ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն՝ ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ 2015 թվականի նոյեմբերի 10-ին գումարված ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստի ավարտից անմիջապես հետ կգումարվի ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստ՝ նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով :
ՀՀ Ազգային ժողովը նոյեմբերի 12-ին շարունակել է արտահերթ նիստի աշխատանքը՝ քվեարկությամբ ընդունելով նախորդ նիստում քննարկված օրենքների նախագծերը: Պատգամավորները շարունակել են քննարկել «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Տեղական ինքնակառավարմ...

By the decision of the RA NA Speaker Galust Sahakyan, in accordance with the Article 70 of the RA Constitution, at the initiative of the RA Government immediately after the end of the RA NA extraordinary sitting convened on November 10, 2015 the RA NA extraordinary sitting of the RA National Assembly will be convened by the initiator’s established agenda.
On November 12 the RA National Assembly continued the work of the extraordinary sitting, passing by voting the draft laws debated at the previous sitting.The deputies continued debating the package of bills “On Amending the RA Administrative-Territorial Division,” “On Amending the RA Law on Local Se...