of the most important elements of the national security is the upbringing of the young boys and girls familiar with the traditions of the Armenian Army, physically and morally healthy, robust, well-rounded and ready for the defense of the Motherland. “Only in case of having healthy and patriotic young people we can be sure that  Armenia ’s future is in firm hands,” said Mr Nahapetyan. In his word, it is necessary to provide in decent way the link with district military commissariats and military units, organize field training exercises, military-patriotic games, present them the problems of the Armed Forces, and which is the most important thing – the upbringing of them with the feeling of serving in the national army. In this context Mr Nahapetyan highlighted the patriotic work done by the military heads.
By Khachatur Kokobelyan’s assessment, we should take appropriate steps in order the schoolchildren would be interested in the subject and study it, as the role of this subject is great in the issue of loving and defending the Motherland.
Tevan Poghosyan also highlighted the teaching of the IMT subject and touched upon the content of the textbook. In his opinion, the military service should become compulsory also for the girls.
During the meeting the military heads of senior schools presented the problems of teaching the subject, touched upon the granting titles according to the posts occupied by the military heads, the importance of pre-conscription training, the creation of necessary preconditions for the military-patriotic upbringing in secondary schools, the revision of the programme and hours of the IMT subject, issues requiring legislative solutions. The military heads’ trainings, their exchange of experience, the establishment of the Senior Military Head Institute and equipment with logistics for the IMT subject were spotlighted. The attendees especially attached importance to the implementation of the steps directed to the strengthening of army-society link.
Koryun Nahapetyan proposed to set up a working group with the participation of the members of the Committee led by him, the representatives of the Ministries of Education and Science, and Defense and the military, aiming to comprehensively study the problems relating to the mentioned subject. He urged those present to actively participate in the works of the group and submit their recommendations to the Committee in written form.
On November 16 the National Assembly began the work of the next four-day sittings.At the beginning of the sitting by the proposal of the NA Speaker Galust Sahakyan the deputies in one-minute silence honoured the memory of the victims who fell as a consequence of the bloody terror attacks in Paris on...