Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Վալենտինա Մատվիենկոյի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նոյեմբերի 2-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը ցավակցել է Վալենտինա Մատվիենկոյին՝ Շարմ Էլ Շեյխից Սանկտ Պետերբուրգ թռիչքն իրականացնող ինքնաթիռի ողբերգական վթարի կապակցությամբ, որը հարյուրավոր մարդկային զոհերի պատճառ է դարձել. ԱԺ նախագահի առաջարկով ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են զոհվածների հիշատակը:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ հայ եւ ռուս ժողովուրդներին միավորում են բարեկամական բազմադարյա հարաբերությունները, որոնք ամուր հիմք են երկու պետությունների միջեւ գոյություն ունեցող ռազմավարական փոխգործակցության համար:
Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է երկու պետությունների միջեւ սերտ կապերն ու փոխգործակցությունը, քաղաքական երկխոսությունը, միջխորհրդարանական արդյունավետ համագործակցությունը, ինչպես նաեւ մշակութային, կրթական, գիտական շփումները:
Բարձր գնահատելով համատեղ աշխատանքը՝ պարոն Սահակյանը կարեւորել է ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նշանակությունը հայ-ռուսական միջպետական կապերի զարգացման գործում:
Խոսելով Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունից՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ այն լայն հնարավորություններ է ստեղծել երկու երկրների միջեւ երկկողմ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար: Այս համատեքստում ԱԺ նախագահը նշել է, որ երկու խորհրդարանների կարեւոր խնդիրներից է օրենսդրության ներդաշնակեցումը, որը կնպաստի տնտեսական ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացմանը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային հարցերին՝ Գալուստ Սահակյանն ընդգծել է Ռուսաստանի կառուցողական դերակատարությունը տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման հարցում, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ դեկտեմբերի 6-ին կայանալիք ՀՀ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին հայկական կողմն ակնկալում է, որ ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովը դիտորդական առաքելությամբ կմասնակցի:
ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին ցավակցության համար:
Վալենտինա Մատվիենկոն գոհունակությամբ նշել է, որ երկու երկրների հարաբերություններն առավել զարգանում եւ որակական նոր փուլ են թեւակոխում: Այս համատեքստում տիկին Մատվիենկոն կարեւորել է Հայաստանի՝ ԵՏՄ անդամակցությունը:
Նա ընդգծել է, որ հայ եւ ռուս խորհրդարանականներն ակտիվ համագործակցում են միջազգային խորհրդարանական հարթակներում, մասնավորապե ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովում, ՀԱՊԿ ԽՎ-ում եւ ՍԾՏՀ ԽՎ-ում:
Երկու երկրների հարաբերություններում տիկին Մատվիենկոն կարեւորել է նաեւ հումանիտար եւ մշակութային համագործակցությունը, որն ունի խոր պատմական արմատներ:
Անդրադառնալով ՀՀ սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացին՝ Վալենտինա Մատվիենկոն նշել է, Ռուսաստանը հասկանում է, թե ինչ կարեւոր նշանակություն ունի հանրաքվեն Հայաստանի քաղաքական կյանքում եւ մասնակցություն կունենա դիտորդական առաքելության հարցում:
Կողմերը կարեւորել են առաջիկայում Երեւանում կայանալիք ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 27-րդ նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված են հայ-ռուսական մշակութային եւ զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր:
ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն գրառում է կատարել ԱԺ պատվավոր հյուրերի գրքում:
Հանդիպման ավարտին Վալենտինա Մատվիենկոն միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած ներդրման համար Դաշնային խորհրդի 25-ամյակին նվիրված հուշամեդալ է հանձնել ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին: ՌԴ Նախագահի կարգադրությամբ Ռուսաստանի Դաշնության հետ համագործակցության եւ բարեկամության ամրապնդման, միջխորհրդարանական ու մշակութային հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած ներդրման համար «Բարեկամություն» շքանշանով պարգեւատրվել են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ԱԺ պատգամավոր Վոլոդյա Բադալյանը ու «Ինտեգրացիա եւ զարգացում» ՀԿ ղեկավար Արամ Սաֆարյանը: ՌԴ Նախագահի հանձնարարականով ռուս-հայկական համագործակցության զարգացման եւ երկկողմ միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման գործում ունեցած ներդրման համար տիկին Մատվիենկոն շնորհակալագրեր է հանձնել նաեւ  ԱԺ պատգամավորներ Հովհաննես Մարգարյանին, Ալեքսան Պետրոսյանին եւ ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահ Մարտին Սարգսյանին:
Վալենտինա Մատվիենկոն, շնորհավորելով պարգեւատրվածներին, բարձր է գնահատել նրանց գործունեությունը միջազգային խորհրդարանական հարթակներում:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը եւ պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն նոյեմբերի 2-ին խորհրդարանում ունեցած հանդիպումից հետո հանդես են եկել համատեղ ճեպազրույցով՝ ամփոփելով հանդիպման արդյունքները:
Այնուհետեւ խորհրդարանի այգում` «Հիշողության պուրակում», տնկել են հայ-ռուսական բարեկամությունը խորհրդանշող մշտադալար եղեւնի:
Խորհրդարանը մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում նոյեմբերի 2-ին սկսել է «Հայաստանի Հանրապետության 2016 թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկումները, որին ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահներ Էդուարդ Շարմազանովը եւ Հերմինե Ն...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ցավակցական հեռագրեր է հղել ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյին եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինին Շարմ էլ Շեյխից Սանկտ Պետերբուրգ թռիչք իրականացնող ինքնաթիռի ողբերգական վթարի կապակցությամբ: «Հայաստանի Հանրա...

2 ноября Председатель НС Г.Саакян принял прибывшую в Армению с официальным визитом делегацию, возглавляемую Председателем СФ ФС РФ В.Матвиенко.
Председатель НС Г.Саакян выразил соболезнование В.Матвиенко в связи с трагической авиакатастрофой рейса Шарм-эль-Шейх – Санкт-Петербург, повлекшей сотни человеческих жертв. По предложению спикера НС присутствующие почтили минутой молчания память погибших.
Глава парламента отметил, что армянский и русский народы объединяют многовековые дружественные отношения, являющиеся прочной основой для стратегического взаимосотрудничества двух государств.
Г.Саакян подчеркнул важность тесных связей и сотрудничества, политического диалога, эффективного межпарламентского сотрудничества, а также культурных, образовательных, научных контактов между двумя странами.
Высоко оценив совместную работу, г-н Саакян особо выделил значение Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ в развитии армяно-российских межгосударственных связей.
Говоря о членстве Армении в ЕАЭС, Г.Саакян отметил, что оно дает широкие возможности для развития двусторонних торгово-экономических отношений между двумя странами. В этом контексте Председатель НС заметил, что одной из важных задач двух парламентов является гармонизация законодательства, содействующая развитию экономических интеграционных процессов.
Обратившись к региональным вопросам, Г.Саакян подчеркнул конструктивную роль России в обеспечении безопасности региона, в частности в процессе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта.
Руководитель парламента заметил, что армянская сторона надеется на участие наблюдательной миссии МПА СНГ в проводимом 6 декабря референдуме по изменениям Конституции РА.
Председатель СФ ФС РФ В.Матвиенко поблагодарила Председателя НС РА Г.Саакяна за соболезнование.
В.Матвиенко с удовлетворением отметила, что отношения двух стран успешно развиваются и вступают в качественно новый этап. В этом контексте она подчеркнула важность членства Армении в ЕАЭС.
Председатель СФ ФС РФ заметила, что армянские и российские парламентарии активно сотрудничают на международных парламентских площадках, в частности в МПА СНГ, ПА ОДКБ и ПА ЧЭС.
В отношениях двух стран г-жа Матвиенко также выделила имеющее глубокие исторические корни гуманитарное и культурное сотрудничество.
Обратившись к процессу конституционных изменений РА, В.Матвиенко отметила, что Россия понимает важное значение референдума в политической жизни Армении и примет в нем участие со своей наблюдательной миссией.
Стороны подчеркнули важность намеченного в Ереване 27-го заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ, в повестке дня которого вопросы развития армяно-российского сотрудничества в области культуры и туризма.
Председатель СФ ФС РФ В.Матвиенко внесла запись в Книгу почетных гостей НС.
В завершение встречи В.Матвиенко за вклад в развитие межпарламентских отношений вручила Председателю НС Г.Саакяну памятную медаль к 25-летию СФ. По распоряжению Президента РФ за вклад в сотрудничество и укрепление дружбы, развитие межпарламентских и культурных отношений с РФ орденом “Дружба” награждены вице-спикер НС Э.Нагдалян, депутат НС В.Бадалян и руководитель общественной организации “Интеграция и развитие” А.Сафарян. По поручению Президента РФ за вклад в развитие российско-армянского сотрудничества и укрепление двусторонних межпарламентских связей г-жа Матвиенко вручила также благодарственные грамоты депутатам НС О.Маргаряну, А.Петросяну и председателю Госкомитета кадастра недвижимости при Правительстве РА М.Саркисяну.
В.Матвиенко, поздравляя награжденных, высоко оценила их деятельность на международных парламентских площадках.
Председатель НС Г.Саакян и прибывшая в Армению с официальным визитом Председатель СФ ФС РФ В.Матвиенко после встречи в парламенте выступили 2 ноября на совместном брифинге, обобщив итоги встречи.
Затем в парламентском “сквере Памяти” они посадили символизирующую армяно-российскую дружбу вечнозеленую ель.